Készült: 2024.05.16.01:16:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2024.04.11.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:00


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A köz szolgálata egy nagyon különleges szolgálat, olyan emberek választják ezt, akik egész életükben a magyar emberek közösségéért, a hazáért szeretnének és kívánnak dolgozni. Sajnos a napirendi felszólalásom időkeretét szétfeszítené, ha én ezt megpróbálnám önöknek elmagyarázni, hiszen önök leginkább a magánérdekeikkel vannak elfoglalva és kevéssé a köz érdekeivel. Mi sem mutatja jobban, hogy az itt ülő államtitkár 2 perc 29 másodpercet tudott rászánni expozéjában a honvédek jogállásával összefüggő törvények módosításáról szóló törvényjavaslatra, a Fidesz vezérszónoka pedig 4 perc 28 másodpercet, és ebből 3 perc 20 másodpercig az ellenzékkel foglalkozott, és egy 1 perce jutott a magyar katonákra.

A köz szolgálata, ahogyan jeleztem, egy nagyon különleges szolgálat, tanárok, orvosok, bölcsődei dolgozók, közgyűjteményi dolgozók, és lehetne sorolni, hogy hányan vannak olyanok ebben az országban magyar állampolgárok, akik reggeltől estig szolgálják a hazát a maguk módján. De ebből a körből is kiemelkedik a magyar katona, kiemelkedik a honvéd, hiszen amikor esküt tesz, akkor azt mondja, hogy ha kell, az élete árán is megvédi ezt a hazát. Nevezetesen nem pusztán a közösséget, a magyarok közösségét szolgálja, hanem kész feláldozni az életét azért, hogy ez a közösség, a magyarok közössége nyugalomban, békében élhessen.

Éppen ezért, mert különleges a státusza a katonának, az elmúlt években közmegegyezés, és itt az Országgyűlésben is megegyezés volt arról, hogy a jogállásukat ezeknek a nőknek és férfiaknak törvényekben garantáljuk. És nem is akármilyen törvényekben, kétharmados törvényekben. És bár sokszor volt közöttünk vita, és van is és még lesz is, azt gondolom, hiszen nagyon mást gondolunk az országról, Európáról és a világról, mégis még a legádázabb viták közepette is tudtunk olyan közös nevezőre jutni, amikor a katonák jogállásával foglalkoztunk, ami a Magyar Honvédséget és a magyar katonákat szolgálta. Ehhez képest azt látjuk, hogy önök számára azok a nők és férfiak, akik arra tesznek esküt, hogy ha kell, az életük árán is megvédik a hazát, az ő jogállásukat majd a kormány valamilyen rendeletben valamikor szabályozni fogja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, hogy önök rendkívül tiszteletlenek a Magyar Honvédséggel és a magyar katonákkal és azokkal a nőkkel és férfiakkal szemben, akik az esküjükhöz híven, ha kell, az életüket is feláldozzák a hazáért. E tiszteletlenség nem most kezdődött. 2010-ben, amikor kormányra kerültek, rögtön azzal kezdték, hogy elvették a nyugállományú katonáktól a nyugállományú státuszt, és kilökték őket a semmibe, megzsarolták őket, elvették a juttatásaikat, megalázták őket, mert azt gondolták, azért, mert kétharmaduk van, ezt megtehetik. Aztán természetesen folyamatosan farigcsálták a jogállási törvényt, a honvédelemmel kapcsolatos törvényjavaslatokat úgy, hogy nem kerestek ebben soha konszenzust, egyszer sem kerestek konszenzust, mert azt gondolják, hogy a nemzeti ügy az, amit önök nemzetinek gondolnak, ami önöknek fontos. Szeretném felhívni a figyelmüket, hogy a mögöttünk álló választók szintén magyar állampolgárok, és ennek a nemzetnek a részei, a Magyar Honvédség katonái szintén magyar állampolgárok, és ennek a nemzetnek a részei.

És amikor azt gondoltuk, hogy egyébként rosszabb már nem jöhet, mint amit az elmúlt években műveltek, és majd nyilván ki fog nyílni a vita, de azért szeretném jelezni, hogy nem, önök nem költötték el a GDP 2 százalékát az elmúlt években a Magyar Honvédségre, sokkal inkább 2010 és ’15 között a GDP 1 százaléka alatt költöttek, majd amikor elkezdtek költekezni a nagy high-tech hadsereg érdekében, ahogyan azt államtitkár úr itt a rövid, nyúlfarknyi expozéjában elmondta, akkor politikai vásárlásokat eszközöltek, Bolsonarótól vásároltak, akit aztán kimenekítettek vagy bemenekítettek, ugyan rövid időre, a magyar nagykövetségre. Tehát amikor azt gondoltuk, hogy miután megalázták a nyugdíjasokat, lényegében tönkretették a Magyar Honvédség technikai eszközparkját, majd elkezdtek ész nélkül vásárolni a haverjaiktól külföldön politikai okokból, akkor már rosszabb nem jöhet. De jött! A 8/2023-as kormányrendelettel a véletlenül kaszinósból miniszterré lett miniszter kénye-kedve szerint rugdosta ki a 45 év feletti, 25 év szolgálati viszonnyal rendelkező, nyelveket beszélő, NATO-tapasztalattal rendelkező embereket. És ez folytatódott tavaly, egészen év végéig. Arra persze nem adnak választ, hogy hány magyar nőt és férfit, aki a nemzet része, aki magyar állampolgár, és aki arra tett esküt, hogy a hazáját az élete árán is meg fogja védeni, hány ilyen embert rúgtak ki, mert ez is titkos, mint oly sok minden más titkos a Magyar Honvédség környezetében.

És azt gondolhattuk, ahogyan képviselő asszony megemlítette az orosz agressziót, hogy az orosz agressziót követően nem fogják tovább rombolni a Magyar Honvédséget. De önöknek pont sikerült, pont akkor sikerült, amikor az orosz agresszió Ukrajnát elérte, és amely folyamatosan fenyegeti Európát, a Magyar Honvédséget ilyen rendkívüli és rendkívül súlyos állapotba belesodorni.

(11.20)

Hittük és reméltük, hogy még mindig van egy csöpp eszük, és figyelnek a hadseregre, és a különleges feladatok mellé különleges jogállást fognak biztosítani. De nem ezt tették. Még a törvényadta lehetőségeiket is elveszik a katonáknak, és a kormánynak szolgáltatják ki azokat a magyar nőket és férfiakat, akik arra tesznek esküt  és nem elég egyszer-kétszer, sokszor el kell mondanom, mert önök fel sem fogják, hogy mit tesznek ezek az emberek, hogy milyen feladatot látnak el -; akik az életük árán is megvédik ezt a hazát.

Itt fekszik előttünk ez a salátatörvény, amely 37 törvényt módosít és egy törvényt hatályon kívül helyez, ugye, a jogállási törvényt, és ahogy államtitkár úr 2 perc 29 másodperc alatt el tudta mondani, majd kormányrendeletben próbálják rögzíteni a jogállásukat, és ahogy képviselő asszony a Fidesz részéről mondta, ez rugalmasságot jelent. Képviselő asszony, ez nem rugalmasság, ez pofátlanság. Ez felháborító! Különleges státuszhoz különleges jogállási törvény dukál. Pontosan tudjuk, hogy azok után, hogy önök a 8/2023. kormányrendelettel lényegében sztálini típusú tisztogatásba kezdtek és ezt folytatták, most még a maradék, törvényadta jogukat is elveszik ezeknek az embereknek, azoknak a nőknek és férfiaknak, akik katonaként szolgálnak a Magyar Honvédségben. És teszik ezt azért nyilvánvalóan, hogy a kaszinósból véletlenül miniszterré lett miniszterük azt tegyen, amit akar. Nem tudom, felfogjáke, hogy ezt az embert  akinek egyébként itt kellene ülni, hiszen egy jogállási törvényről van szó, helyette beküldi szokás szerint az államtitkárát , ezt az embert nem érdekli a Magyar Honvédség. Ezt az embert csak és kizárólag a védelmi beszerzések érdeklik. Nem mondom, hogy ahhoz ért, de hogy látható, hogy ahhoz van affinitása, ezt pontosan tudjuk.

Én nem tudom, és őszintén nem értem, hogy önök, akik mindig mindenről azt mondják, hogy nemzeti, mindig mindenről azt mondják, hogy ez nemzeti ügy, hogy a haza védelme nemzeti ügy, és minden egyes alkalommal a fejünkre olvasták, hogy mi hazaárulók vagyunk, mi nem vagyunk nemzetiek, hogy miért nem aggódnak egyetlenegy másodpercig sem azért, hogy egy kormány  különösen a mostani kormány  kezébe teszik, hogy ezeknek az embereknek, akik fegyverrel, ha kell, az életük árán is védik a hazát, a jogállásukat, azt, hogy egyébként mit tesznek, mit tehetnek, nem törvényben garantáljuk.

Azon kívül egyébként, hogy ezek az emberek arra tesznek esküt, hogy megvédik a hazát, és ezért képesek feláldozni az életüket, nyilván tisztában vannak azzal is, hogy ezek a hölgyek és urak nap mint nap föladják politikai, polgári szabadságjogaik egy részét. Korlátozva vannak a szabadságukban annak érdekében, hogy nekünk lehessen. Nem gondolják, hogy ezeknek az embereknek speciális jogállási törvény dukálna? Nem gondolják, hogy ezt nem kellene nemcsak erre, semelyik kormányra sem bízni, hanem az Országgyűlésre kellene bízni annak érdekében, hogy hosszú távon kiszámítható legyen a pálya? És ha azért aggódnak, hogy ez mennyire rugalmatlan, tájékoztatni szeretném önöket, hogy bármikor hajlandóak vagyunk bejönni az Országgyűlésbe, és vitatkozni erről a kérdésről. Bármikor! Most is itt vagyunk, most is itt vagyunk. Ennek ellenére világos, hogy önök nem szeretnek vitatkozni a parlamentben ezekről a kérdésekről.

Egyébként világos, hogy a veszélyhelyzetben már elkezdték kipróbálni, hogy hogyan lehet nem a törvény alapján, hanem különböző kormányrendeletek alapján irányítani ezt az országot, és megtetszett az önök főnökének, Orbán Viktornak. Önök rendkívül feleslegesekké váltak, hiszen, ugye, most elfogadjuk ezt a törvényt, de higgyék el  mert el fogják fogadni a kormánypárti képviselők, hát tudjuk, hát önök ide nem másért járnak be, csak szavazgatni , ha Orbán Viktor úgy dönt valamelyik éjszaka, hogy akkor nem így, hanem úgy, akkor úgy fog változni ez a törvény. Miközben én azt gondolom, hogy nekünk az a feladatunk itt az Országgyűlésben, hogy hosszú távra és kiszámítható törvényeket fogalmazzunk meg.

Azon túlmenően, hogy nyilvánvalóan ez az ügy nem nagyon izgatja önöket, látható, hogy viszont vannak kérdések, amelyek rendkívüli módon izgatják önöket. Éppen tegnap vagy tegnapelőtt jelent meg az a hír, hogy a minisztériumban a miniszter, nyilvánvaló, mintegy pótcselekvésként, katonai identitásért felelős miniszteri biztost nevezett ki. Nem tudom, azt hiszem, hogy önöknek tényleg elment az eszük, mert fogalmuk sincsen arról, hogy a Magyar Honvédség katonái egyébként tisztában vannak a katonai identitással. Önök nincsenek tisztában vele, önök gondolják azt, hogy azok a nők és férfiak, akik a Magyar Honvédségben szolgálnak, azokat csak rakosgatni lehet, mint a bábukat a sakktáblán. Tehát a katonai identitásért felelős miniszteri biztos feladata például a nagyon sajátos és egyedi eszmekör, mármint a Magyar Honvédség vagyis a katonai identitás és az ezeréves magyar harcostörténet tudományos igényű rendszerbe foglalása, újjáélesztésének, módszertanának és szemléletmódjának kidolgozása. Úgy örültem volna, ha olyan embereket alkalmaznak a minisztériumban, akik ilyen feladatok mellett azért tisztában vannak azzal, hogy milyen jogállás dukál a magyar katonának; egészen biztosan nem kormányrendelet.

De azért az abszolút kedvenc ebből a pótcselekvési halmazból  és ezt tartalmazza a T/8002. számú törvényjavaslat is  a címzetes ezredesi és alezredesi rendfokozat osztogatása. Talán emlékeznek a tisztelt képviselő hölgyek és urak, hogy volt nekünk egy tartalékos alezredesünk, tudják, a pedofilbotrányba belebukott köztársasági elnökünk férje, aki mit ad isten, egyszer csak tartalékos alezredes lett. Aztán láttunk már olyan századost is  és ezt onnan tudom, hogy százados, mert a miniszter elárulta , aki katonai egyenruha nélkül, katonai delegációban elment tárgyalni Csádba. Mi következik most már? Mészáros Lőrinc, Tiborcz István, Garancsi István? Ki fogja ezeket kapni? Mert az államtitkár úr válaszolt egy írásbeli kérdésemre, és azt mondta, hogy a magyar társadalom és a honvédség közötti kapcsolatot erősíti az, ha valaki kellően sok pénzt ad azért, hogy címzetes ezredes vagy alezredes legyen. Árulja már el nekem, államtitkár úr: mennyibe kerül egy címzetes ezredesi rendfokozat? Mennyibe fog kerülni a címzetes alezredesi rendfokozat? És kiknek akarják ezt adni? Mert azt a kamut nyilvánvalóan senki nem veszi be, amit önök mondanak, hogy aki a Magyar Honvédség és a társadalom közötti kapcsolatot erősíti, hiszen, képviselőtársaim, ezt a kapcsolatot a magyar állampolgárok maguk erősítik, amikor elismerik a magyar katonák tevékenységét és teljesítményét.

Önök azok, akik nem erősítik a magyar társadalom és a Magyar Honvédség kapcsolatát, amikor megalázzák a katonákat, amikor sztálini típusú tisztogatás keretében kirugdossák őket, és amikor elveszik a jogállásukat törvényi szinten szabályozó törvényt, és lényegében egy kormányrendeletben majd a Karmelitában valaki eldönti, hogy ezek az emberek milyen jogállás szerint tevékenykedhetnek.

Én azt gondolom, hogy ez az egész törvényjavaslat, és ahogy önök a Magyar Honvédséggel bánnak, az rendkívül nem szakmai, rendkívül nem alázatos, rendkívül nem tisztességes. Ez egy végtelenül primitív, a hadsereget is a zsoldjukba hajtó szabályozás.

Az pedig külön felháborító, hogy a haverjaiknak  legyenek azok bűnözők vagy nem bűnözők, legyenek azok rokonok, barátok, ismerősök, szomszédok, focistatársak  pedig különböző rendfokozatokat fognak osztogatni akár ingyért, akár pénzért. Élek a gyanúperrel, hogy néhányan közülük inkább csak pénzért tudják ezt megvásárolni, mert semmilyen módon nem alkalmasak arra, hogy a Magyar Honvédséget mint olyat, megtestesítsék. Éppen ezért a Demokratikus Koalíció ezt a törvényjavaslatot semmilyen módon nem fogja támogatni. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai