Készült: 2024.04.29.17:29:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2019.10.22.), 44. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:32


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Azt elmondhatjuk, hogy Magyarország egyik legnagyobb problémája a lakhatási válság, és ha statisztikákat nézünk, akkor azt is látjuk, hogy ez nemcsak a fiatalokat érinti, hanem azokat a családokat is, akik bármilyen formában hitelt vettek fel azzal kapcsolatban, hogy lakáshoz juthassanak. Ha megnézzük az elmúlt évek kormányzati politikáját és kommunikációját, hogy hogyan tudtak segíteni azokon a családokon, akik, mondjuk, bedőlt hitellel rendelkeztek, akkor folyamatosan azt láttuk a Parlament falai között, hogy a kormánypárt részéről kommunikálnak valamifajta sikert, mi meg, mondjuk, az ellenzék részéről a kritikáinkat. Az eszközkezelő felállításával is azért, elmondhatjuk, hogy nagyon sok kritikával éltünk az elmúlt években: hogy sikeresen működött-e ez a program vagy nem sikeresen, amennyit költöttek rá, milliárdokat, az visszahozta-e azt a fajta támogatást a családok részére, amit meg kellett volna adni. Én azt gondolom, hogy ha családbarát kormányzásról beszélünk a kormányzat részéről, akkor nagyon fontos lenne, hogy ez tettekben is úgy nyilvánuljon meg, hogy tényleges segítséget nyújt azoknak a családoknak, akik mondjuk, elveszítették a hitelük miatt a lakásukat.

Nagyon sok kritikával éltünk, amikor az első intézkedéseket megtették a bedőlt hitelesek számára, hogy különbséget tettek azok között, akik az első intézkedésben, mondjuk, sokkal kedvezőbb feltételek között szabadulhattak meg a devizahitelektől, és persze kritikával illettük azt a kormányzati intézkedést is, amikor forintra váltották át a családok a hitelüket. Több esetben, nagyon-nagyon sok esetben, több tízezer esetben fordult az elő, hogy hiába forintosították a hitelüket, hiába törlesztettek, mondjuk, hosszú éveken keresztül, egy sokkal magasabb adósságállományt kaptak a nyakukba a magyar családok, mint ami előtte megvolt.

Azt láthatjuk, hogy a kormányzati intézkedések nem hozták meg azt a sikert, amit ígértek a családok számára, és folyamatosan módosítani kell ezeket a törvényeket. Ez a javaslat is arról szól, hozzáteszem teljesen pozitívan, hogy még annak a néhány családnak, több száz családnak tudjunk segíteni, akik nem nyilatkoztak arról, hogy kívánnak-e élni azzal a törvény adta lehetőségükkel, hogy visszavásárolják a lakásukat.

De hozzá kell tennem persze: természetesen a Magyar Szocialista Párt támogatni fogja ezt a javaslatot, mert minden olyan segítséget és törvénymódosítást, ami segít a bedőlt hiteleseknek  meg arra tesznek kezdeményezést, hogy visszaszerezhessék a lakásukat , támogatni fogjuk. De arról is beszélni kell, hogy nem minden annyira fényes, mint ahogyan kommunikálják. Azért azt látjuk, hogy 2019 harmadik negyedévében közel 1100 alkalommal intézkedtek a hatóságok, amelyek közül a legnagyobb arányt a vélhetően bedőlt hitelekhez köthető árverés utáni birtokbaadás adta, ami az 1700-at közelíti meg. Ez azt jelenti, hogy soha nem látott mértékben zajlik Magyarországon a családok kilakoltatása.

Azért is üdvözölendő az az első intézkedés az új főpolgármestertől, hogy azonnal leállíttatta Budapesten a kilakoltatásokat. Folyamatosan jeleztük a kormány számára, hogy nem az a megoldás, hogy ezeket a családokat utcára rakjuk. És még itt egy fél mondatot engedjenek meg nekem: többször tettünk írásbeli kérdést, én is személyesen arról, hogy szeretném azt megtudni, hogy azoktól a családoktól, akiket kilakoltattak, hány gyermeket vettek el. Hány gyermek került állami gondozásba csak azért, mert kilakoltatás útján olyan helyzetbe hozta a kormány a családokat, hogy ezeknek a családoknak nem lehetett más megoldása, csak az, hogy az állam beavatkozott, és ezeket a gyermekeket állami gondozásba vették? Sajnos, a mai napig nem tudunk erre választ kapni. Rétvári Bence államtitkár úr folyamatosan azt mondja, hogy erre meglévő adatuk nincsen. Tudnunk kellene, mert ez az egyik legszomorúbb dolog, és a legszomorúbb következménye ezeknek a bedőlt hiteleknek, hogy ezek a családok szét vannak szakítva, és ezek a gyermekek olyan körülmények közé kerülnek, amit szerintem egyikünk sem kívánhat.

(10.50)

Ráadásul azt is el kell mondanunk, hogy minden „kormányzati segítség” ellenére még mindig több százezer olyan családról beszélünk, aki folyamatos tartozást görget maga előtt, folyamatosan annak a veszélynek van kitéve, hogy nem fogja tudni tovább fizetni a hitelét, és bármikor előfordulhat az, hogy elveszítheti az otthonát, utcára kerül, és a leglehetetlenebb helyzetbe kerül az egész családja.

Még egyszer ismétlem, természetesen meg fogjuk szavazni ezt a módosítást, csak arra kérjük a kormányzatot, mivel megint belépünk egy olyan időszakba, amikor elkezdődik a fagyos időjárás, hogy adjon meg minden segítséget azoknak a családoknak, akik semmilyen pozitív intézkedést nem tudtak igénybe venni, és ne engedje meg, hogy ezeket a borzalmas számokat el tudjuk itt, a Parlament falai között mondani, hogy csak azért kerülnek utcára emberek, azért kerülnek utcára családok, mert valamilyen úton-módon ezekhez a kommunikációs segítségekhez nem jutottak hozzá. Köszönöm szépen, elnök úr, és köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai