Készült: 2024.04.29.11:22:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2019.10.22.), 98. felszólalás
Felszólaló Pogácsás Tibor (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 2:48


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Magyarország fontosnak tartja, hogy az Európai Unió keleti szomszédságában lévő térségben stabilitás legyen. Ez a stabilitás alapvető ahhoz, hogy nemcsak az ott élők, hanem Közép-Európa, így Magyarország lakossága is békében tudják építeni gazdaságukat és társadalmukat. E törekvés gyakorlati megvalósításaként az Európai Unió szomszédságában számos állammal törekszik szorosabbra fűzni kapcsolatait a magyar állam. Ezen államok egyike Georgia, mely állammal nemcsak mezőgazdasági és infrastrukturális beruházások területén születtek államközi megállapodások, hanem a lakosság mindennapjait alapvetően befolyásoló katasztrófák megelőzésének és következményeinek enyhítése érdekében is együttműködnénk.Az egyezmény keretében történő együttműködés jelentőségét növeli, hogy a klímaváltozás miatt bekövetkező természeti veszélyhelyzetek, katasztrófák a közeljövőben várhatóan egyre gyakoribbak és intenzívebbek lesznek, melyek hatásai csak az államok közötti együttműködés által lesznek kivédhetők, mérsékelhetők.

A 2019. július 11-én Batumiban aláírt egyezmény kijelöli a szerződő felek kapcsolattartó szerveit. A szerződő felek az együttműködési kötelezettségeiket kapcsolattartó szerveik útján biztosítják. A magyar fél az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot jelölte meg az egyezményben, míg Georgia kormánya Georgia belügyminisztériumának alárendelt állami szerveként működő válságkezelési szolgálat útján tartja a kapcsolatot.

A katasztrófák megelőzése és következményeinek enyhítése érdekében az egyezmény rögzíti, hogy az együttműködő hatóságok milyen módokon tudják összehangolni tevékenységüket a bajbajutottak leghatékonyabb védelme érdekében.

Az egyezmény nemcsak a katasztrófahelyzet, válságállapot bekövetkezése esetére határozza meg az együttműködés kereteit, hanem lehetőséget biztosít az ezek elkerülése érdekében tett erőfeszítés intézményesített formáinak kialakítására is.

Az egyezmény alapján a felek rendezik a kapcsolattartás és információcsere módját, a mentőcsapatok, a felszerelések és a légi járművek igénybevételének mikéntjét, valamint a segítségnyújtás műveleteinek költségviselését is.

Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés elé benyújtott törvényjavaslat célja Magyarország Kormánya és Georgia kormánya között a katasztrófák esetén történő együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról szóló egyezmény kötelező hatályának elismeréséhez szükséges országgyűlési felhatalmazás megszerzése és az egyezmény kihirdetése. Erre figyelemmel arra kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot tárgyalja meg és támogassa. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai