Készült: 2024.05.13.20:14:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2020.11.19.), 182. felszólalás
Felszólaló Földi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÖLDI LÁSZLÓ, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, hogy a hazai agrárszakemberek világszinten is megállják a helyüket. A mezőgazdaság terén felhalmozódott ezeréves tapasztalatunkat, valamint az ősöktől kapott tudást sikeresen ötvöztük a szektor újításaival. A rendszerváltást megelőző négy évtizednyi államhatalmi hozzá nem értés sem tudta annyira tönkretenni a magyar agráriumot, hogy abból ne tudtunk volna felállni, és együtt új utakon elindulni. Mindehhez hozzátartozik az is, hogy a múltból tanulva, de a jelenben élve gondoskodnunk kell a jövő agrárszakembereinek lehető legszínvonalasabb képzéséről. A KDNP elkötelezett abban, hogy ez az ügy éppen annyira fontos, mint a magyar föld és az abból kiszökkent mag gondozása.

Tehetségeinket felkarolva és támogatva a haza értékeit is szolgáljuk. Bizony, ők lesznek azok, akik számtalan új technológia, nóvum lehetőségét teremtik meg, felnevelve azt a magot, amelyet most elültetünk. Az előttünk fekvő törvényjavaslat nevében benne van a leglényegesebb szó, amit ismerhetünk: az élet.

Bizonyára önök is tudják, hogy főleg a Tiszántúl középső részén élő szántó-vető elődeink a búzát, a magyarság legfontosabb és legjellemzőbb kenyérnövényét nevezték életnek. Éppen ezért is örülök, hogy a kormány előterjesztésében a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem elnevezés szerepel, amely meglátásom szerint nagyon szép ráutalás az imént elmondottakra.

A KDNP-frakció egyetért azzal, hogy a magyar agrár- és élettudományi felsőoktatás intézményrendszerének és környezetének új fejlődési pályára állítása, megújítása az agrár- és élelmiszer-ipari ágazatok versenyképességének növelése és az agrárgazdaságban rejlő potenciál teljesebb kihasználása érdekében beterjesztette a most tárgyalandó törvényjavaslatot.

Ebben a törvényjavaslatban a kormány a Szent István Egyetem, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem új működéséről és fenntartási modelljéről hozott döntésében rendelkezett egyrészt az egyetem fenntartójaként létrehozásra kerülő Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány alapításával kapcsolatos feladatokról, másrészt az alapításhoz és működéshez szükséges állami vagyon biztosításával kapcsolatos feladatokról.

Tisztelt Ház! Az élettudományok köre magában foglal minden olyan tudományágat, amely közös életterünk és környezetünk megőrzéséért és gyarapításáért tevékenykedik. Az európai agráregyetemek között az utóbbi évtizedben gyakori, hogy a korszerűsítés keretében az agrárt körülvevő és szervesen kiegészítő egyéb tudományterületeknek is kiemelt szerepet szánnak.

Ennek értelmében régiónk vezető agráregyetemei közül nagyon sok élettudományi egyetemként működik, mint például Lengyelországban, Csehországban vagy éppen Észtországban. Ezért is nagyon fontos, hogy a parlament által most megteendő lépéssel mi is csatlakozzunk a modern szellemiségű intézmények köréhez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Kérem önöket, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány létrehozásáról, valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem működéséhez szükséges feltételek és forrás biztosításáról szóló törvényjavaslatot a KDNP parlamenti frakciójához hasonlóan szavazataikkal önök is támogatni szíveskedjenek. Köszönöm figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai