Készült: 2024.05.15.20:34:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap, 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:09

Felszólalások:  <<  90  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Mióta az egészségügyi intézmények fenntartását az állam átvette, azóta a korábban egyébként megfékezhetőnek tűnő adósságállomány folyamatosan növekszik, egyre csak nőtt.

A folyamat, azaz az adósságállomány növekedése egyáltalán nem meglepő, hiszen évek óta az egészségügyi intézmények finanszírozási díja nem emelkedett, sőt, ha lehet hinni a „Jó állam jelentés”-nek, akkor 2010 óta a GDP-arányos ráfordítás az egészségügyre 5,6 százalékról 4,7 százalékra csökkent. Mindezek fényében jól látható, hogy amíg nincs kormányzati költés, nincs pluszforrás, addig egy egészségügyi intézményi reformmal sem lehet célba érni.

De érdemes akkor egy leltárt vonni, milyen adósságállománnyal is rendelkeznek az intézmények, és mit tűzött ki a kormány. 2015-re a kormány a meglévő 80 milliárdos - akkor, már év elején 80 milliárdos - adósságállományt 60 milliárd forinttal kívánta csökkenteni, amelynek a rendszerbe pumpálását követően sem lett 20 milliárd forint az egészségügyi intézmények adóssága, hanem - lássunk sajnos nem csodát - július végére 39 milliárd, míg augusztus végére 42 milliárd lett az összállomány, ami azt mutatja, hogy közel 3-4 milliárd forinttal növekszik az adósságállomány az egészségügyi intézményeknél. Voltak olyan intézmények, mint például a Jász-Nagykun-Szolnok megyei kórház, amely a 2 milliárd forintját 200 millió forint adóssággal tudta megfejelni június hónapról július hónapra, de volt olyan, például a Komlói Egészségcentrum - amely most készül bekebelezni egy sikondai szanatóriumot -, amely szintén brutálisan, 79 millió forinttal emelte adósságát egyik hónapról a másikra.

Mindezekre tekintettel kérdezem államtitkár urat: miként kívánja a kormány megállítani az egészségügyi intézmények adósságának ismételt felhalmozódását? Számíthatnak-e az intézmények a jövő évi költségvetés terhére újabb 10 milliárdos kiegyenlítéssel? Mikor kívánják már felemelni az intézmények finanszírozási díját? Mert ez is lehetne az egyik megoldás. Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  90  >>    Ülésnap adatai