Készült: 2024.04.29.13:33:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2019.10.22.), 130. felszólalás
Felszólaló Böröcz László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:40


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÖRÖCZ LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az államtitkári expozéban hallhatták, az önök előtt fekvő egyes törvények ipar- és kereskedelemszabályozási szempontból történő, valamint jogharmonizációs célú módosításáról szóló T/7694. számú országgyűlési határozati javaslat több lényeges elemet tartamaz az ipar- és a kereskedelemszabályozás tekintetében, amelyek közül néhányat szeretnék megemlíteni. A határozati javaslat egyik fontos alappillére az uniós jogharmonizációs kötelezettségeink teljesítése. Az EU 2018/958-as irányelve szerint a foglalkozás megválasztásának szabadsága alapvető jog. Az Európai Unió jogi chartája garantálja a foglalkozás megválasztásának szabadságát, valamint a vállalkozás szabadságát. A munkavállalók szabad mozgása, a letelepedés szabadsága, a szolgáltatásnyújtás szabadsága a belső piac alapvető, az Európai Unió működéséről szóló szerződésben rögzített elvei.

A szabályozott szakmákhoz való hozzáférést szabályozó nemzeti szabályok ezért nem gördíthetnek indokolatlan vagy aránytalan akadályt ezen alapvető jogok gyakorlása elé. A szabályozott szakmákhoz való hozzáférésre vagy azok gyakorlására vonatkozó követelményeket harmonizáló uniós jogban megállapított különös rendelkezések hiányában a tagállam hatáskörébe tartozik annak eldöntése, hogy a megkülönböztetés tilalma elvének és az arányosság elvének keretein belül kíván-e egy adott szakmát szabályozni, és ha igen, milyen módon.

A külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény módosításának célja a szakmák új szabályozásának elfogadtatását megelőzően elvégzendő arányossági tesztről szóló irányelveknek való megfelelés. A módosítás áttételesen munkaerőpiaci és versenyképességi szempontból is előnyös hatásokkal jár, tekintettel arra, hogy várhatóan kevesebb lesz a jövőben bevezetendő szabályozási jellegű korlátozások száma a szabályozott szakmák területén.

(Gelencsér Attila elfoglalja helyét a jegyzői székben.)

Tisztelt Ház! A határozati javaslat további elemei közé tartozik a pénzmosás elleni hatékonyabb fellépés a nemesfém-felvásárlás területén kereskedelemszabályozási eszközök alkalmazásával, valamint iparszabályozási, akkreditálási, építésgazdasági és kereskedelmi területeket érint. A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény jelen módosításának szükségességét a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni nemzeti kockázatértékelés felülvizsgálata eredményeképpen megfogalmazott intézkedésekről szóló 1691/2018. évi kormányhatározat írja elő. A módosítás célja, hogy a nemesfém-felvásárlás a kereskedelmi törvény alapján bejelentéskötelessé váljon, így csökkentve a felvásárlás általi pénzmosás megvalósulásának esélyét. A nemesfém felvásárlását, annak forgalmazásához hasonlóan, a kereskedelmi hatóság felé szükséges majd bejelenteni. A módosítás a forgalmazással, felvásárlással foglalkozó vállalkozásokat érinti, és a tisztességes gazdasági verseny feltételeinek biztosítását segíti elő.

A nemzeti akkreditálásról szóló törvény módosítása a papírmentes ügyintézés megvalósulásával kívánja elősegíteni a Nemzeti Akkreditáló Hatóság eljárásában a bürokrácia csökkentését, továbbá az ügyintézési határidők rövidülését, az egységesebb és egyszerűbb folyamat kialakítását az akkreditáció területén.

(13.40)

Emellett a törvénymódosítás hatékonyabb döntéshozatali eljárást tesz lehetővé, valamint a Nemzeti Akkreditáló Hatóság eljárása átláthatóbbá, az ügyfelek számára tervezhetőbbé válik.

Tisztelt Országgyűlés! A szabályozott szakmákkal kapcsolatos szabályozás, valamint az EU-tagállamban forgalmazott áruk kölcsönös elismerésének szabályozása esetében a jogharmonizációs kötelezettségből eredő jogalkotásnak nincs alternatívája. A módosítás a diszkriminatív terhekre érdemi hatást nem gyakorol, számottevő társadalmi, gazdasági, pénzügyi, politikai következménye nincs. A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni nemzeti kockázatértékelés felülvizsgálata eredményeképpen megfogalmazott intézkedésekről szóló 1691/2018. kormányhatározat végrehajtása társadalmi, gazdasági, pénzügyi, politikai következményekkel nem jár, ugyanakkor a tisztességes kereskedők számára kedvező hatással bír. A nemzeti akkreditálásról szóló 2015. évi CXXIV. törvény módosítása jelentős, a természetes személyeknek minősülő ügyfelek esetében az elektronikus ügyintézési út kizárólagosságának előírása az ügyfelek számára alkalmazkodási kötelezettséget jelent, de egyúttal az adminisztratív és anyagi terheik is csökkennek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összegzésképpen elmondható, hogy az előttünk fekvő javaslat előremutató rendelkezéseket tartalmaz, hiszen legfőbb céljai között szerepel többek között a pénzmosás elleni hatékonyabb fellépés, a bürokrácia csökkentése, a tisztességes gazdasági verseny feltételeinek biztosítása, valamint a gazdaság versenyképességének növelése.

Az elhangzottak ismeretében véleményem szerint a javaslat támogatandó, ezért kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a Fidesz-frakcióhoz hasonlóan támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai