Készült: 2024.05.12.17:32:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2024.04.09.), 121-123. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  121 - 123  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Még Tordai Bence beszédének hatása alatt vagyok, elnézést. (A távozni készülő Tordai Bence visszafordul: Akkor megvárom, államtitkár úr.) Arra gondoltam, hogy mi lenne, ha diktatúra lenne, és nem mondhatná el ezeket, és mi meg nem hallgatnánk itt végig. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból.)

Talán napra pontosan nem, de hónapra pontosan két évvel ezelőtt döntöttek a magyar választók arról (Tordai Bence: Ma már másképp döntenének.), hogy negyedszerre adnak felhatalmazást ennek a kormánynak. (Tordai Bence: Már megbánták!) Természetesen itt a Parlament, a Ház falai mindent elviselnek (Tordai Bence: Azt látjuk.), de szeretném emlékeztetni képviselő urat arra, hogy a választók döntenek arról, amiről ön itt delirált. Maradjunk annyiban, hogy majd pár hónap múlva beszélgethetünk arról, hogy akkor ön hogyan látja (Tordai Bence: Beszélgethetünk.), megint kinek a felelőssége, meg hogy dől el…

ELNÖK: Tordai képviselő úr, az ön ideje lejárt! (Derültség.  Tordai Bence: Szerintem az önök ideje járt le.  Gelencsér Ferenc felnevet.) És amennyiben úgy gondolja, hogy már nem óhajt itt lenni, meg tudom könnyíteni a helyzetét.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt elnök úr, most nem akarok arra hivatkozni, hogy hányszor hallottam én már ilyen beszédet, amelyben vizionálták ennek a kormánynak a bukását és a leváltását  a választók másként döntöttek.

De visszatérve a törvényjavaslathoz, ugyanaz az érzésem, ami már az elmúlt években többször előfordult: az ellenzék összeesküvés-elméleteket gyárt (Gelencsér Ferenc és Tordai Bence felnevet.), Gólemeket gyúr, elengedi ezeket a teremtett lényeket, mint az ördögöt a falra, úgy festik fel ezeket a hatalmas összeesküvés-elméleteket, majd utána elkezdenek harcolni vele. Tehát az a módszerük, hogy ők megmondják, hogy mi ellen kell harcolni, majd harcolnak vele. (Tordai Bence: Szó szerint idéztem a törvényjavaslatból!) És tulajdonképpen ebben a tények őket nem zavarják; nem zavarja őket az, hogy miről szól a törvényjavaslat (Tordai Bence: A törvényjavaslatból idéztem! Szó szerint!), nem zavarja, hogy valósake az állításaik. Egyszerűen felrajzolnak ilyen lényeket, ilyen teremtett lényeket a falra vagy a levegőbe, és utána harcolnak ellene.

Például Tordai Bence, jellemző módon, amikor felolvasta az igazságügyi miniszter iratbekérésére vagy iratmegismerésére vonatkozó mondatokat a törvényjavaslatból, azt mondta, hogy az egyszerűsítés kedvéért kihagy bizonyos részeket. Hát, például azt hagyta ki, hogy lezárt ügyben lehet, csak anonimizált iratokat kérni, olyan határozatokat, amelyekben már nincs helye jogorvoslatnak. (Tordai Bence: Csak a lényegeseket mondtam.  Cseresnyés Péter: Ez nem a lényeg! Ez hazugság!) Tehát pont azokat hagyta ki, ami a leglényegesebb volt a törvényjavaslatban (Tordai Bence: Az utolsó fél mondatot olvassa fel, államtitkár úr!), hogy kizárólag olyan iratokat ismerhet meg az igazságügyi miniszter, amit egyébként az az adott igazságszolgáltatási szerv, legyen szó bíróságról vagy ügyészségről, akár közzé is tehetne, mint ahogy a bíróság közzé is szokott tenni anonimizált határozatokat. Tehát nincs ebben olyan adat, amit meg ne ismerhetne akár az igazságügyi miniszter, vagy akár a közvélemény ne ismerhetne meg. Tehát semmi olyan határozatot nem tartalmaz ez a felsorolás, amit ne ismerhetne meg a közvélemény.

Az más kérdés, hogy az ügyészség nem szokta nyilvánosságra hozni. A bíróság nyilvánosságra szokta hozni, mert a bíróság úgy gondolja, hogy a joggyakorlatot vagy a jogalkalmazást segíti, ha például közzéteszi a kúriai határozatokat; ezzel szemben az ügyészség nyilván egy más belső jogalkalmazási gyakorlatot folytat. De az igazságügyi miniszternek kötelessége, hogy a jogszabályok hatályosulását megvizsgálja, és a joggyakorlatot jogalkotással…  mert ez is egy fontos kérdés, ez sem hangzott el, hogy az igazságügyi miniszter egyetlen módon tudja befolyásolni azt, hogy mi történik az igazságszolgáltatásban: az igazságügyi miniszter jogalkotást tud kezdeményezni. Egyébként a törvényhozással is ugyanez a helyzet.

A független igazságszolgáltatást semmilyen más módon nem lehet befolyásolni: a törvényekkel lehet befolyásolni. Az viszont kötelező, hogy a törvényeket betartsa a jogalkalmazó hatóság, legyen szó igazságszolgáltatásról vagy nyomozó hatóságról. Azt szokták mondani, hogy a bírák függetlenek, csak a törvényeknek vannak alárendelve  de a törvényeknek igen, annak alá vannak rendelve! És ezért a mai napon több olyan javaslatot is tárgyalt az Országgyűlés, amellyel a jogalkalmazást befolyásolni akarja az Országgyűlés vagy a kormány. Igen, a jogalkalmazást akarja befolyásolni.

(15.40)

Egyetlenegy legitim módja van ennek, a jogalkotás. És ezt meg is teheti az Országgyűlés vagy a jogalkotó, természetesen alkotmányos keretek között megteheti, hogy befolyásolja akár az ítélkezési gyakorlatot, akár más jogalkalmazást.

Tisztelt Ház! Én ezekkel az összeesküvés-elméletekkel ennél bővebben nem szeretnék foglalkozni. Én megígérem önöknek, hogy a törvény második olvasatos vitájában még egy-két kérdésre kitérek, azonban úgy gondolom, hogy a mai napon a legfőbb kritikát a legutolsó felszólaló által jól bemutatott összeesküvés-elméletek jelentették. Én nem hiszek a konteókban, és nem is szeretnék ennél részletesebben foglalkozni velük. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  121 - 123  Következő    Ülésnap adatai