Készült: 2024.04.29.11:08:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2019.10.22.), 52. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban, ez a devizahiteles probléma súlyosbította a lakással kapcsolatos gondokat Magyarországon, és erről sokan részletesen szóltak is már, én maradnék inkább konkrétan ennél a devizahiteles problémánál, és nem boncolgatnám az ehhez kötődő egyéb más problémákat. Államtitkár úrnak a figyelmébe ajánlanám, hogy néhány sorral ön mögött ült vagy állt a Magyar Nemzeti Bank elnöke meg az alelnöke, aki több alkalommal az általam föltett kérdésre úgy válaszolt, hogy Magyarországon nincsen devizahiteles probléma, és nem is értik, hogy miért vekengünk mi ennyit ezen a problémán, hiszen a kormány már megoldotta ezt a problémát. Aztán miután ezt elmondta, utána bejelentette a kormány, hogy létrehozzák az eszközkezelőt, majd utána megint megkérdeztem, akkor megint elmondta, hogy nincs ilyen probléma, s akkor utána bejelentették ezt a programot, hogy visszavásárolhatják a lakásukat, most meg a határidőt akarjuk tologatni.

Ezzel csak azt akartam mondani, hogy láthatón van devizahiteles probléma Magyarországon, láthatón és érezhetően a családoknak komoly gondot okoz a mai napig is ez a probléma, ami előállt, és az én megítélésem, a mi megítélésünk szerint a kormány nem kezelte helyesen ezt a problémát. Valóban toldozgattak-foldozgattak, ez az eszközkezelő is tulajdonképpen olyan, minthogyha egy nyílt törésre egy sebtapaszt akarnának tenni. Valóban átfogó, alapvető változtatást kellett volna törvényi szinten eszközölni ahhoz, hogy ezt a problémát megfelelően kezelhesse a kormány.

Mi azt javasoltuk, hogy legyen egy banki általános elszámoltatás, hiszen abból lehet látni azt, hogy ki mivel tartozik egyáltalán, hiszen én is azt látom, hogy ez az eszközkezelő keretében tett javaslat tulajdonképpen ahhoz hasonlít, mint amikor már valaki megvette a lakását, de még egyszer megveheti most a kormány jóvoltából, hiszen ezek a családok már kifizették a lakásuk árát, csak mivel nem tudtuk megállapítani, hogy hányszorosát fizették már vissza, mert nem volt banki elszámoltatás, ebből kifolyólag lehet ezt a javaslatot előhozni, hogy akkor újra és újra megvehetik a lakásukat azok, akik ezt már többször megtették.

Tehát magyarul, nagyon fontos lenne, államtitkár úr, egy banki elszámoltatás, hogy lássuk, hogy ki miért felelős és hogyan. Az is világos, és ezt elismerte a Nemzeti Bank alelnöke  ugyan nem itt a parlamentben, de egy konferencián , hogy teljesen világos  azt hiszem, valahogy így fogalmazott , hogy nem volt korrekt és kielégítő a tájékoztatása a bankoknak a hitelt felvevők irányában. Márpedig, ha nem volt korrekt és tisztességes a tájékoztatás, akkor ezek a szerződések egyébként semmisnek minősülnének minden tisztességes jogállamban, és akkor teljesen más helyzete lenne természetesen a szerződésszegőnek, azaz a banknak.

A másik, államtitkár úr, hogy arra is hadd szólítsam fel újra a kormányt, hogy mondják föl az EBRD-vel megkötött megállapodásukat. Ez a megállapodás volt az, amelyik garantálja azt a magyar kormány részéről, hogy semmilyen olyan intézkedést nem hoznak, ami a magyar bankszektor számára káros, vagy a profitjukat csökkenti. Ezt azért fontos hangsúlyozni, magyarra le sem fordították ezt a szerződést, nehogy többen el tudják adott esetben olvasni, de ami a lényege ennek, hogy maguk teljes mértékben a bankok oldalára álltak, maguk a bankokat képviselik az adósokkal szemben, a magyar emberekkel, a magyar családokkal szemben, és ez legalább akkora bűn, mint nem elvégezni a banki elszámoltatást. Tehát magyarul, ezt az EBRD-szerződést, továbbra is azt követeljük, hogy mondja föl a kormány, és igenis ne védje vagy ne tekintse érinthetetlennek a magyar bankszektort ezen megállapodás alapján.

(11.20)

Arról már volt szó, én is csak egy mondat erejéig emlékeznék meg róla, hogy önök sokszor beszélnek arról, hogy önök családbarát kormány  való igaz, hogy úgy lenne helyes ez a mondás, hogy sajátcsalád-barát kormány. De ettől függetlenül, ha már családbarát kormánynak címkézik magukat, akkor azt kell mondjam, hogy azzal kellett volna kezdeniük, amikor ilyen családvédelmi akciótervet indítanak, hogy a gyermekes családokat nem lehet kilakoltatni, és ez természetesen csak a szükséges, de nem elégséges feltétele annak, hogy ezt a problémát kezelni tudjuk. Azon az úton haladni kéne tovább, amire több képviselőtársam az ellenzékből már tett javaslatot, hiszen akkor lehetne ezt a problémát megnyugtató módon kezelni.

Tehát összességében, ahogy Bangóné Borbély Ildikó képviselőtársam is mondta, az MSZP frakciója természetesen támogatja ezt a javaslatot. Mi minden olyan javaslatot támogattunk, amely akár egyetlenegy családnak is segít vagy valamilyenfajta megoldást ad a devizahiteles csapdából való kilábalásra, de még egyszer hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy ez pusztán egy sebtapasz, igazából átfogó, komplex megoldásra lenne még mindig szükség, és arra, hogy önök végre a magyar családok, a magyar emberek mellé álljanak, ne pedig a bankok oldalára. Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai