Készült: 2024.05.15.22:37:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2006.12.05.), 49. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:51


Felszólalások:  Előző  49  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság előadója: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor a forrásmegosztási törvény általános vitája volt, akkor azt mondtam, hogy a Csinibaba című filmben Gálvölgyi János énekel egy dalt, aminek az a címe, hogy "Pest megér egy estet". Arról énekel ebben a dalban, hogy milyen szép Budapest utcáin sétálni este a párunkkal kézen fogva, milyen kellemes pillanatok ezek. Akkor azt mondtam, hogy ha a dalban úgy van, hogy "Pest megér egy estet", akkor nyugodtan mondhatjuk, hogy Pest, Budapest megér egy törvényt.

Ez a forrásmegosztási törvény nem más, mint a Budapestről szóló törvény - ahogy itt már elhangzott -, a Fővárosi Önkormányzat és a kerületi önkormányzatok közötti pénzmegosztásról szóló törvény. Igen hosszú története van a forrásmegosztásnak. Korábban nem törvény szabályozta, majd az Alkotmánybíróság jelezte, hogy ezt törvényben kell szabályoznia a parlamentnek, viszont ez a kétharmados önkormányzati törvényben volt rendezve. Ezért négy évvel ezelőtt szükséges volt egy politikai konszenzust létrehozni, és akkor a parlamentben lévő négy párt meg tudott egyezni abban - Deutsch képviselő úr volt, aki ezen az egyeztetésen részt vett -, hogy az önkormányzati törvényből ezt a kérdést kivegyük, és nem kétharmados törvényként, hanem feles törvényként szabályozzuk a későbbiekben a forrásmegosztást. Akkor az, hogy sikerült kivenni az önkormányzati törvényből, egy nagyon komoly lépés volt. Valójában aztán a szabályozás nem csinált mást, mint korábban már a Fővárosi Önkormányzat által alkalmazott szétosztási rendszert emelte be a törvénybe. Már akkor is azt mondtuk mindannyian, hogy ez nem túl jó, törekedni kellene egy egyszerűbb, átláthatóbb és világosabb szétosztási rendszerre, méghozzá oly módon, hogy az adatok, az adatszolgáltatás mindig kontrollálható, ellenőrizhető és világos legyen.

A most itt lévő törvény valójában ezt a megrendelést teljesíti, méghozzá úgy, hogy igen komoly egyeztetés volt, azt kell mondanom, politikai hovatartozástól függetlenül mindenki egyetértett, és itt Fónagy képviselő úr is a hozzászólásában elmondta, hogy valójában azok a rendezőelvek, amelyek most a törvényben vannak, az ő számukra is elfogadhatóak. Kétségtelen, hogy nagyon nehéz olyan forrásmegosztási törvényt alkotni és olyan elosztási elveket megfogalmazni, ami mindenki számára kedvező, hiszen ilyet nem lehet, ahhoz jóval több pénzre lenne szükség a szétosztás szempontjából.

Azt szeretném mondani, hogy amit Fónagy képviselő úr legutolsó hozzászólásában mondott, hogy a külső kerületeket hátrányosan érintheti a beterjesztett törvényjavaslat, arra van egy módosító javaslat, amelyet szintén egyeztettünk a viták során; az pedig arról szól, hogy a lakószám, a lakónépesség, a terület mellett figyelembe veszi a forrásmegosztási törvény új elemként az alacsony komfortfokozatú lakások alapterületét. Ez kétségtelenül a belső kerületek, a körút környékén lévő kerületek számára előnyös, és pont az egyeztetés során került bele egy új elem - ez be van nyújtva módosító indítványként, Mester László nyújtotta be -, amely elem azt mondja, hogy figyelembe kell venni a forrásmegosztásnál pluszelemként a kerületekben lévő panellakások számát. Ez kompenzálja a külső kerületek számára azt a hátrányt, amit Fónagy képviselő úr mondott, ezért én magam is mint előterjesztő azt mondom, támogatom azt a módosító javaslatot, amit Mester László képviselő úr nyújtott be, ami egyébként konszenzuson alapult, tehát az egyeztetésnél ebben egyet is tudtunk érteni. Valamint a szétosztás százalékos arányait is változtattuk, hogy a kerületek számára ez előnyösebb legyen.

Nagyon fontosnak tartom, hogy a módosító javaslatok egy kicsit formálják a törvényt, de azért azt látni kell, hogy a forrásmegosztási törvényen kívül a főváros számára más nagyon fontos juttatások is vannak, amelyek érintik a kerületeket. Hadd említsem itt meg azt a módosító indítványt, amelyet néhány órával ezelőtt fogadott el a parlament támogatással: ez pedig a fővárosban lévő, szilárd burkolattal nem rendelkező utaknak a szilárd burkolattal való ellátásáról szól. Ez 2,5 milliárd forintot jelent, ebből többségében a külső kerületek részesülnek, hiszen a belső kerületek már szilárd burkolatú utakkal rendelkeznek szerencsére. De meg lehet említeni egyébként a közlekedési támogatást vagy éppen a 4-es metró építését, tehát az országos költségvetés a kerületek számára - ha nem is közvetlenül, de közvetett módon - lehetőséget ad arra, hogy egyéb problémáikat onnan tudják rendezni.

Nagyon fontosnak tartom, hogy ahhoz a lépéshez egy következő jöjjön: amikor kivettük a kétharmados törvényből a forrásmegosztási kérdést, akkor nem sikerült átlátható rendszerben megegyezni, most pedig lehetőség van arra, hogy átlátható, világos rendszer legyen, követhető, az adatokat mindenki le tudja ellenőrizni, tehát a kerületek egymásra nem tudnak mutogatni.

Azzal a módosító javaslattal, amelyet Mester László benyújtott, mint előterjesztő egyet tudok érteni, azt támogatom, és arra kérem a parlamentet, hogy a végszavazásnál a forrásmegosztásról szóló törvényt ezzel a módosítással majd fogadja el, hiszen a kerületek számára mindenképp egy világosabb és átláthatóbb rendszer fog kialakulni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  49  Következő    Ülésnap adatai