Készült: 2024.05.14.03:08:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2021.05.20.), 94. felszólalás
Felszólaló Simon Róbert Balázs (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 17:56


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMON RÓBERT BALÁZS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Kulturális bizottság egyik alelnökeként a kulturális területet érintő tervezethez szeretnék néhány gondolatot hozzáfűzni.

Ha egy picit visszatekintünk egészen pontosan 2010-ig, akkor azt láthatjuk, hogy 2010-ben az akkor benyújtott költségvetés 171,6 milliárd forint főösszeggel számolt a kulturális területet érintően. Ha megnézzük a 2022-es tervezetet, akkor pedig azt láthatjuk, hogy ebben a törvényjavaslatban 488,7 milliárd forint szerepel, ami 185 százalékos növekedést jelent. Ha megnézzük a növekményt, akkor ez nominálisan 317 milliárd forint. Ez mindenképpen előrelépés. De ha a 2021-es költségvetési főösszeggel hasonlítjuk össze, akkor is növekmény tapasztalható, látható, 15,8 milliárd forint a 2021-22-es különbség a 2022-es tervezet javára.

Ha egy kicsit boncolgatjuk a részleteket, és megnézzük például az előadó-művészeti területet, s ezen belül a művészeti intézményeket, akkor azt látjuk, hogy az állami fenntartású költségvetési szervek  így többek között a Magyar Állami Operaház, a Budapesti Operettszínház, a Pesti Magyar Színház  művészeti intézmények önálló sorral a 2021. évtől került bevezetésre. Az adott intézményeknek járó összeg mintegy 3 milliárd 650 millió forint többlettámogatást jelent. Ha a művészeti tevékenységeket nézzük, ezen belül pedig az előadó-művészeti tevékenységek támogatását, azt látjuk, hogy ezen az előirányzaton rendelkezésre álló forrás ad lehetőséget az előadó-művészeti célok megvalósítására.

A feladat keretén belül a tánc-, zene-, színházművészet, valamint cirkuszművészet működtetése programjai kerülnek támogatásra, továbbá erről az irányzatról kerülnek biztosításra a kormányhatározathoz szükséges források, mint például a vallásos alkotóközösségek, zenei együttesek és zenészek hosszú távú működését biztosító források, ami 2022-ben 950 millió forint lesz. Vagy a Recirquel Újcirkusz Társulat infrastrukturális hátterének a megteremtéséhez, valamint a 2019-23 közötti művészeti munkájának biztosításához szükséges forrás, ami 2022-ben 350 millió forint lesz. De itt szerepel a magyarkanizsai Udvari Kamaraszínház Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság történelmi vándorszínházi tevékenységéhez kapcsolódó feladatok ellátásához szükséges forrás is  2022-ben 300 millió forintot tartalmaz a tervezet , vagy a Liszt Ferenc Kamarazenekar Alapítvány támogatása, ami 2022-ben 50 millió forint.

Aztán ha tovább nézzük, az előadó-művészeti törvény végrehajtásából adódó feladatok működési és művészeti pályázatok előirányzat biztosít forrást a tárca számára az előírt feladatok végrehajtására, azaz a hazai és a határon túli magyar előadó-művészeti szervezetek támogatására. Aztán a nemzeti előadó-művészeti szervezeteknek vagy kiemelt előadó-művészeti szervezeteknek nem minősülő színházak, balett- és táncegyüttesek, zenekarok és énekkarok szakmai programjai megvalósításának és működtetésének támogatása  ami egyébként pályázat útján történik , és itt jelenik meg a minősítéssel nem rendelkező színházak és táncegyüttesek működési támogatása, a minősítéssel nem rendelkező zenekarok és énekkarok működési támogatása, továbbá a kiemelt művészeti célok megvalósításának támogatása pályázat útján. A kiemelt művészeti célok, színházak, táncegyüttesek támogatása, a kiemelt művészeti célok, zenekarok, énekkarok támogatása, az adott évadban kiemelkedő művészeti teljesítményt nyújtó előadó-művészeti szervezetek támogatása meghívásos pályázat alapján 2022-ben tervezeti szinten 1 milliárd forint.

Egyéb színházi támogatások: a közös működtetésben lévő színházak a 2021-es évről, egyes Budapest Főváros Önkormányzata fenntartásában lévő színházak, valamint az egyes önkormányzati fenntartású színházak támogatói okirat alapján erről a fejezeti kezelésű sorról kapják a működési támogatásukat, ami 2022-ben összességében 16,8 milliárd forint lesz.

(18.20)

Külön említést teszek a 100 Tagú Cigányzenekar támogatásáról, ami önálló soron szerepel. 2021 februárjában Niedermüller Péter, Budapest VII. kerületének DK-s polgármestere kirakta a 100 Tagú Cigányzenekart a próbahelyszínének több mint egy évtizedig otthont adó helyi Erőművházból. Az 1987 óta koncertező, Magyar Örökség-díjas 100 Tagú Cigányzenekar a világon egyedülálló formáció, amely a megalakulásától kezdve pozitív és emblematikus intézmény. Az az előirányzat, amit említettem, önálló soron a zenekar működtetéséhez és szakmai programjainak megvalósításához járul hozzá, a támogatás bérköltségre, rezsijellegű kiadásokra, próbadíjra, kottaírás, hangszerelés költségeinek finanszírozására fordítható. 2022-ben ez 30 millió forint.

Tovább nézve és vizsgálva a tervezetet, az előadó-művészeti szervezetek többlettámogatása, a társaságiadó-kedvezmények megszüntetésével az előadó-művészeti szervezetek támogatása egy költségvetési előirányzat terhére valósul meg, így biztosítva a magyar előadó-művészeti élet minőségi és fenntartható működését.

A fővárosi teátrumokon túl mind az önkormányzati fenntartású, mind pedig az állami vagy önkormányzati fenntartó nélküli, úgynevezett független színházak, valamint a tánc- és zeneművészeti szervezetek is részesülhetnek az előadó-művészeti többlettámogatásból. Előadó-művészeti többlettámogatás jogcímén a regisztrált előadó-művészeti szervezetek vagy előadó-művészeti tevékenységet folytató egyéb szervezetek és önkormányzatok igényelhetnek forrást.

Az előadó-művészeti szféra állami támogatásának alapstruktúrája biztosított, az állami és az önkormányzati fenntartású előadó-művészeti intézmények esetében az elsődleges finanszírozás a mindenkori fenntartó feladata, míg az előadó-művészeti többlettámogatás ezen felüli, közcélú és értékalapú központi dotáció. 2022-ben ez 23,7 milliárd forint.

Beszélnünk kell a Szent István Filharmonikusok Non-profit Kft. megmentéséről is. 2021. február 28-áig a Zuglói Filharmónia Non-profit Kft. néven működő zenekar 2020. november 25-ei hatállyal a Filharmónia Magyarország Non-profit Kft. tulajdonosijog-gyakorlása alá került, ezáltal kikerült a zuglói önkormányzat fenntartásából. A Szent István Filharmonikusok Non-profit Kft. részére a felosztási szabályzat alapján biztosított évi 175,3 millió forint költségvetési támogatás a 2022-es költségvetésben is biztosított lesz.

Fesztiválok és rendezvények támogatása, fesztiválok megrendezésének támogatása. A Madách Imre nemzetközi színházi találkozó működtetésével, valamint a Bartók tavasz fesztivál és a Liszt-ünnep fesztivál létrehozásával és működtetésével kapcsolatos intézkedések megtételéről, valamint a szükséges források biztosításáról szóló kormányhatározat biztosítja a forrást a korábbi években a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Café Budapest kortárs művészeti fesztivál keretein belül életre hívott kulturális programok, rendezvények és fesztiválok további támogatására. A 2021-es évtől nemcsak budapesti, hanem országos helyszíneken is megvalósul ez, az előirányzatban itt 1 milliárd 950 millió forint szerepel.

Lázár Ervin-program: ez az előirányzat a nemzeti identitás megőrzése és a magyar kultúra továbbörökítése céljából a Lázár Ervin-programmal minden 1-8. évfolyamon tanuló általános iskolai diák részére megteremti a tanévenkénti egyszeri ingyenes színházi, tánc- és cirkuszi előadások, komolyzenei hangversenyek, muzeális intézmények, valamint az őshonos állatok bemutatóhelyei látogatásának lehetőségét, függetlenül a gyermek lakóhelyétől és családja anyagi helyzetétől. Ez a nagyon fontos előirányzat 5,5 milliárd forintot tartalmaz.

Beszélnem kell még a beruházásokról, illetve a fejlesztésekről is. 2020-ban 9 milliárd forint külön forrást biztosít a kormány a kulturális célú kiadásokra, amely a beruházásokra biztosított egyéb forrásokkal együtt így közel 64 milliárd forintot tesz ki  elnézést, 2022-ben természetesen , így uniós szinten az egyik legmagasabb a kulturális kiadások részaránya.

Itt jegyzem meg, hogy az Eurostat 2021. márciusi adatai alapján Magyarország Észtországgal és Izlanddal megegyező arányban, GDP-arányosan a legtöbb pénzt költi kultúrára Európában. Hazánkban ez az összeg 2018-ban a GDP 1,3 százaléka volt, míg Európában az átlag 0,4 százalék volt, aztán 2021-ben már a GDP 1,5 százaléka, míg Európában maradt az átlag 0,4 százalék.

2013 óta közel száz kulturális infrastruktúra-fejlesztési projekt kezdődött meg. Egy picit visszatekintve a múltra, a korábbi évekre, egy példát említenék: korszerűbb lett a Szépművészeti Múzeum. A 2015 és 2018 között végzett munkák során megtörtént az épület csaknem teljes műszaki modernizációja. A felújítás második üteme 2020-ban indult el, amelyre a kormány közel 1,6 milliárd forintot biztosított, továbbá 2021-ben a kormány döntését követően várhatóan további 1,7 milliárd forint fordítható a Szépművészeti Múzeum fejlesztésére. Tehát ez a mondatom erre a folyó évre, a 2021-esre vonatkozik.

Folyamatban van még a Néprajzi Múzeum új épületének a kivitelezése a Liget Budapest-projekt keretében. Az épület és a benne található új állandó kiállítás átadására várhatóan a jövő év tavaszán kerül sor. Az új álladó kiállítás létesítésére a jövő évi költségvetés mintegy 492 millió forint támogatást nyújt a Liget Budapest-projekt terhére.

Debrecenbe költözik a Magyar Természettudományi Múzeum. A hajdúsági megyeszékhely tízéves fejlesztési tervének részeként költözik Debrecenbe ez az intézmény. A városban a kormány kulturális fejlesztésekre 2021 és ’23 között a „Debrecen 2030”  azaz 2030  fejlesztési program keretében több mint 7,6 milliárd forintot biztosít.

Folytatódik az új közlekedési múzeum előkészítése. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum új központi kiállítóhelye előkészítésének további támogatásával folytatódik a tervezés, amelyre 2022-ben további 2,1 milliárd forintot biztosít a költségvetés tervezete.

Erdély tájegységgel bővül a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum, skanzen, az épületegyüttes Erdély, a Partium és Moldva népi építészetét és tárgykultúráját mutatja be mintegy 15 hektár területen. Az Erdély tájegység második ütemének átadása jövő év tavaszán várható, amely 2022-ben további 383 millió forint támogatásban részesül.

Országszerte folyamatos a színházak, színházi épületek felújítása. Hét vidéki és egy fővárosi színház felújítása vagy ennek előkészítése van folyamatban jelen pillanatban. A folyamatban lévő beruházásokra a kormány eddig összesen 32,4 milliárd forint hazai költségvetési támogatást biztosított. A színházépületek felújításának többsége a „Modern városok” program keretében valósul meg, így például a veszprémi Petőfi Színház, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház, amelyhez a kormány 2020-ban a „Debrecen 2030” koncepció keretében, 2021-ben pedig a „Modern városok” program keretében biztosított többletforrást.

Győr város országgyűlési képviselőjeként megemlítem, hogy a „Modern városok” programban szerepel a Győri Nemzeti Színház felújítása is, de az új városvezetés által elképzelt új koncepció alapján várhatóan ez egy kulturális negyedben fog megvalósulni, ahol nemcsak a Győri Nemzeti Színház, hanem több más kulturális intézmény is helyet fog kapni, és ahogy említettem, ez is a „Modern városok” program kere-tében valósulhat meg.

(18.30)

Külön forrásból újul meg a szolnoki Szigligeti Színház, a kecskeméti Katona József Színház, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház játszóhelyeként működő Latinovits Színház felújítása, míg a fővárosban a József Attila Színház felújítása valósul meg. Folytatódik a Makovecz Imre életművének gondozását támogató program is. A kormány 2015-ben hívta életre a Makovecz Imre életművének gondozásáról szóló programot, amelynek célja a kiemelkedő építész életművét képező tervek megvalósítása és az épületeinek a felújítása. A 2026-ig folytatódó program 2022-ben 1,1 milliárd forintból folytatódhat.

Végül, de nem utolsósorban a Csoóri Sándor-program. A Csoóri Sándor-program a 2017-es indulása óta megvalósította a kezdeti céljait, a hazai magyar és nemzetiségi, valamint a határon túli magyar néptánc-, népzenei együttesek és népdalkörök, tárgyalkotó népművészeti alkotóközösségek tudásátadásának elősegítését, szakmai munkájának segítését, fejlesztését, a közösségek megerősítését. Sok új együttes jött létre olyan településeken is, ahol a néphagyomány tisztelete eltűnőben volt. A 2022. évi költségvetési törvény tervezete alapján a program folytatására mintegy 3 milliárd forint fordítható.

Összegezve elmondható, hogy a kulturális ágazat semmiféle forráshiányt nem szenved a jövő évben sem, az idei évvel összehasonlítva, mint említettem, 317 milliárd forint a növekmény. Talán egy fontos gondolat még a kulturális ágazatot érintően. Amíg a balliberális kormányok tevékenységét jól mutatja az egyik káros intézkedésük, ami a 13. havi bérek és nyugdíjak eltörlése volt, ezt azért emeltem ki, mert különösen érzékenyen érintette a kulturális szférát, amíg tehát ők elvettek egyhavi bért, addig a jelenlegi kormány a koronavírus-járvány idején is megteremtette a lehetőséget a kulturális ágazatban dolgozók bérének megemeléséhez a jogviszonyváltáshoz kötődően. A költségvetési intézmények közvetlenül megkapták a 6 százalékos emeléshez szükséges bértömeget, míg az önkormányzati szektorban ez a normatívaemeléssel került biztosításra.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magam részéről elfogadásra javaslom a költségvetést, és ezen belül, mint említettem, a Kulturális bizottság alelnökeként most itt a felszólalásomban a kulturális ágazatot érintő legfontosabb célokra, illetve sorokra tértem ki. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet.




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai