Készült: 2024.05.16.07:38:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2021.10.19.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Mellár Tamás (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Egy év alatt a gázár 400 százalékkal, a villamos energia ára 80-100 százalékkal emelkedett a világpiacon. Ha a lakosságnak a piaci árakat kellene megfizetni, akkor havonta átlagosan 32 ezer forinttal nőne minden család rezsiszámlája. Bécsben és Berlinben háromszor magasabb a villany és a gáz ára, mint Budapesten, a svédeknél pedig nyolcszor akkora  jelentette ki az illetékes államtitkár egy minapi sajtótájékoztatón.

A bejelentés nyomán a kormányzati oldal nyilván azt várja mindenkitől, hogy legyünk nagyon hálásak, hogy megvéd bennünket ettől a nagy világpiaci áremelkedéstől. Ez egyébként részben helytálló is, így is van, mert valóban, az alacsony jövedelműeket meg kell védeni ezektől a hatásoktól, hiszen ők nem tudják kifizetni ezeket a megnövekedett számlákat.

Ugyanakkor viszont az a kérdés merül föl, hogy miért védi a kormányzat a magas jövedelműeket is, miért biztosít számukra igen alacsony áron energiát. Vajon az ő luxusfogyasztásukat, az úszómedencéik fűtését, a szaunájuk használatát miért támogatja a kormány? Miért nem alkalmaz valóságos sávos fogyasztási tarifát? A mai sávos rendszer nyilvánvalóan elégtelen ehhez, túl alacsonyan van a kedvezményes sáv, és nincs lényeges árkülönbség a sávok között.

Arra lenne szükség, hogy a magas energiafelhasználás sokkal drágább legyen, ezzel egyébként energiatakarékosságra is ösztönöznénk a felhasználókat, ugyanakkor viszont ez a valóban progresszív, sávos rendszer segítené, lényegesen segítené az energiaszegénységben élőket, hogy olcsón hozzá tudjanak jutni a normális életvitelükhöz feltétlenül szükséges minimális energiához.

(9.10)

Az államtitkár úr a sajtótájékoztatóján azt is bejelentette, hogy a naperőmű-kapacitásokat a következő években a háromszorosára kívánja növelni a kormány. Ez szintén egy nagyon pozitív, üdvözlendő terv, csak sajnos azt kell erről is megállapítani, hogy elkésett, hiszen a múlt évtized, az elmúlt évtized közepén kellett volna meghirdetni egy ilyen vagy ehhez hasonló programot, és akkor ma sokkal jobb helyzetben lehetnénk. Ugye, akkor, amikor a világpiaci energiaárak jelentős mértékben csökkentek, ennek egy részét érvényesítette a kormány a lakosság felé, a másik részét nem, de ugyanakkor nem is hagyta ott az energiaszolgáltató cégeknél, így ezek a cégek a rezsicsökkentés következtében mára olyan helyzetbe kerültek, olyan helyzetben vannak, amikor ők nem képesek arra, hogy egy valódi megújítást csináljanak, hogy a megújuló energiák frontján ténylegesen képesek legyenek arra a változásra, amit itt az államtitkár úr elmondott, hogy háromszoros bővülésre lenne szükség. Most, amikor a világpiaci árak drasztikusan emelkednek, akkor azt lehet látni, hogy egyre több energia- és távhőellátó cég kerül csődközeli állapotba.

Az energia világpiaci árának emelkedése egyébként más területeken is intenzíven kifejti hatását, elsősorban a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektorban. Itt az figyelhető meg, hogy a termékek árának drasztikus, 50-60 százalékos emelkedése valósult meg az elmúlt időszakban, éppen az energiaárak begyűrűzése következtében.

Ideje lenne tehát, hogy a kormány mihamarabb dolgozzon ki és vezessen be egy antiinflációs, stabilizációs politikát, mert különben nem tudjuk elkerülni a két számjegyű inflációt és annak tartós fennmaradását. Ma már nem lehet támaszkodni a világpiaci árak csökkenésére, mint 2010 után, ellenkezőleg, minden jel arra mutat, hogy a világpiacon is fennmarad a magas infláció, sőt ehhez még társulhat a növekedési ütem lassulása, vagyis egy stagflációs időszak elé nézünk.

A Magyar Nemzeti Bank antiinflációs politikája, amely a kamatemelésben merül ki, édeskevés ide, sokkal inkább szükség lenne egy átfogó programra, egy olyan átfogó programra, amely egyfelől hathatósan tudná csökkenteni az aggregát keresletet, másfelől pedig hozzákezdhetne, hozzákezdene a szerkezetátalakításhoz, amely jótékony hatást gyakorolna mind az energiafelhasználásra, mind az energiaárakra. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai