Készült: 2024.04.28.10:16:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2021.04.08.), 50. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 22:19


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mindjárt az elején arra szeretnék kitérni, hogy 2002 és ’10 között tagja voltam a magyar Országgyűlésnek, a rendészeti bizottságban, majd később a Honvédelmi és rendészeti bizottságban is dolgoztam, és a plenáris üléseken is részt vettem, és nem emlékszem egyetlen olyan ellenzéki, általunk benyújtott indítványra, amelyet az akkori MSZP-SZDSZ-kormánytöbbség elfogadott volna. Jó napot kívánok, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim! Ezt azért mondom el, hogy mi nem gesztusnak tekintettük, mi érdemi lépésnek tekintettük azt, hogy a szocialista képviselő, Molnár Zsolt javaslatát megvizsgáljuk. A Belügyminisztérium is készített már egy anyagot egyébként, és annak, valamint a benyújtott javaslatnak a figyelembevételével került be ez a szabályozás ebbe a törvényjavaslatba, tisztelt képviselőtársaim.

Most akkor mi a fontos? Az a fontos, hogy fellépjünk ez ellen a jelenség ellen, ezek ellen a jogsértések ellen? Azt gondolom, ez az. Vagy hogy kié a dicsőség, erre kíváncsiak, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim? Hadd hívjam föl a figyelmet arra mindjárt az elején, aztán majd kitérek személyenként is a hozzászólásokra, hogy ha visszatérünk a 2010-es állapotokra és összehasonlítjuk a mai állapotokkal, ha jól emlékszem a számra, csak nagyságrendileg mondom: 2010-ben 450 ezer volt az ismertté vált bűncselekmények száma, ez 2020 végére lecsökkent 150 ezer alá, jócskán lecsökkent, egyharmadára. Természetesen az lenne a cél, ha egy bűncselekményt sem követnének el Magyarországon, csak azt elmondani, amit talán Keresztes képviselő úr elmondott, hogy a közbiztonság területén milyen rosszul teljesített ez a kormány, az igazságtalan, valótlan, és nem felel meg a valóságnak. Hiszen mi kezdettől fogva azon dolgoztunk, hogy rendet tegyünk az országban, hogy a biztonságot megteremtsük.

Nem mi mondjuk, hanem nemzetközi szervezetek, akik erre szakosodtak, állapították meg, hogy Magyarország az Európai Unió egyik legbiztonságosabb országa, és a világon is az egyik legbiztonságosabb ország. És ezt úgy értük el, hogy nemcsak a klasszikus közbiztonsági, belbiztonsági feladatokat hajtja végre eredményesen a rendőrség, hanem 2015 nyarától az illegális migráció elleni föllépés is feladata lett a rendőri személyi állománynak, majd egy évvel ezelőtt, 2020 márciusától pedig a járvány elleni védekezésből is kiveszik a részüket.

(11.40)

Tehát én ezúton is, itt, a magyar Országgyűlés plenáris ülésén is szeretném megköszönni a rendőrség személyi állományának és a honvédség személyi állományának is, hogy erejüket megfeszítve dolgoznak azért, hogy ebben az országban rend legyen. Ezért kalapot kell emelni, és azt gondolom, hogy össze kell fogni, és nem lázítani kell, hanem el kell ismerni és értékelni kell a személyi állomány munkáját. Én azt gondolom, hogy ezek a számok azt bizonyítják, hogy helytállnak a belbiztonság területén, hiszen jelentősen csökkent, harmadára csökkent az ismertté vált bűncselekmények száma, az illegális migrációt megfékeztük.

Harangozó képviselő úrnak szeretném mondani  sajnálom egyébként, hogy nem volt a plenáris ülésen, amikor az expozét mondtam, mert mindjárt az első mondatával kritikával illette, persze szíve joga, minden képviselő azt mond, amit akar, demokrácia van Magyarországon , hogy 2021. január 1. és április 7. között (Dr. Harangozó Tamás közbeszól.)  azért mondom el újra, képviselő úrnak , tehát tegnap éjfélig 24 956 fő, ez napi átlagban 257 fő, akart illegálisan bejutni Magyarország és az Európai Unió területére. Ez a szám egy évvel ezelőtt, tehát 2020. január 1. és április 7. között 8978 volt, napi átlagban 92 fő. Tehát közel háromszorosára nőtt az illegálisan Magyarországra belépni kívánkozók száma.

Ezért is fontos egyébként, hogy fenntartsuk a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet szabályait, hogy ezeket a hatóságok, a rendőrség, a honvédség tudja érvényesíteni. És hadd utaljak arra, hogy amikor legutóbb, amikor erről a kormány tájékoztatta a Honvédelmi és rendészeti bizottságot, és eleget tett a törvényben meghatározott kötelezettségének, akkor vita nélkül, egyetlen hozzászólással fogadta el ezt a beszámolót, amit Pintér Sándor belügyminiszter úr nyújtott be a Honvédelmi és rendészeti bizottsághoz. Tehát azt gondolom, hogy ez így korrekt, ha ezt elmondjuk, most, amikor esetleg kétségbe vonnák azt, hogy miért is fontos a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet szabályainak fenntartása. A magyar emberek, Magyarország biztonsága, az Unió biztonsága érdekében fontos ez. Úgy gondolom, hogy ezek a számok önmagukért beszélnek. Ezt csak azért mondtam, mert Harangozó képviselő úr a vita elején nem volt jelen.

Most pedig engedjék meg, tisztelt képviselőtársaim, a frakciók képviseletében megszólaló képviselőtársaimra reagáljak. Bartos Mónika képviselő asszony, aki a Fidesz képviseletében szólt hozzá, és kifejezetten támogatásáról biztosította a javaslatot, köszönöm szépen, ők az egyeztetés, a tervezett egyeztetés előtt is elmondták, hogy támogatják. Köszönöm szépen, és arra kérem, hogy a parlamenti szavazásnál is támogassák ezt a javaslatot.

Stummer képviselő úr nem tudom, itt vane (Stummer János nincs az ülésteremben.), tehát az ő kérdéseire is szeretnék választ adni, hogy miért nem korábban nyújtottuk be ezt a törvényjavaslatot, illetőleg miért nem korábban került sor erre a szigorításra. Szeretném elmondani, hogy a kormány a 2010-es megállapodását követően azonnal nekilátott a szigorú jogszabályok megalkotásának, annak érdekében, hogy a rendet, közbiztonságot helyreállítsa Magyarországon, és ezeket a javaslatokat a Jobbik egyébként rendre nem szavazta meg. Csak az igazság kedvéért mondom, meg lehet nézni ezeket a javaslatot, tisztelt képviselőtársaim. Én azt gondolom, fontos az, hogy ezeket a szabályokat elfogadjuk, hiszen magam is nagyon fontosnak tartom azt, hogy szigorúan fellépjünk akár a jogosítvány nélküli járművezetés, akár más, említett jogsértések ellen. Azt gondolom, pártoktól független kell legyen ez a fellépés, hiszen ez minden törvénytisztelő állampolgár életét és biztonságát szolgálja.

Ami a nemzetbiztonsági ellenőrzés szabályait illeti, ezt is kritika alá vonta vagy kritizálta a képviselő úr. Szeretném elmondani, hogy a kormány állandóan figyelemmel kíséri és az élethez igazítja ezeket a módosításokat. Hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy 2016 végén volt egy jelentős módosítás a nemzetbiztonsági ellenőrzés szabályainak tekintetében, ami 2017. január 1-jétől lépett hatályba, majd azóta folyamatosan, szinte minden évben bővül azoknak a köre, akik ennek az ellenőrzésnek a személyi hatálya alá tartoznak. Általában ezeket az ellenzéki képviselők nem szokták megszavazni, meg lehetni nézni ezeket a szavazásokat. Ezzel együtt bízunk benne, hogy ezek olyan szabályok, amelyek a célnak megfelelnek, és a nemzetbiztonsági ellenőrzés alá vetett személyek ellenőrzését tudják biztosítani. De valóban, ezt mindig, állandóan figyelemmel kell kísérni és az élethez kell igazítani, hogy azt a célt, amiért ezt a parlament megalkotta, ezt a feladatot betöltsék. Még egyszer mondom, ezt állandóan figyelemmel kísérjük.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal leterheltségével kapcsolatban én azt gondolom, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal éppen a Nemzetbiztonsági bizottság ülésein rendszeresen beszámol a végzett munkáról, egy évben több alkalommal is. Én azt gondolom, hogy ezek a beszámolók azt bizonyítják, hogy a személyi és tárgyi feltételek biztosítottak az Alkotmányvédelmi Hivatal feladatainak ellátásához, és arra kérem Stummer képviselő urat, hogy ha bármilyen javaslata van a tekintetben, hogy ez még jobban, még eredményesebben történjen meg, akkor kérem, hogy ezeket a javaslatokat tegye meg.

Juhász Hajnalka KDNP-s képviselőtársam, köszönöm szépen a KDNP támogatását. Fontos az, hogy ezt a javaslatot, amely valóban egyrészt uniós jogharmonizációs kötelezettségnek tesz eleget, másrészt pedig a magyar emberek biztonságát szolgálja, minél nagyobb többséggel elfogadjuk, és kérem a képviselő asszonyt, hogy a frakció, a KDNP-s képviselők ezt támogassák.

A Harangozó Tamás képviselő úr  akit köszöntök  által elmondottakra is szeretnék reagálni, és mindjárt az általa elmondott javaslatokra szeretném elmondani, és kitérek erre az egyeztetésre, hogy a Belügyminisztériumban valóban gyakorlat az, hogy a sarkalatos törvények előtt, de néha nemcsak ezek előtt, hanem normál, feles törvényeknél is kikérjük a frakciók véleményét. Mi azt is megértjük, hogy a járvány miatt nem jöttek el, vettük azt a javaslatot, hogy online fogjuk ezt megtartani a jövőt illetően, köszönjük a javaslatot, mi is gondoltunk erre egyébként, de azt jeleztük, csak az igazság kedvéért mondom el, hogy írásban is szívesen vettük volna a véleményeket. De még egyszer mondom, közös érdek, hogy a lehető legjobb törvényeket tudjuk elfogadni, és ezért a jövőt illetően azt tudjuk mondani, hogy figyelembe vesszük ezt a javaslatot, amit az egyeztetéssel kapcsolatban tettek. De egyébként, még egyszer mondom, előtte elektronikus úton megküldtük a javaslatot, tehát ismerhették, gondolom, meg is nézték.

Ami a Frontex kivonulását illeti, amire utalt képviselő úr, az álláspontunk szerint nem szakmai, hanem politikai döntés volt. Ettől függetlenül mi azért is nyújtottuk be ezt a javaslatot, mert egyrészt Magyarország az uniós jogszabályokat a magyar jogba rendszeresen és a kötelezettségeknek megfelelően átülteti, beépíti, és bízunk abban, hogy ezek a szabályok is hozzájárulnak ahhoz, hogy egyrészt az uniós kötelezettségeket tudjuk teljesíteni, másrészt pedig Magyarország biztonságához is hozzájárulunk.

Ami a rezsióradíj kérdését illeti, ezzel kapcsolatban tett föl több kérdést is, szeretném elmondani, hogy végrehajtási rendelet kerül megalkotásra, amely automatizmust tartalmaz az emelés tekintetében azzal, hogy a Vagyonvédelmi Kamara magasabb összegre tehet javaslatot e tekintetben.

Ami a rendőri életpályát illeti, illetőleg a rendőrök elismerését illeti, valóban fontos az, hogy az igazsággal valamennyien tisztában legyünk. Harangozó képviselő úr itt volt akkor is a parlamentben, és tudja, megerősít engem, hogy 2015. július 1-jétől lépett hatályba az életpályatörvény, amely 2019-ig átlagosan 50 százalékos illetményemelést tartalmazott. Ezt végrehajtottuk.

(11.50)

Ezen túlmenően 2010. január 1-jétől a hivatásos állomány tagjai 10 százalékos illetményemelésben részesültek, kiegészítő juttatás jogcímén a kafetériajuttatást bruttó 200 ezer forint mértékben megkapják, és hadd hívjam fel a figyelmet arra is, hogy 2019 de-cemberében egyszeri bruttó 500 ezer forintos juttatást kapott a hivatásos állomány, az 56 600 fős belügyi hivatásos állomány. Azt is szeretném elmondani, hogy a teljesítményértékelés forrásait is biztosítja a kormány, ebben az évben is 12 milliárd forint áll erre rendelkezésre  ez is egy pluszbevételt jelent a hivatásos állománynak. És egyébként ezúton is szeretném megköszönni a hivatásos állomány eredményes munkáját, szolgálatát, tényleg mindent megtesznek annak érdekében, hogy Magyarország, a magyar emberek biztonságban legyenek akár a belbiztonsági feladatok vonatkozásában, akár a határok védelme érdekében, akár pedig a vírushelyzet okozta feladatok végrehajtása tekintetében. Köszönet illeti a rendőrséget és a rendőri állományt.

Ami a közbeszerzéssel kapcsolatos szabályok változását illeti, tisztelt képviselő úr, ez nem a válsághelyzet megváltozásával van összefüggésben, hanem a beszerzésre rendelkezésre álló határidő meghosszabbítása miatt került ez a módosítás a javaslatba.

Ami Molnár Zsolt képviselő úr javaslatát és ezzel második hozzászólását illeti, erre is szeretnék reagálni. Tehát azt gondolom, hogy külön egyeztetésre került sor egyébként a Belügyminisztériumban a képviselő úrral, hiszen mondom, mi is fontosnak tartottuk, hogy ez a szabályozás a parlament elé kerüljön, és minden hátsó szándék nélkül került ide. Az volt a célunk, hogy mihamarabb a parlament elé kerüljön, azért került be ebbe a mostani törvényjavaslatba. Én abban bízom, hogy tudják majd támogatni ezt a javaslatot. És még egyszer mondom, ha a 2002 és 2010 közötti időszakot figyelembe veszem, nem emlékszem olyanra, hogy ellenzéki képviselő javaslatát úgy, hogy meg is említik a nevét, az ellenzéki képviselő nevét, az MSZP-SZDSZ-es parlamenti többség vagy a kormány figyelembe vette volna.

Még egy dolgot szeretnék elmondani a hivatásos állomány illetményhelyzetéről. Valóban fontos dolog az, hogy érezzék az állomány tagjai, hogy meg vannak becsülve, hogy elismerik a munkájukat, és szeretném elmondani, hogy mi a lakhatási támogatást is az életpályatörvény részévé tettük, ennek a forrására 2 milliárd 815 millió forint többletforrást biztosított a kormány az éves költségvetésben. És fontos a harmadik pillérnek a kiemelése is, hiszen a rendvédelmi egészségkárosodási ellátási rendszert is létrehozta a parlament 2017. január 1-jétől ennek a törvénynek az elfogadásával, és azt is el kell mondani, hogy a Hszt. hatálya alá tartozó személyi állomány az egyetlen olyan foglalkoztatotti kör, ahol a nyugdíjkorhatár előtt öt évvel lehetőség van szolgálatteljesítés nélkül rendszeres illetmény biztosítására; a juttatás életkoron túli egyetlen feltétele a 30 év tényleges hivatásos szolgálat teljesítése.

Tisztelt képviselő úr, azt gondolom, hogy ha reálisan megnézzük ezt a szabályozást, akkor ez egy olyan elismerése az életpályának, hogy aki olyan helyzetbe kerül, hogy egészségkárosodás történik az életében, hogy az ő egészsége károsodik, annak erre lehetősége nyílik.

És még egy dolgot elmondok, mert azt gondolom, hogy ezzel legyünk tisztában  és nem akarom a vitát ezzel még bővíteni, de elmondom , hogy ha annak idején, 2002 és ’10 között önök jobban megbecsülték volna a hivatásos állományt, hogyha önök is rendszeresen emelték volna az illetményt, akkor 2010-ben, amikor mi átvettük a kormányzást, sokkal könnyebb helyzetben lettünk volna, és akkor nem az akkori alapból indultunk volna el ’15-ben, hanem egy sokkal magasabb alapból, és én tudom azt, hogy sokkal egyszerűbb lett volna és sokkal kedvezőbb helyzetben lett volna vagy lenne a hivatásos állomány. De mindenesetre azt tudjuk mondani, hogy az állomány megbecsülése nagyon fontos, és most is szeretném megköszönni a személyi állomány, a hivatásos állomány munkáját, amit a magyar emberek érdekében, a magyar emberek biztonsága érdekében végez.

Ami Varga Zoltán képviselő urat illeti, azt gondolom, az illetményemeléssel kapcsolatban, az illetménytábla módosításával kapcsolatban félreérthette a javaslatot, vagy talán nem tanulmányozta kellőképpen, mert nem a hivatásos állomány illetménytábláját érinti a javaslat, hanem a Közszolgálati Egyetemen tanuló tisztjelöltek ösztöndíját érinti ez a javaslat. Ez tehát erről szól.

Ami a jogosítvány nélküli vezetés szankcionálását illeti, bízunk benne, hogy ez az új szabályozás kellő visszatartó erővel rendelkezik. Arra kérem önöket is, hogy támogassák ezt a javaslatot.

Ami a szabálysértési őrizetet illeti, eddig nem voltak szempontok a szabálysértési őrizethez, az ombudsman felhívásának teszünk ezzel eleget, az ő javaslatára kerültek be a törvényjavaslatba ezek a szabálysértési őrizettel kapcsolatos szabályok. A menekültügyi őrizettel kapcsolatban pedig szeretném elmondani, hogy az európai gyakorlathoz igazítottuk a menekültügyi őrizet időtartamát, ezt mindenképpen szerettem volna az ön kérdésére válaszolni. Azt mondta, hogy nem törvényszerűen fogják támogatni. Hát, azt gondolom, hogy ha támogatják a szavazásnál, akkor hozzájárulnak ahhoz, hogy ezek a célok megvalósuljanak.

Ami Keresztes László Lóránt képviselő úr hozzászólását illeti az önkéntesekkel kapcsolatban, az önkéntes területvédelmi tartalékosok a honvédelmi tárca kompetenciájába tartoznak. Továbbítjuk ezt a hozzászólását, és jelezzük ezt az észrevételét vagy ezt a hozzászólását a Honvédelmi Minisztériumnak.

Ami a migrációt, a migrációs helyzetet illeti, Harangozó képviselő úrnak vélhetőleg korábban, más hozzászóló képviselők kérdésére válaszoltam. Tény az, hogy Magyarország a hármas védelemmel, tehát az élőerős védelemmel, a kerítéssel és a jogi védelemmel meg tudja védeni az országot mind az anyagi, mind a technikai feltételek biztosításával, mind a személyi állomány biztosításával, ez nagyon nagy erőfeszítésbe kerül, de azt tudom mondani, hogy Magyarország rendelkezik a szükséges erővel a feladatok végrehajtásához, és bízunk abban, hogy azok a törekvések, amelyek a személyi állomány bővítését illetik, majd továbbra is sikeresek lesznek. De szeretném megnyugtatni, hogy jelenleg is kellő erővel rendelkezünk a határvédelem ellátásához.

Azt gondolom, hogy lassan végére értem a hozzászólásokkal kapcsolatos reagálásoknak. Én arra kérem a tisztelt Házat, tisztelt képviselőtársaimat, hogy ezt a nagyon fontos törvényjavaslatot támogassák. Akinek van javaslata  elhangzott ellenzéki képviselőtársam részéről, hogy módosító indítványokat fognak beterjeszteni , azt tudom ígérni, hogy érdemben meg fogjuk vizsgálni a módosító javaslatokat, hiszen úgy gondoljuk, hogy a minél jobb szabályozás elérése közérdek, és bízom abban, hogy ennek a törvénynek az elfogadása is hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország még biztonságosabb ország lesz. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai