Készült: 2024.04.29.17:33:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2020.03.10.), 163. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  163  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára, a napirendi pont előadója: Még egyszer köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az Alaptörvény értelmében az állam és a vallási közösségek Magyarországon különváltan működnek (Arató Gergely: Vagy nem.), de úgynevezett közösségi célok elérése érdekében  sok szeretettel köszöntöm újra Arató képviselő urat  együttműködhetnek. Tehát az állam az együttműködésben részt vevő bevett egyházaknak a közösségi célok elérését szolgáló feladataikban való részvételükre tekintettel sajátos jogosultságokat biztosít. Ezt a konstrukciót  amit, még egyszer mondom, a magyar Alaptörvény is tartalmaz  nemzetközi szerződések is megerősítik, illetőleg az Alkotmánybíróság rendszerváltoztatás óta egységes gyakorlata is ebbe az irányba mutat. Ezért aztán Magyarország Kormánya az egyházakra mint stratégiai partnerekre tekint abban a munkában, amely hazánk megújításáról szól. A javaslat célja, hogy előkészítse a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatási célú ingatlanjainak bővítéséhez és fejlesztéséhez szükséges állami tulajdonú ingatlanoknak az egyházi tulajdonba adását. Az egyetem hazánk egyik kiemelt egyeteme, 1635 óta Magyarország legrégebbi folyamatosan működő, egyben legnagyobb felsőoktatási intézménye. Több, ma már önálló egyetem a Pázmány Tudományegyetemből fejlődött ki. A Pázmány és annak utódintézményei az alapítás óta is kiemelkedő helyet foglalnak el a magyar és a nemzetközi tudományos életben. Az 1635-ös egyetemalapításnak köszönhetően Magyarország több évtizedes lemaradását követően csatlakozott akkor újra az európai tudományos élethez. Az egyetem népszerű a hallgatók körében, még a kormánypártisággal nem igazán vádolható HVG felsőoktatási rangsorában is előkelő helyen szerepel. A hallgatói létszámot tekintve 8139 főről beszélhetünk jelen pillanatban.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem a mostani oktatási tevékenységét több képzési helyszínen végzi  itt oktatási és kutatási egységekről és intézményekről beszélhetünk , Budapesten, Piliscsabán és Esztergomban. Figyelemmel a képzési helyszínek kihasználtságára, felmérések mutatják, hogy a Budapesten meghirdetett képzésekre jelentkezők száma nő, míg a piliscsabai képzésekre jelentkezők száma csökken.

A kormány már 2018-ban döntött a Pázmány Péter Katolikus Egyetem széttagoltságának megszüntetése érdekében szükséges intézkedésekről. Az azt követően lefolytatott egyeztetések eredményeként kialakult az arra vonatkozó koncepció, hogy ez az egyetem Budapestre költöztetésével oldható meg, amelynek területi bázisa az egyetem Szentkirályi utcai épülete lenne. Az egyetem a Makovecz Imre által tervezett piliscsabai kampusz állam részére történő juttatásáról tett ígéretet, tekintettel arra, hogy az oktatási és a kutatási tevékenység súlypontja Budapestre helyeződik át ezen törvényjavaslat elfogadása esetén.

A tervek szerint a budapesti kampusz teljes kialakításához a Magyar Rádió volt épületegyüttesét tartják a legalkalmasabbnak, hiszen a Szentkirályi utcában már meglévő Pázmány Péter Katolikus Egyetem vagyonkezelésében lévő épület miatt logikus és hosszú távon fenntartható megoldás az egyetem ilyen tekintetű bővítésének támogatása. Ugyan az elmúlt években voltak különböző elképzelések a Rádió volt épületének hasznosítására  én azt hiszem, hogy majd a vita egy pontján elkerülhetetlen lesz az, hogy az ezzel összefüggő politikai csatározásokat is megvívjuk, de megvárom, hogy az ellenzéki képviselők ez ügyben milyen érveket hoznak fel , azonban ezek a hasznosítási elképzelések különböző okokból nem tudtak megvalósulni.

Zárógondolatként ismételten hangsúlyoznám, hogy az előttünk lévő törvényjavaslat célja egyrészt a széttagoltság okozta oktatásszervezési problémák csökkentése, a minőségi felsőoktatás megteremtése, az oktatás színvonalának emelése, és a mai kor elvárásainak megfelelő szolgáltatás nyújtása akár a barátságosnak tekinthető közösségi terekre, akár a könyvtárszolgáltatásokra gondolunk. Azt gondolom, hogy ez a törvényjavaslat egyrészt a magyar felsőoktatásnak úgy általánosságban is jót tesz, másrészt a magyar felsőoktatás egyik zászlóshajójának minősíthető PPK Egyetem nemzetközi versenyképességét is növeli.

A fentiekre tekintettel kérem önöket, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  163  Következő    Ülésnap adatai