Készült: 2024.05.16.19:41:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2020.11.03.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga-Damm Andrea (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:58


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA-DAMM ANDREA (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A T/13478. törvényjavaslatot tárgyalja az Országgyűlés, amelynek célja az, hogy a közműcsatlakozások iránt benyújtott tervek jóváhagyása vonatkozásában a szolgáltatók ne tudjanak időt húzni, és az ilyenfajta közműcsatlakozási terveket benyújtó és engedélyt kérő személyek, amennyiben hallgat a közműszervezet, úgy azt beleegyezésnek tekinthessék. Ezen túl természetesen ez a javaslat még több újdonságot vezet be.Egyrészről azt, hogy abban az esetben, ha a szolgáltató elutasítja a tervek alapján a kérelmet, akkor húsznapos jogvesztő határidő alatt lehessen fordulni hatósághoz, illetőleg abban az esetben, ha a szolgáltató jogalap nélkül tagadta meg a csatlakozást lehetővé tevő terveket, akkor azon túl, hogy a hatóság felülbírálja, a költségek megtérítésére is kötelezi a közműcsatlakozót. Gyakorlatilag ezek a legfontosabb rendelkezései ennek a javaslatnak.

Ha semmi olyan az elmúlt tíz évben nem történt volna, amelyből az ember úgy gondolja, hogy a Fidesz egyéni érdekek alapján alkottat az Országgyűléssel törvényeket, akkor tulajdonképpen semmi mást nem kellene tenni egy ellenzéki képviselőnek, mint hogy elolvassa ezt a javaslatot, és azt mondja, hogy már nyomom is a gombot, és megszavazom.

Biztos vagyok abban, hogy a fideszes érdekkörökbe tartozó vállalkozók ütköztek az elmúlt időszakban különböző közműszolgáltatókhoz benyújtott tervek vonatkozásában olyan adminisztratív akadályokba, amelyek aztán eljutottak a kormányfőhöz, és aztán úgy gondolta a kormány és azon keresztül a tárca, amely ezt benyújtotta, hogy akkor ennek a problémának úgy vet gátat a jövőben, hogy a közműszolgáltatók általi elbírálást egy sokkal szigorúbb és szorosabb viszonyrendszerhez köti.

Nagyon komoly hátrányát látom ebben a javaslatban annak, hogy nincsenek megkülönböztetve a nagyberuházások és a lakossági igényt előterjesztők. Ugyanis erre azért van szükség, mert én sem gondolom, hogy komoly nagyberuházásoknál a különböző közműszolgáltatók ilyen rövid idő alatt képesek arra, hogy a benyújtott közműterveket hatásvizsgálatok alapján és az egyéb olyan körülmények feltárása mellett bírálják el, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a jövőben azokban a nagyberuházásokban megteremtett közműrendszerekben ne következhessék be olyan hiba, olyan komoly meghibásodás, ami a tervekből is látszódhatott volna, és a környezetükre ne gyakoroljon komoly negatív hatást.

Egy lakossági építkezésnél valóban egy hozzáértő szakember bármely közműszolgáltatónál egy-két óra alatt fel tudja tárni, hogy a terv megfelelőe az adott építkezéshez, a terv megfelelőe ahhoz, hogy a közműrendszerek abban a leendő épületben hiba nélkül és a rendszert nem rongálva működjenek, illetőleg arra a célra, amelyért közművet igénybe vesznek az emberek, alkalmas-e. De egy több ezer lakásos nagyberuházásnál vagy egy komoly üzem építésénél nem gondolom, hogy ilyen rövid határidő elegendő egy közműszolgáltató számára, hogy valóban megalapozott döntést hozzon, és a terveket a megfelelő módon vizsgálja felül. Nagyon remélem, hogy hogy ha ez a törvényjavaslat hatályba lép, akkor nem fogunk pár hónap múlva azzal találkozni, hogy ez a szoros határidő és a közműszolgáltatóknak e vonatkozásban való rendkívül komoly sarokba szorítása ilyen következményekkel járhasson.

Nem hiszem azt, hogy ez a javaslat kizárólagosan és elsősorban a lakosság és a lakossági építkezések érdekében született. Ha így lenne, akkor ez a kormány az elmúlt tíz évben nem hozott volna olyan nehézségeket a megújuló energiák igénybevétele elé, mint az adók kivetése, a különböző szélerőművek építésének leállítása olyan területeken, ahol azok a természeti veszélyek nem álltak fenn, amelyeket indokként előadtak, és egyáltalán ez a kormányzat nem úgy állt volna hozzá az elmúlt tíz évben a megújuló energiából eredő lakossági energiafelhasználáshoz, ahogy hozzáállt.

Aztán még idehoznám Paksot is, amely, azt gondolom, sokkal komolyabb súlyú annál, mintsem az a fajta gondolkodásmód érvényesüljön, amit ebben a körben a kormányzat tesz. Erről ebben a Házban már sok-sok órát beszéltek a képviselőtársaim.

Tehát természetes, hogy én meg fogom szavazni ezt a javaslatot, de nagyon erőteljesen felhívom a kormányzat figyelmét arra, hogy abból eredően, hogy egy közműszolgáltató számára nem állt rendelkezésre a nagyberuházáshoz elegendő idő arra, hogy a benyújtott közműcsatlakozási tervek valóban hiba nélkül és azt a célt szolgálva, amiért azokat megépítik, működnek, és a környezetben ne váltsanak ki olyan negatív hatásokat, amelyek bármikor is bekövetkezhetnek, felhívom a figyelmet arra, hogy ne legyen ilyen, mert akkor mit mondanak megint a polgárok? Hogy az okos politikusok ülnek a parlamentben, eléjük kerül egy javaslat, és nem látják belőle azokat a kockázatokat, amelyek bizony benne lehetnek akkor, ha az emberi felelősség vagy felelőtlenség kiszámíthatóságát vagy kiszámíthatatlanságát nem veszik figyelembe. Tisztelettel köszönöm a figyelmüket. (Dr. Keresztes László Lóránt tapsol.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai