Készült: 2024.05.15.01:23:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2019.02.25.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! A kormány célja a falvak népességmegtartó erejének növelése, éppen ezért a kormány az egyik legutóbbi ülésén a „Magyar falu” program keretében döntött a falusi családi otthonteremtési támogatás bevezetéséről, az úgynevezett falusi CSOK-nak a bevezetéséről.

(11.50)

A „Magyar falu” program mérföldkő a vidék támogatásában. A legfontosabb célkitűzése az ötezer lélekszám alatti települések népességmegtartó erejének növelése, ezért prioritásként kezeli a kistelepülési életforma vonzerejének erősítését és a lakhatási lehetőségek segítését.

A kormány 150 milliárd forintot különített el a „Magyar falu” programra 2019-ben. Ebből 50 milliárd forint, a következő években pedig 75 milliárd forint jut az úgynevezett alsóbb rendű utak felújítására, a fennmaradó 75 milliárd forint megy a helyi életminőséget javító programokra, ezen túl pedig legalább 25 milliárd forint jut a falusi CSOK-ra. Becslésünk szerint 2200-2400 nyertes projekt révén szinte minden falura jut legalább egy fejlesztés. A falusi CSOK az ötezer fő alatti településeket érinti, azokat, ahol a lakosságszám a 2003. január 1-jei adatokhoz képest nagyobb mértékben csökkent, mint az országos átlag. A 2887 ilyen ötezer fő alatti településből 2031 település érintett.

A falusi CSOK-ra az általános CSOK-szabályok vonatkoznak, azzal az eltéréssel, hogy az általános CSOK szerinti új lakás építésekor, vásárlásakor igénybe vehető, vissza nem térítendő támogatás, amely egy gyermek esetén 600 ezer forint, két gyermek esetén 2 millió 600 ezer forint, három gyermek esetén 10 millió forint, a falusi CSOK-kal összefüggésben használt lakás vásárlására, bővítésére és korszerűsítésére is felhasználható. A már meglévő lakások esetén a korszerűsítésre ezen összegek fele vehető igénybe. A terveink szerint a törvényjavaslatot a közeljövőben benyújtjuk az Országgyűlésnek, és az új konstrukció július 1-jével, legkésőbb szeptember 1-jével léphet hatályba.

A vidékfejlesztéseknek, családtámogatásoknak köszönhetően ma már egyre többen látják kiszámíthatóbbnak a jövőt a kisebb településeken is. A „Magyar falu” program olyan régóta várt igényekre reagál, amelyek nem az íróasztal mögül lettek megfogalmazva, hanem a tényleges problémákra, a vidék kéréseire, szükségleteire reagálnak. Több mint kétezer polgármesterrel, önkormányzati szakemberrel, jegyzővel történt személyes konzultáció, miközben a települési önkormányzatok különböző érdekvédelmi szervezetei is részt vettek a munkafolyamatban.

A 150 milliárd forintból idén az 50 milliárd forintos falusi útalap keretein belül, ahol a 3-as, 4-es, 5-ös jelű utak felújítására kerülhet sor, ez 2019-ben 430 kilométer útfelújítást tesz lehetővé szerte az országban. Terveink és reményeink szerint, ha ezt az ország gazdasági teljesítőképessége lehetővé teszi, akkor a jövő évtől a falusi útalap összege tovább emelkedik.

Emellett a kormányhatározatban megfogalmazottak  ami mindenki számára nyilvánosan elérhető  szerint 18 célterületre lehet pályázni az idei évben. A kormány támogatni kívánja szolgálati lakás építését, bölcsődefejlesztést, óvodafejlesztést, óvodai udvar és óvodai sport fejlesztését, orvosi rendelők, orvosi eszközök beszerzését, polgármesteri hivatal felújítását, belterületi útfelújításokat, sportparkok építését, temetőfejlesztéseket, eszközfejlesztést a közterületek karbantartásához, falubuszprogram elindítását, a helyi közösségi terek felújítását és a nemzeti és helyi identitástudat erősítésére vonatkozó kulturális terveket.

A „Magyar falu” program a mi elképzeléseink szerint egy ciklusokon átívelő, rendkívüli lehetőségeket magában foglaló támogatási program, amellyel az a célunk, hogy a falusi életforma vonzóbbá váljon, és falun élni ne lemondással és életminőségbeli romlással járjon. Hiszünk benne, hogy egy sikeres program következményeként vidéken élni nem életminőség és életminőség közötti választást, hanem életstílus és életstílus közötti választást jelent majd.

Tisztelt Képviselő Úr! Nagyon-nagyon szépen köszönöm az elhangzott támogatását, és arra kérem önöket is, minden képviselő hölgyet és urat, hogy kísérjék figyelemmel a „Magyar falu” program folyamatosan megjelenő pályázati felhívásait. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai