Készült: 2024.04.28.10:14:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2019.12.03.), 28. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A képviselő úr által elmondottak, a megfogalmazott aggodalom kétségkívül jogos és időszerű. Tény, hogy a magyar gazdaság évek óta kiegyensúlyozottan, jól teljesít, számottevően az uniós átlag fölött van a gazdasági növekedés üteme, és ezzel az uniós rangsor első helyén vagyunk. Tény az is, hogy a magyar gazdaság bővülése már régen nem az eladósodásból, hanem a belső növekedési motorokból táplálkozik. Emellett  folyamatosan csökkenő adók ellenére is  mérsékelni tudtuk az államadósság szintjét, egyre kisebb mértékű az államháztartás hiánya is. A munkában állók száma tartósan magas, a rendszerváltozás óta nem dolgoztak annyian a magyar gazdaságban, mint jelenleg, és nem volt olyan alacsony a munkanélküliségi ráta. A magyar gazdaságtörténetben ritkán van arra példa, olyan időszakra, mint amilyen a mostani, amiben most élünk, amikor viszonylag hosszú időn keresztül felzárkózási pályán vagyunk. A kormány célja tehát világos: meg kell maradnunk ezen az úton.Ahhoz, hogy valóban így is legyen, számolnunk kell azzal a ténnyel, hogy a magyar gazdaság szempontjából fontos politikai és gazdasági változások következnek be, illetve indultak el. Bár recesszióról még nem beszélhetünk, tény, hogy lassul a gazdasági növekedés üteme a világgazdaságban, az Unióban és a mi szempontunkból különösen fontos német gazdaságban. Mindez önmagában is kihívás egy olyan nyitott gazdaság számára, mint a miénk. Számolnunk kell azonban azzal, hogy az Amerika és Kína közötti kereskedelmi háború következményei a brexittel és az új geopolitikai konfliktusokkal, valamint nem utolsósorban az Európai Unió jelenleg alakulóban lévő belső viszonyaival is érinteni fogja a gazdasági növekedés ütemét. Mindebből az következik, hogy a jövő év egyik legnagyobb kérdése az lesz, sikerüle fenntartani a magyar gazdaság növekedését, meg tudjuke védeni az elért teljesítményünket akkor is, amikor az eurózónában jelentős lassulás van folyamatban. Ez lesz a legfontosabb feladatunk 2020-ban, ehhez kell egy újabb gazdaságvédelmi akciótervet előkészíteni.

Tudjuk, hogy az elmúlt időszakban nemcsak a migrációs politika volt elhibázott az Európai Unióban, hanem rossz volt a gazdaságpolitika hatékonysága is. Ezek között említhetjük, hogy Nagy-Britannia, amely az Európai Unió egyik legerősebb gazdasága, elhagyja az Európai Uniót, miközben az eurózóna gazdaságának versenyképessége nem emelkedik megfelelő mértékben. Jól látszik a számokon, hogy az Európai Unióval szemben mind Ázsiában, mind Amerikában sokkal lendületesebb növekedés van. A magyar gazdaság az elmúlt években azért tudott jobban teljesíteni, mert csökkentettük az adókat, és megőriztük a magyar gazdaság versenyképességét, sőt ezt még javítani is tudtuk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány gazdaságpolitikája egyértelműen a gyors növekedés fenntartására és az emberek jólétének emelésére irányul. Intézkedéseinket azért hozzuk, hogy hazánk a következő években is megtartsa ezt a növekedési ütemet, amelyre a felzárkózás érdekében szükségünk van. Tovább kívánjuk emelni a foglalkoztatást, hiszen vannak még olyanok, akik nem találnak maguknak munkahelyet. Ezt csak akkor tudjuk elérni, ha magasabb termelékenységet és magasabb keresetet kínáló munkahelyek létrehozására törekszünk. Fontos feladatunk, hogy csökkentsük hazánk külső sérülékenységét is. A képviselő úr utalt arra a beszédében, hogy az elmúlt években ezt sikeresen tettük meg. A stabilitás szempontjából fontos tény, hogy az államadósság egyre kisebb mértékű, ma már csak a bruttó hazai termék 68 százalékát éri el, és az adósság szerkezete is megváltozott, 52 százalékos volt 2011 végén a devizaadósság aránya, mára ez 20 százalék alá csökken.

Az idén elindított gazdaságvédelmi akció 13+1 intézkedését a parlament jóváhagyta, megszavazta. Ennek már több mint a fele életbe lépett, a következők pedig január 1-jével fognak majd életbe lépni. Jól érzékelhető, hogy a negatív külső folyamatokat ezzel is tudtuk csökkenteni. Az intézkedéssorozat gerincét az adócsökkentések adták, ami megfelel a kormány gazdaságpolitikájának. Összesen 2600 milliárd forintot hagytunk három év alatt a magyar cégeknél. Ebből tudtak a cégek bért emelni vagy éppen beruházni, a gazdaság versenyképességét is tudták ezen keresztül javítani.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország több mint ezer éve Európa része, így az európai lassulás hatásai alól nem tudjuk teljes mértékben kivonni magunkat. A cél az, hogy tartsuk az uniós átlagot legalább 2 százalékkal meghaladó növekedési ütemet, ezért a jövő év elején, mint azt már említettem, újabb gazdaságvédelmi akciótervet fog indítani a kormány. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai