Készült: 2024.05.13.20:33:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2021.04.12.), 198. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Budapest kerületei  köztük Kispest és Kőbánya  az elmúlt tíz év kormányzásának nagy vesztesei közé tartoznak. Ez nemcsak azért van így, mert elvették az önkormányzatok kórházait és iskoláit, forrásainak nagy részét, hatáskörének jelentős részét, elvették vagy jelentősen csökkentették azt a lehetőséget, hogy segítsék az ott élő emberek életét, hanem azért is, mert megszűnt az a program, ami ezekben a kerületekben, ebben a városrészben nagyon sok embernek jelentett 2010 előtt nagyon nagy segítséget, ez pedig a panelprogram.

A 2001-ben indult, majd 2008-ban új lendületet kapott program sok lakóépület számára jelentette azt a lehetőséget, hogy energetikailag rendbe hozhatták, szigetelhették és hozzáteszem, közben kellemesebbé, élhetőbbé is tették ezeket a lakóépületeket.

Sajnálatos módon ezt a programot 2011-ben leállították, ezt nagy felháborodás követte, és utána általában a választások előtt ugyan bejelentik az újraindítását, de valójában nem történik semmi. A 2014-2020-as uniós ciklusban is csak minimális összeggel került be ez a program, miközben mindmáig összesen csak az ilyen típusú, valójában nemcsak panel-, hanem házgyári technológiával épült lakóépületeknek egyharmadát érte el csak ez a fajta lehetőség, és ezeknek az épületeknek is csak a felében került sor teljes, átfogó energetikai korszerűsítésre, amire szükség lenne.

Miért lenne fontos, és miért fontos a panelprogram felgyorsítása és kiterjesztése? Azért, mert ezekben az esetekben nagyon jelentős, komoly megtakarítás jelentkezik a lakók számára. Ez azt jelenti, hogy a ház energiaköltségének egy tetemes részét megspórolhatják az itt élők, ez pedig a gyakran nem könnyű anyagi körülmények között élő, dolgozó embereknek, nyugdíjasoknak, akik tipikusan a panellakásokban, ezekben a házgyári lakásokban laknak, nagyon komoly kérdés. Ez a valódi rezsicsökkentés, nem a számlán való bűvészkedés.

De hozzáteszem, hogy ez nemcsak a szegénység megelőzése szempontjából fontos, nemcsak azért fontos, hogy ne veszítsék el a rezsitartozások miatt emberek legrosszabb esetben a lakásukat és ne kerüljenek az utcára, hanem környezetvédelmi szempontból is. A legzöldebb energia az, amit megtakarítunk, amit meg sem kell termelni. Ennek van a legkevesebb káros hatása. Éppen ezért teljesen világos, hogy a jó hőszigetelés rendkívül fontos a klímaváltozás elleni küzdelemben, de hozzáteszem, az egyre több forró nyár elviselésében is segít az ott élőknek.

Ne felejtsük el azt sem, hogy az ilyen típusú felújítások jelentős részét  homlokzati hőszigetelés, liftek cseréje, fűtési rendszer korszerűsítése  csak a ház egészében lehet műszakilag és gazdaságilag hatékonyan megszervezni. Ez azt jelenti, hogy azok az egyébként pozitív támogatási formák, amelyek a lakások felújítására rendelkezésre állnak, ennek a problémának a megoldására nem alkalmasak. Ezért a most elérhető támogatások nem segítik igazán ezt a folyamatot, hanem egy kimondottan az ilyen típusú, házgyári technológiával épült társasházi, lakásszövetkezeti lakások felújítására szolgáló külön programról van szó.

Miért beszélek kiterjesztésről? Azért, mert nemcsak a panelépületekben lenne szükség ilyen programra, hanem szükség lenne a régi építésű, lassanként már 100 év fölötti  most már többségében 100 év fölötti  nagy bérházak esetében is erre a lehetőségre. Hiszen ugyan ezeknek a házaknak mások a problémái, az 1800-as évek végéig, 1900-as évek elején sok szempontból, energetikai szempontból jobb technológiával építkeztek, de hát a nyílászárók, a gépészeti rendszerek és minden más szempontjából persze elavultak ezek a házak.

Ezért sürgetjük ezt a programot, és azért van most erre különösen kedvező időszak, mert egyrészt 2021-ben kezdődik az új uniós tervezési időszak. Most van mód arra, hogy forrásokat csoportosítsunk erre a célra, és ráadásul egyébként egy, még 2010 előtt elindult magyar törekvés eredményeképpen is mára az Európai Unióban a lakóépület-felújítás nemhogy elfogadottá, hanem prioritássá vált, az Európai Bizottság is nyilvánosságra hozott egy ilyen javaslatot.

Tehát azt javaslom, hogy vegyük ezt előre az uniós programok között, és a Demokratikus Koalícióhoz tartozó képviselőtársaimmal be fogunk nyújtani egy közös határozati javaslatot annak érdekében, hogy itt a Házban is tárgyalhassunk erről a dologról, és kifejezhessük a támogatásunkat e mellett a program mellett. Köszönöm szépen. (Taps a DK padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai