Készült: 2024.05.13.12:38:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2023.11.08.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:19


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! „Figyelembe véve, hogy a felsőoktatás, függetlenül attól, hogy azt állami vagy magánintézmények biztosítják, közjó és közös felelősség, és tudatában annak, hogy fenn kell tartani és meg kell védeni az oktatás és a kutatás szabadságának és a felsőoktatási intézmények autonómiájának alapelvét, meggyőződve arról, hogy a felsőoktatást érintő képesítések nemzetközi elismerése, a hallgatók és a tanulás, a felsőoktatási oktatók, a tudományos kutatás és a kutatók, a munkavállalók, valamint a szakemberek mobilitása révén elősegíti a tanulás és a tudás egymással összefüggő fejlődését és megerősíti a nemzetközi felsőoktatási együttműködést.” Az idézetnek vége. Így szól az előttünk fekvő globális elismerési egyezmény preambuluma.

A Jobbik-Konzervatívok frakciójának képviseletében ezt az alapelvet és ezt a célt üdvözölni, támogatni és megszavazni fogjuk. Miután azonban mind az államtitkári expozéban, mind az előttem elhangzott vezérszónoki felszólalásokban a hazai egyetemi világ helyzetéről is esett szó, ezért szeretnék erre is reagálni. Azt az örvendetes tényt, hogy a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban egyre előkelőbb helyen állnak, egyrészt üdvözlöm, másrészt semmilyen formában nem tartom összefüggésben a fideszes egyetemi kuratóriumokba átforgatott egyetemek előrelépésnek álcázott hátralépésével. Ugyanis a nemzetközi rangsorok készítése egy külön szakma, és volt egyetemi vezető koromban, bevallom, én ezzel foglalkoztam, hogy milyen különböző indikátorok alapján képződnek. Illő tisztelettel jelzem az itt lévő képviselőtársaimnak, illetve felhívom a figyelmét azon egyetemi oktató-kutató kollégáimnak, akik nagyon pontosan tudják, hogy igaz, amit mondok, hogy ezelőtt 15-20 évvel kezdtük el azt a közös munkát, amely odavezetett, hogy az egyetemi nemzetközi rangsorokban végre a magyar egyetemek elkezdtek olyan helyen megjelenni a rangsorban, amit megérdemeltek.

Merthogy 15-20 évvel ezelőtt  tisztelt képviselőtársaim, akik esetleg nem ennyire belülről ismerik az egyetemi világot  az volt, mert egy egyetemi rangsort például a publikációk alapján is mérnek, hogy a magyar egyetemi világ publikációit, nemcsak a magyar nyelv miatt, hanem azért sem, mert még nem voltunk bekapcsolódva abba a világba, amely a rangsorokat képzi, nem jegyezték sehol. Erre 15-20 évvel ezelőtt közösen, egyetemi vezetők elkezdtünk dolgozni. Annak az eredménye nagyrészt az az egyetemi rangsorban történt előrelépés, amit most, hála istennek, látunk, és ez jól van így. De ne tessék megtéveszteni a magyar közvéleményt! Semmi köze nincs ennek ahhoz, hogy a fideszes egypárti túlhatalom a magyar egyetemi világ 80 százalékát, a mi véleményünk szerint előkészítetlenül és rossz irányba menően, fideszes kuratóriumok alá szervezte.

Miután a preambulumban is az egyetemi autonómia, az oktatás és a kutatás szabadsága egy kiemelten támogatandó cél, ismételten fel kell hívnom a figyelmet arra  úgy is, mint az Európa Tanács jelentéstevője az akadémiai szabadság és egyetemi autonómia témakörében , hogy ez az átalakítás igenis érdemben korlátozza a magyar egyetemi világ autonómiáját. Erre talán a Corvinus Egyetemen történtek az állatorvosi ló, ami mutatja  hiszen a Corvinus volt a legelső olyan egyetem, amelyet ilyen fideszes kuratóriumi formába forgatott át a jelenlegi fideszes kormány , hogy ott mi történt. Első körben megszüntették ugyanis a karokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kutatók egy része magányos oktató-kutató, de azért a legtöbb kutató kollégám szeret a hasonló tudományágban dolgozókkal együtt gondolkodni. A karok megszüntetése pont abba az irányba vezetett, hogy szétterítse a tudományos közösségeket, mert egy karon, bölcsészettudományi, természettudományi, jogi karon az azonos tudományterületeken oktatók, kutatók dolgoznak, és ezt a közösséget verték szét már első körben a Corvinuson azért, hogy az új vezetés aztán minden olyan döntést a kuratóriumhoz vonjon, amelynek semmi köze nincs a kuratóriumhoz.

Ezt a vitát a tisztelt Házban már többször lefolytattuk. Én mindig leszögezem: nem az alapítványi formával van baj. Soha nem állítottam ilyet, soha nem is fogok ilyet állítani. De azt állítom, hogy azok a nyugati egyetemek, a Harvardtól Cambridge-ig bezárólag, amelyekre önök hivatkoznak, és amelyek alapítványi formában hosszú időn át, ha szabad így mondani, évszázadokon át felhalmozott magánvagyonokat kezelnek, ott a kuratóriumi tag egyrészt nem kap fizetést, másrészt nem a miniszteri fizetése mellett kap fizetést, hanem az a dolga, hogy fundraisinget folytasson, és az egyetemének pénzt hozzon, ne vigyen. Esze ágában nincs a kuratóriumi tagnak abba beleszólni, hogy ki a rektor, esze ágában nincs a kuratóriumnak beleszólni az egyetemi autonómiába, amely a középkor óta érték, és számunkra, a Jobbik-Konzervatívok számára is egy fontos konzervatív érték.

Azok a konkrét tények, amelyeket az elmúlt 13 év fideszes kormányzata alatt láttunk, egyszerűen sértik az egyetemi autonómiát. Például amikor rektorokat neveznek ki a szenátus ellenében. Tessék megnézni azt a szomorújátékot, amely a Liszt Ferenc Zeneakadémiával történik! Tessék megnézni a corvinusos vizsgabotrányt! Elképesztő módon sérti az egyetemi oktatók, kutatók és egyetemi polgárok, hallgatók autonómiáját az, ami történik. Ezért mondja azt sajnos az Európai Bizottság, hogy egészen addig, amíg ezeket az anomáliákat a jelenlegi fideszes kormány nem orvosolja, kizárja a magyar egyetemi polgárokat mind az Erasmus Plusz ösztöndíjból, mind a Horizont kutatási pénzekből.

A Jobbik-Konzervatívok mindig képviselte azt az álláspontját, hogy nem szabadna sem a magyar egyetemistákat büntetni, sem a magyar oktató-kutató kollegákat büntetni azért, mert a jelenlegi fideszes kormány egyébként leépítette az egyetemek autonómiáját a nagy átfogó egypárti túlhatalom kiépítése során, és lebontották a kiegyensúlyozottan és tisztességesen működő polgári demokráciát. No, ebben kellene engedni, és akkor azonnal jönnének a pénzek. De erre önök politikai okokból és szerintünk nemzetellenes okokból nem hajlandók. Miközben, ahogyan Hiller miniszter úr is az előbb rámutatott, öldöklő verseny, globális öldöklő verseny folyik a forrásokért az egyetemi oktatók-kutatók világában, a magyar egyetemek minden egyes nappal  és ez az önök felelőssége, tisztelt fideszes képviselőtársaim és a fideszes kormány felelőssége  csúsznak ki ezekből az egyetemi együttműködésekből. Az egyetemisták pedig csúsznak ki az Erasmus-ösztöndíjakból, hiszen a fogadó egyetemek úgy néznek rájuk, hogy úristen, nem biztos, hogy ti megkapjátok az Erasmus-ösztöndíjat, hiszen olvasnak ott is az egyetemi oktató kollégáink újságot, és pontosan látják ezt a szomorú helyzetet. E helyzet megoldásának a kulcsa kizárólag a jelenlegi fideszes kormány kezében van, ez az önök felelőssége, és a mi véleményünk szerint ez egy nemzetellenes politika, amit önök jelenleg ez ügyben is folytatnak.

Azt gondolom tehát, hogy a Jobbik-Konzervatívok Klebelsberg oktatási programjában foglaltak azok, amelyek a mi véleményünk szerint átfogó jelleggel, hosszabb távon is egy közös alap fontos részeit tudják képezni, mert minden nemzetközi példa szerint csak akkor van igazi áttörés az oktatás helyzetében… A mi véleményünk szerint nem lehet elválasztani az oktatás különböző részeit, ahogy sajnos az a jelenlegi fideszes kormányzatban már a minisztériumok szintjén is meglátszódik, hiszen a különböző oktatási szinteket önök különböző minisztériumokhoz rakják.

(10.00)

A mi véleményünk szerint az óvodától az egyetemig egy minisztérium kell, egy oktatási minisztérium, hiszen holisztikus szemléletben gondolkodván nem lehet elválasztani az oktatás különböző szintjeit, ha átfogó és olyan modernizációjába fogjunk bele végre az egész magyar oktatási rendszernek, ami a Jobbik-Konzervatívok véleménye szerint elengedhetetlenül szükséges ahhoz a XXI. században, a tudás és az információ évszázadában, hogy a magyar polgárok jólétet és szabadságot élhessenek meg egy európai uniós tagállamban.

Tehát azt gondoljuk, hogy a magyar egyetemi világnak például olyan nagy befektetésekre volna szüksége, mint a diákváros, és nem Fudan Egyetemre. Tehát ezek olyan összefüggések, tisztelt képviselőtársaim, amelyek a mi véleményünk szerint azzal együtt, hogy például a nemzetköziesítés terén kétségtelenül nagyon komoly előrelépések történtek  és ez jól van így, és ezen is már nagyon hosszú évtizedek óta dolgoztak az egyetemi oktató, kutató kollégák és vezetők együttműködve a mindenkori kormányokkal, ez nagyon jól van így , de még egyszer mondom, most van az a pillanat, azt gondolom, hogy egy olyan váltóállítás előtt állunk, ahol eldől az, hogy egyrészt hazánk ki tude törni a közepes fejlettség csapdájából. Hiszen, bocsánat, az önök volt gazdasági minisztere, Matolcsy úr mondta azt, hogy igen, az elmúlt 13 évben sajnos olyan tendenciákat és olyan költségvetési támogatást juttattunk például az oktatásra és a felsőoktatásra, amely nem ezt támasztja alá, és ez az igazi veszély, azt gondoljuk. És azt gondolom, hogy azért is javasolta a Jobbik-Konzervatívok végre egy nemzeti kerekasztal összehívását az oktatás ügyében  amibe beletartozik az egyetemi világ is , hogy végre erről ciklusokon átnyúlóan és úgy legyen egy közös nemzeti konszenzusunk, ami ahhoz szükséges, minden nemzetközi példa szerint-, hogy valóban áttörést érjünk el, és gondoljanak a sokat emlegetett példákra, amiket soha nem lehet egy az egyben hazánkba átültetni, de Dél-Koreától Finnországig mindenki belátta azt, hogy nemzeti konszenzus kell.

A Jobbik-Konzervatívok erre készült, és támogatólag nyilatkozott mindig, hónapok óta, hogy üljünk le végre erről úgy egyeztetni, hogy ne egy normaszöveget az utolsó utáni pillanatban, mondjuk, Pintér miniszter úr odalök elénk, hogy akkor ezt tessék most véleményezni, hanem komolyan véve egymást, alakítsunk ki nemzeti konszenzust közös nemzeti ügyeinkről. Mert ez a téma sokkal fontosabb annál, hogy pártpolitikai szintű csatározások gyakorlatilag leuralják ezt a terepet, és a mi véleményünk szerint itt kizárólag a jelenlegi fideszes kormány az, amely ezt a gesztust meg tudja tenni.

A Jobbik-Konzervatívok támogatni fogja a globális elismerési egyezményt annak fényében, hogy az abban és a preambulumában foglaltak kiemelt nemzetstratégiai érdekünk. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai