Készült: 2024.05.15.23:36:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2007.11.19.), 264. felszólalás
Felszólaló Hock Zoltán (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  264  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOCK ZOLTÁN (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Igen tisztelt Ház! Elöljáróban szeretném leszögezni, hogy a parlament egy nagy lehetőség előtt áll ennek a törvénynek az elfogadása kapcsán, függetlenül attól, hogy az előzetes hírek szerint ez sem fogja megkapni a szükséges támogatást. Mondom ezt azért, mert a parlamentben működő öt párt képviselője ez évben mintegy hat hónapon keresztül, sok-sok órán keresztül egyeztette azt a törvényjavaslatot, amelyet végül az előterjesztők a kormány segítségével kodifikáltak és benyújtottak a Házhoz.

Látható az is, hogy nagyon kevés módosító indítvány érkezett a törvényhez. Gondolom, ez azért van, mert nagyon körültekintően lett előkészítve. Szinte mind az öt parlamenti párt szándéka, törekvése visszaköszön e törvényben, kiolvasható belőle az a szándék, hogy valóban, amit a közélet megtisztítása érdekében az elmúlt 17 évben ilyen-olyan okoknál fogva nem sikerült megvalósítani, ez a törvény egy nagy lépést tenne abba az irányba.

Gusztos Péter utalt arra, hogy a parlament az egyik legnagyobb hazugságától tudná megkímélni a politikai osztályt az elkövetkezendő időszakban, ha valóban releváns lépéseket tenne annak érdekében, hogy általában a politikával, általában a választásokkal összefüggő költségeket egyrészt reálisan határozza meg, másfelől megteremtse azokat a mechanizmusokat, amelyek az ellenőrizhetőség, a nyilvánosság és az áttekinthetőség érdekében mindenképpen szükségesek.

(21.00)

Nagyon fontosnak tartjuk olyan intézményeknek a törvénybe emelését, mint a kampányszámla kérdése. Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a Számvevőszéknek érdemi befolyásolása lehetne a kampány pénzeinek a kifehérítésében, hiszen ki kell mondani, sokszor ki kell mondani, hogy mindenki megértse: a feketén a kampányba érkező pénzek egy forintjához legalább 50 vagy 100 forint közpénznek kell eltűnnie ahhoz, hogy egyáltalán az megvalósulhasson.

Azt gondolom, hogy ennek megfelelően demagóg és populista az a megközelítés, amely azt fogalmazza meg, hogy elfogadhatatlan, hogy ilyen sok közösségi forrás kerüljön a választási kampányba. Azt gondoljuk, hogy sokkal nagyobb kár éri a nemzetgazdaságot, sokkal nagyobb kár éri a közösséget, ha ez a hazug rendszer fogja a továbbiakban is szabályozni a választási kampányokat, hiszen jól látható volt, hogy már a 2006-os kampányban is a törvény által meghatározottnak sokszorosát, 10-szeresét, 20-szorosát költötte a politika a választásokra, és ennek a 10-szeres, 20-szoros összegnek talán a 50-szerese, 80-szorosa kellett a közpénzek eltüntetéséhez, ahhoz, hogy egyáltalán ez megvalósulhasson.

Azt gondoljuk, hogy egy nagy lépés lehetne ennek a törvénynek az elfogadása ennek érdekében. Nagyon bíztunk benne, hogy az idén kora tavasszal megkezdődött és nyáron lezárult tárgyalások eredményeként még ebben az évben a parlament erről a törvényről határozhat, ezt a törvényt már a soron következő népszavazáson, illetve a soron következő általános választáson alkalmazni lehetne.

Nagyon sajnáljuk, ha ez a törvény nem kerül elfogadásra, mert az azt jelenti, hogy a politika és a társadalom között az a szakadék tovább fog mélyülni, tovább fog tágulni, ami már most is elviselhetetlen a parlament, a politikai osztály és a társadalom számára, mert ez azt vetíti előre, hogy 2010-ben vagy éppen a 2008-ban sorra kerülő népszavazáson ugyanolyan hazug, becstelen módszerekkel fogja a politika a maga kampányát megvívni, ugyanolyan nemtelen és tisztátalan eszközökkel, tisztátalan forrásokkal fogja a kampányt finanszírozni, ahogy ezt tette az elmúlt években. Azt gondolom, ha bármelyik párt felelősen próbál meg gondolkodni ebben a kérdésben, akkor elismerve azt, hogy ebben a törvényben vannak kritikus pontok, szembe kell nézni a választóval. De én azt gondolom, a politikának felelőssége az, hogy a választók számára világossá tegye, hogy valahol az ő érdekét is szolgálja azt, ha a politika ezt a tisztulási folyamatot elkezdi.

A módosító indítványokat - mi is benyújtottunk hozzá módosító indítványokat - azért nem fogom most külön felsorolni és érvelni mellette, mert azt gondolom, hogy ez is abba a folyamatba illeszkedik, amit az ötpárti tárgyalásokon megszoktunk. Azt gondolom, szinte kivétel nélkül támogathatóak, amelyek az előterjesztésben szerepelnek. A nagy kérdés az, hogy a végszavazásnál a parlamentnek lesz-e elég felelősségtudata ahhoz, hogy ezt a törvényt elfogadja, és egy nagy lépést tegyen a közélet megtisztítása irányába.

Köszönöm. (Taps az MDF, a Fidesz és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  264  Következő    Ülésnap adatai