Készült: 2024.05.15.10:21:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2022.11.10.), 132. felszólalás
Felszólaló Szabó Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:47


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ ZSOLT, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk található, látható T/1845. számú törvényjavaslat az egyes foglalkoztatási törvények európai uniós irányelv szerinti átültetését tartalmazza. Mintegy 37 jogszabály módosul, ami egy elég tág kategória, azonban úgy gondolom, hogy az alapelvek minden esetben ugyanazok.

Magyarország Alaptörvénye, együtt a munka törvénykönyvével, olyan paragrafusokat és olyan előírásokat tartalmaz, amelyek egyértelműen kimondják, hogy a család és a munka összeegyeztethető kell hogy legyen, és mindenképpen együtt kell hogy működjön. Elsősorban munkavállalói szempontból, de munkáltatói szempontból is egyértelmű és határozott pontosításokat tartalmaz a jogszabálytömeg.

Úgy látjuk tisztán ennek a jogszabálynak az alapját, hogyha visszatekintünk az elmúlt időszakra, és áttekintjük az elmúlt években történt dolgokat. Az idén áprilisban a Statisztikai Hivatal által kiadott információk és számok alapján egyértelműen megállapítható, hogy az előző évi áprilishoz képest csökkent a munkanélküliek száma, és a két évvel korábbi áprilisi adatokhoz képest is sokkal szebb számokat láthatunk. Az elmúlt mintegy 12 évben egymillió új munkahely, egymillió új foglalkoztatás jött létre, és 2010-hez képest harmadára csökkent a munkahelykeresők száma, ami, úgy gondolom, hogy nagyon fontos irányelv, amit a kormány képvisel.

A magyar kormány főleg két dologban látja a feladatot, egyrészt a meglévő munkahelyek megtartásában, másrészt új munkahelyek létrehozásában támogatásokkal, és látszik, hogy akár a vírus időszaka alatt, akár most, az energiaválság és a háborús helyzet alatt is, ez a gondolkodásmód egyértelműen sikeres. Ezt kiegészítve az adó- és járuléktörvény-módosításokkal, folyamatosan új munkahelyek teremtődnek. Soha ennyien nem dolgoztak Magyarországon, mint ahogy államtitkár úr is megjegyezte.

Ha visszatekintünk egy összehasonlító elemzéssel, akkor megállapíthatjuk, hogy voltak Magyarországon olyan járások, amelyek 12 évvel ezelőtt  és ezek szintén tényszámok  20 százalék fölötti munkanélküliségi rátával rendelkeztek. Volt olyan időszak, amikor országosan is közel 12 százalék volt a munkahelyet, állást keresők száma az összlakosságon belül. Azt lehet mondani, hogy mind az ifjú, tehát mind a fiatal korosztályban, mind a teljes aktív, munkaképes korú lakosság korosztályában ezek a számok hasonló szinten mozogtak, és mára szép eredményeket tudunk felmutatni.

Az elmúlt időszakban az volt a célunk, hogy minél több munkahelyet tartsunk meg, minél több munkahelyet teremtsünk, és ez a jogszabálycsomag egybeesik a magyar kormány szándékával, hogy ezt a folyamatot tovább tudjuk vinni.

Államtitkár úr nagyon sok tényezőt említett már, csak néhány dolgot szeretnék én is említeni. Egyrészt egyértelmű garanciát jelent ez a jogszabálycsomag mind a munkavállalók, mind pedig a munkáltatók számára, olyan garanciákat és pontosításokat, amikkel a munka és a magánélet közti összhang megállapítható és fejleszthető, előrevihető.

(17.30)

Rendkívül pontos és előnyös szabályokat tartalmaz nagyon sok szempontból, akár a gyermekvállalás támogatásával, tehát más jogszabályokra való kimutatással és utalással kapcsolatban is. Fontosnak tartom az úgynevezett apanapok bővítését, hiszen kétszeresére emelkedett, tíz napra az apaszabadság, és a gyermekük születése után vehető ez igénybe, nem megváltható pénzügyileg. Ehhez mindenképpen ki kell venni, és mindenképpen el kell vele számolni; rendkívül kedvező, szabályozott körülményeket teremt ezen a területen.

Ugyancsak fontosnak tartom a gyermek hároméves koráig a 44 munkanapban meghatározott szülői szabadság időszakot, időtartamot, amivel kapcsolatban szintén a munkáltatóknak el kell számolni, azt ki kell adni, és oly módon, ahogy a szülő azt mindenképpen igényli. Talán az egyik legfontosabb terület azok segítése, akik családtagjukat, hozzátartozójukat ápolják. A gondozói szabadság meghatározását és az öt nap megadását, rendelkezésre bocsátását mindenképpen egy fontos jogszabályi paragrafusmódosításnak tartom a magam részéről.

A kisgyermekes szülők esetében egy rugalmas biztosítási rendszer kerül bevezetésre. A gyermek nyolcéves koráig a munkavégzés helye, a munkarend módosítása, a távmunkakeret, a részmunkaidő témájában a szülő kérvényt adhat be, kérvényt nyújthat be, és a munkáltató köteles 15 napon belül írásban válaszolni erre a kérelemre, biztosítva a szülőnek azt a jogát, hogy a gyermekét tudja nevelni.

Átlátszó és kiszámítható munkafeltételeket szab az az irányelv-módosítás, amely egyértelműen kimondja azt, hogy a foglalkoztatás feltételezett tartalmát, az előírásokat, az elvárásokat nem 15, hanem 7 napon belül írásban köteles a munkáltató megadni a munkavállaló részére, és ezáltal biztosítva azt, hogy olyan paraméterekkel és olyan feltételekkel tudja a munkáját végezni, mint ami a szóbeli megállapodásban is megtörtént.

Könnyítés a munkavégzés szempontjából, hogy az eltérő munkakezdés előtt 48 órával szükséges, kötelező közölni a munkavállalóval azt, akár van kollektív szerződés, akár nincs, hogy milyen műszakban és milyen rendben kerül besorolásra, illetve meghatározza a jogszabálycsomag, hogy éjszakai műszakban megfelelő pihenőidővel lehet elrendelni munkavégzést, ezt a pihenőidőt pedig mindenképpen meg kell adni a számára.

Ez a 37 jogszabály-módosítás mindenképpen tartalmazza azokat a biztosítékokat, amelyeket a munkavállalók megkapnak a következő időszakban. Továbbra is a folyamat lényege, hogy erősítsük a munkahelymegtartást, a munkahelyteremtést úgy, hogy az gazdaságilag sem a központi költségvetést adójog szempontjából, sem pedig a munkavállalókat vagy a munkáltatókat ne terhelje, és az harmonikusan tudjon működni.

Amennyiben a tisztelt Országgyűlés elfogadja ezt a jogszabálycsomagot, január 1-jétől életbe tud lépni, ezzel eleget tudunk tenni mind az európai uniós előírásoknak, mind pedig a saját hosszú távú gazdasági stratégiánknak. Én arra kérem a tisztelt frakciókat, hogy a jogszabálycsomagot támogassák, és ezt a törvényt fogadják el. Tisztelt Ház! Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai