Készült: 2024.04.29.11:38:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2019.10.22.), 26. felszólalás
Felszólaló Böröcz László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Három dologról szeretnék a napirend előtti felszólalásomban beszélni. Mind a három dolog összefügg egymással, és Magyarország szempontjából kifejezetten fontos. Az egyik a családvédelem, a másik a gazdaság védelme, a harmadik pedig a „Magyar falu” program, hiszen mindegyik téma összefügg egymással: a családvédelem nyilván az ország jövője szempontjából kifejezetten fontos; a „Magyar falu” program pedig a vidék lakosságának megtartása szempontjából fontos; a gazdaságvédelem pedig azért fontos, hogy ezeket mind-mind finanszírozni tudjuk.Először a családvédelemről mondanék pár szót, hiszen ahogy mondtam, ez a jövőnk kulcsa, hosszú távon és felelősségteljesen kell gondolkodnunk a hazánkról, ezért természetesen a magyar embereknek meg kell adni azt a lehetőséget, hogy amennyiben családot szeretnének alapítani, akkor az ezzel járó pluszterheket, plusz anyagi terheket a kormány megpróbálja támogatni.

Ezért akár egy, akár kettő, akár három vagy több gyermeket szeretnének vállalni a magyar családok, a magyar kormány mindent megtesz azért, és ebben a Fidesz-KDNP-frakció támogatja, hogy ezek a családok egy kiszámítható, tervezhető családtámogatási rendszerben élhessenek.

Idén a kormány, a Fidesz-KDNP-frakció támogatásával, tovább erősítette az eddigi családpolitikai intézkedéseket, egy 7 pontos családvédelmi akcióterv keretében, amelyből 4 pont már életbe is lépett idén júliusban, a babaváró támogatás, a kiterjesztett CSOK-kölcsön, a gyermekes családok lakáskölcsönének nagyobb csökkentése, a nagycsaládosok autóvásárlásának támogatása.

A babaváró támogatás egy 10 millió forintos hitelt jelent a családosok számára, amely akár teljes egészében átalakulhat egy támogatott, vissza nem térítendő hitellé is, illetve akár egy kamatmentes hitellé.

A kiterjesztett CSOK-kölcsön azt jelenti, hogy az eddigiekkel ellentétben használt lakásokra is felvehető a CSOK kedvezményes kamatozású hitele. A gyermekes családok lakáskölcsönének nagyobb csökkentése pedig azt jelenti, hogy bővítettük a jelzáloghitel-csökkentésre jogosultak körét és számát, hiszen már az egy- vagy kétgyerekes családoknál is 1 millió forinttal csökkentjük a jelzáloghitelt, a háromgyerekes családoknál 4 millió forinttal, és minden további gyerek megszületése esetén plusz-plusz 1 millió forinttal. A nagycsaládosok autóvásárlási támogatása pedig 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást jelent azoknak a családoknak, ahol legalább négy (sic!) gyermeket vállaltak a szülők.

Januárban pedig további intézkedések lépnek életbe, a hét pontból három, a bölcsődefejlesztési program, a négy- vagy többgyerekes szülők szja-mentessége, valamint a nagyszülői gyed. Itt a bölcsődefejlesztési program keretében 20 ezerrel fogjuk bővíteni a bölcsődei férőhelyek számát, ezzel körülbelül mintegy 70 ezer férőhelyet hozva létre. Az intézkedéseknek a költségvetési fedezete biztosított, hiszen erről már döntött a parlament is. Körülbelül 650 milliárd forint értékű támogatást tesznek ki ezek az intézkedések  ezeket már mind megkapták egyébként a magyar családok , és a Fidesz-frakció készen áll arra, hogy ezeknek a gyermekeket nevelő családoknak a támogatásait tovább bővítsük a jövőt illetően, és erre a magyar gazdaság teljesítőképessége ad lehetőséget.

És itt el is érkeztünk a második ponthoz, a gazdaságvédelemhez, hiszen ahhoz, hogy folytatni tudjuk az eddigi intézkedéseket és tudjuk támogatni a magyar családokat, elengedhetetlen az, hogy egy stabil gazdasági környezetet hozzunk létre, és folyamatosan, hosszú távon fenntartható, érték- és családközpontú társadalompolitikát tudjunk folytatni.

A magyar gazdaság jól teljesít, de az eurózónában a válság jelei is mutatkoznak, ezért indítottuk el tavasszal a gazdaságvédelmi akciótervet.

(10.10)

Az akcióterv 13+1 pontból áll, és az a célja, hogy legalább 2 százalékponttal az Unió átlagnövekedése fölött maradjon a magyar gazdaság növekedése, a gazdasági növekedés fenntartása pedig a munkahelyteremtésnek és a további béremeléseknek is az alapja kell hogy legyen.

A harmadik és egyben utolsó témám a „Magyar falu” program. Erről szeretnék még néhány gondolatot megosztani önökkel. Szeretnénk megerősíteni a magyar falvakat is, hogy a falu ugyanolyan civilizációs közösséget jelentsen, mint a város. Ehhez meg kell állítani a falusi népesség fogyását, és rendbe kell hozni a falvakat. Idén erre összesen 150 milliárd forintot költöttünk. A „Magyar falu” program keretében az ötezer főnél kisebb települések vehetnek részt ezekben a pályázati konstrukciókban, és több mint tízezer pályázatot nyújtottak be az önkormányzatok, a jogosult önkormányzatoknak pedig több mint 96 százaléka jelentkezett a különböző alprogramokra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai