Készült: 2024.05.16.21:27:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap, 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:12

Felszólalások:  <<  60  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kábítószerrel való visszaélést Európa legszigorúbb büntető törvénykönyve Magyarországon a lehető legszigorúbb szankcióval sújtja. Amikor ennek a vitája volt itt a parlamentben, akkor kellett volna bátornak lenni, és támogatni azokat a nagyon szigorú, Európában véve is legszigorúbb szabályokat, amelyeket a kábítószer-terjesztőkkel szemben itt a Ház elfogadott, a Fidesz-KDNP-többség elfogadott, hiszen mi is úgy gondoljuk, hogy ez az egyik legnagyobb veszély, ami a fiatalokra leselkedik.

Nem relativizálnám azt sem, amit ön ironikusan, viccelődve próbált tenni, hogy a migráció és a bevándorlás nem veszély a magyar fiatalokra nézve és Magyarországra nézve; az is fontos veszély, de mindemellett, amit ön említett, a dizájnerdrogokkal szembeni fellépés szintén a legfontosabb.

Teljesen átalakítottuk, minden más európai országnál rugalmasabbá tettük, gyorsabban reagálóvá tettük a magyar büntetőjogi szabályozást, hiszen már nem a büntető törvénykönyvben kell felsorolni a tiltott szereket, nem egy kormányrendeletben szerepel, hanem egy miniszteri rendeletben szerepel, ez volt az úgynevezett C-lista, az a lista, ahol az új pszichoaktív anyagok megjelennek. Ez most már Európában a leggyorsabban tud reagálni arra, hogy milyen kábítószerek kerülnek a piacra. Ez egy örült verseny nyilván a droglaborok és a kormányzat között, de azért van ebben sokkal hatékonyabb eszköze a rendőrségnek, mint korábban, mert most már a dizájnerdrogok törzsképleteit, azaz az alapösszetevőit tudjuk büntetni, amelyekhez képest ha egyik vagy másik részösszetevő változik, attól függetlenül az a szer ugyanúgy büntethető.

Nagyon fontos számunkra a figyelemfelhívás is. Éppen ezért a gyermek- és ifjúságpszichiátriai, addiktológiai, mentálhigiénés ellátásra 6 milliárd forint többletfejlesztési forrást csoportosítottunk, a megelőzési programokra 3 milliárd forintot fordítunk, az óvodai, iskolai szociális segítő tevékenységre  amely ebben is segíthet  2 milliárd forintot, továbbá 2,5 milliárd forintot megelőzési és visszaszorítási programokra fordítunk, pontosan azért, hogy vissza tudjuk szorítani a dizájnerdrogokat, így a drogokon belül az arányuk 70 százalékról 35 százalékra esett vissza, de ezt tovább kell folytatni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Felszólalások:  <<  60  >>    Ülésnap adatai