Készült: 2024.05.16.17:52:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2021.04.26.), 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Mellár Tamás (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:10


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Az elmúlt napok vezető híre volt az, hogy a Fudan kínai egyetem campust nyit Budapesten. Ezzel kapcsolatosan sok-sok probléma merül fel. Mondhatjuk azt is egyébként, hogy ez a beruházás tulajdonképpen a közgazdászok állatorvosi lova, hiszen annyi hiba van benne, amennyi egyáltalán elképzelhető. Mindenekelőtt az, hogy a magyar adófizetők pénzén, a magyar állam által felvett hitelből fog megvalósulni ez a beruházás akkor, amikor Magyarországon az adósság/GDP hányados rekordmagasságú, 80 százalék fölött volt.

Aztán a másik probléma az, hogy ezt a campust a diákvárosban kívánják felépíteni, ott, ahol már van egy érvényes egyezség a főváros és a magyar kormány között, hogy ott a vidéki diákoknak olcsó szállást fognak építeni. Minimum az lenne a feltétel, hogy legyen egy helyi népszavazás, és helyi népszavazás tudjon dönteni erről a kérdésről, hiszen egyébként sérülni fog ez a cél.

A következő probléma az, hogy a Fudan Egyetem alapító okiratában szerepel az, hogy a Kínai Kommunista Párt és a kínai állam irányítása alatt áll. Nos, ha ez így van, akkor ez szembemegy Magyarország érvényes Alaptörvényével, hiszen tudományos kérdésekben csak a tudományos közösségnek szabad és lehet véleményt mondani, tehát tulajdonképpen egy olyan projekt fog megvalósulni, ami alkotmányellenes.

A következő probléma az, hogy a kínai állami építőipari vállalat fogja ezt megépíteni, az az építőipari vállalat, amely az Afrikai Unió székházát is építette, és kiderült, hogy egy csomó lehallgatókészüléket találtak benne. Tehát komoly nemzetbiztonsági kockázata is van ennek az egész dolognak, és ráadásul egyébként nem fog érvényesülni a multiplikatív hatás, vagyis az, hogy a hazai vállalkozók majd jelentős mértékben tudnak bekapcsolódni ebbe a nagyméretű beruházásba.

Ennek kapcsán három kérdésem van államtitkár úrhoz. Az első az, hogy miért adósítja el a kormány Magyarországot egy autoriter rezsim felé. A második az, hogy Magyarország és a Fudan közötti hitelszerződés tartalmaze olyan záradékot, amit a korábbiakban a kínai fél mindig kikötött, amely lehetővé teszi a kínai fél számára, hogy politikai vagy jogszabályi változások esetén költségeket terheljen a magyar félre. Végül a harmadik, hogy a kínai ajánlat 340 milliárd forintról szól, miközben a kormány 540-ről beszél. A kettő között van 200 milliárdnyi különbség. Vajon pontosan ez mit fed le? Mire megy el ez a pótlólagos 200 milliárd? Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai