Készült: 2024.05.15.04:56:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2022.06.22.), 98. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem visszaélve képviselőtársaim türelmével és elnök úrnak ismét megköszönve a lehetőséget, hogy szólhatok a jövő évi költségvetés vitájában, a külügyi és külgazdasági vonatkozásokat szeretném röviden ismertetni, azokba egy pici betekintést nyújtani.

Szeretném elmondani, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium célrendszere háromosztatú, külpolitikai, külgazdasági és nemzetpolitikai területekre tagozódik, ezért ez a hármasság tükröződik a tárca költségvetésében is. Klasszikus diplomáciai feladat a külképviseleti hálózat működtetése, Magyarország politikai és gazdasági képviseletének ellátása és a magyar állampolgárok konzuli védelme.

A minisztérium 2023-ban új külképviseletek nyitását tervezi a szubszaharai térségben, és folytatódik a konzuli szolgálat hálózatának bővítése is. Újabb konzulátusok kezdik meg működésüket részben önállóan, részben más külképviseletek fennhatósága alatt. A külképviseleti hálózat működtetésére 2023-ban 103 milliárd forint jut, ami az inflációt és az árfolyamváltozást figyelembe véve reálértéken nagyjából megegyezik az ideivel.

Ami a külgazdaságot illeti, ez két pilléren, az exportfejlesztésen és a beruházásösztönzésen nyugszik. A minisztérium kötött segélyhitelezéssel, kereskedelemfejlesztéssel, exportfinanszírozással segíti a magyar export növelését, támogatja a magyar nagy-, kis- és középvállalatok nemzetközi versenyképességét. A kötött segélyhitelek főbb célországai 2023-ban várhatóan Laosz, Vietnám és Mongólia lesznek.

A keleti nyitás politikájának eredményeképp évről évre rekordokat dönt az Ázsiából származó beruházások nagysága. Ebben a tekintetben különösen Dél-Korea, Kína, Japán és India érdemel kiemelt figyelmet, de nem hanyagolható el a régió többi szereplőjével megvalósuló projektalapú együttműködés sem. A beruházásösztönzési célelőirányzatból nyújtott támogatások kulcsszerepet játszanak a nagyberuházások magyarországi megvalósulásában, ezáltal a munkahelyteremtés és a technológiatranszfer fontos eszközei.

(19.00)

Erre a célra jövőre nem kevesebb mint 130 milliárd forint áll rendelkezésre. A Külgazdasági és Külügyminisztérium évek óta gazdaság- és infrastruktúra-fejlesztési programokkal segíti a szomszédos országokban élő magyarság életkörülményeinek javítását, és ezáltal a szülőföldön való megmaradását. A határokon átnyúló beruházások és fejlesztések növelik a határtérségek versenyképességét és a magyarlakta területek gazdasági megtartóképességét.

(Az elnöki széket Dúró Dóra, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A korábbi gazdaságfejlesztési programok 2023-ban is minden egyes határon túli területen folytatódnak. A már bevált mezőgazdasági, vállalkozásfejlesztési, lakóingatlan- és földvásárlási támogatások mellett ebben az összefüggésben is egyre nagyobb szerepet kap a magyar export fejlesztése is azáltal, hogy a kedvezményezetteket arra ösztönözzük, hogy részesítsék előnyben a magyarországi gyártók és kereskedők termékeit.

Magyarország migrációs politikájának sarokköve, hogy nem a migránsokat kell behozni Európába, hanem a segítséget kell elvinni oda, ahol a legnagyobb szükség van rá. Ebbe a keretbe illeszkedik a „Hungary Helps” program is, ami a minisztériumok közötti feladatkör-átcsoportosítás eredményeképpen immár a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz tartozik. A Hungary Helps oktatási, humanitárius és újjáépítési projektjei nemcsak a válságövezetekben élő veszélyeztetett, üldözést és szükséget szenvedő keresztény emberek és közösségek megsegítését, szülőföldön maradását, vallási, kulturális és gazdasági értelemben vett megmaradását szolgálják, de a program célja az is, hogy felhívja a nemzetközi közösség figyelmét a keresztényüldözés tényére és nagyságrendjére, hogy ezáltal más kormányok bevonását is ösztönözze a sürgős és határozott cselekvést igénylő humanitárius és értékmentő munkába.

Nyugodt szívvel kijelenthető, hogy a Hungary Helps mára egy sikeres és nemzetközileg jól ismert magyar márka, ahogyan az a valamivel hosszabb múltra visszatekintő Stipendium Hungaricum is. A Stipendium Hungaricum kiválósági ösztöndíjprogramokból ráadásul nemcsak azok a hallgatók profitálnak, akik a programnak köszönhetően hazánkban tanulhatnak, de a rajta keresztül támogatott vidéki egyetemek is. A felsőoktatási intézmények megkapják az ösztöndíjakat, a képzési költségek fedezetét, a lakhatási támogatást, valamint az egészségbiztosítás összegét.

Március végén a kormány arról döntött, hogy „Students at Risk” néven létrehoz egy külön alprogramot az orosz-ukrán háború miatt menekülni kényszerült ukrán, illetve más Stipendium Hungaricum-partnerország állampolgárságával rendelkező ukrajnai felsőoktatási hallgatók részére. Erre a célra idén 2,3, a jövő évtől kezdve 3,9 milliárd forint áll rendelkezésre, ami az ösztöndíjban részesülők létszámának 15-ről 16 ezerre növelését teszi lehetővé, vagyis azt, hogy ezer, Ukrajnából menekülő, különféle állampolgárságú hallgató Magyarországon folytathassa tanulmányait.

A Stipendium Hungaricum párja a Diaszpóra-ösztöndíjprogram, amelyre magyar gyökerekkel rendelkező fiatalok jelentkezhetnek, összhangban hazánk nemzetpolitikai célkitűzéseivel.

Végül, képviselőtársaim, engedjék meg, hogy röviden szóljak még két olyan ügyről, amelyek volumenüket tekintve kisebb súllyal jelennek meg a minisztérium költségvetésében, de meggyőződésem szerint kiemelt figyelmet érdemelnek. Elsőként azt kell megjegyezni, hogy éppen a jövő héten ér véget a magyar V4-elnökség, de a közép-európai, kiemelten pedig a visegrádi együttműködés kormányzati koordinációja 2023-ban is a minisztérium fontos feladata marad.

Másrészt szeretném felhívni a figyelmüket arra is, hogy Magyarország már évek óta kiemelten kezeli a jövő egyik meghatározó iparágát, az űripart, és prioritásnak tekinti a magyar űrképesség megteremtését, vagyis a magyar gazdaság felkészítését arra, hogy minél inkább bekapcsolódhasson a nagy nemzetközi vállalkozásokba. Ennek a következetes munkának az eredményeképpen várhatóan 2024-ben magyar űrhajós indulhat a nemzetközi űrállomásra. A kiválasztási folyamat már elkezdődött, és 2023-ban is folytatódik. A misszió megvalósításához közvetlenül kapcsolódó iparfejlesztésre 6 milliárd forint áll rendelkezésre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összefoglalásképpen kijelenthető, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium költségvetése biztosítja, hogy a tárca sikeresen birkózzon meg feladataival és a szomszédságunkban dúló háború következményeivel. Köszönöm, hogy kaptam újra lehetőséget. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai