Készült: 2024.05.16.03:42:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2021.12.13.), 251. felszólalás
Felszólaló Vécsey László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÉCSEY LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2021. december 9-én megtárgyalta a veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló T/17671. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-alapján 25 igen szavazattal, 1 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Ház! Személyes meggyőződésem, hogy ezekben a megpróbáltatásokkal teli időkben nélkülözhetetlen a lehető legszélesebb körű nemzeti összefogás és társadalmi szolidaritás biztosítása, mára ugyanis egyértelművé vált, hogy a koronavírus terjedésének akadályozása, lassítása, illetve a fertőzés elleni küzdelem támogatása, az emberi egészség megóvása és a magyar gazdaság újraindítása valamennyiünk közös feladata. Vészterhes időkben a felelős döntéseket az Országgyűlésnek és a kormánynak kell meghoznia. A kormány elsődleges célja  csakúgy, mint eddig , hogy megvédje a magyar emberek életét és egészségét, valamint mérsékelje a gazdasági károkat és megőrizze a munkahelyeket. Ezért is született meg az előttünk fekvő törvényjavaslat.

A koronavírus új variánsai nem tapasztalt gyorsasággal és következményekkel terjednek Európa-szerte. A negyedik hullámban, annak kiszámíthatatlansága miatt elengedhetetlen a hatékony és fokozott védekezés biztosítása. Éppen ezért üdvözlendő, hogy a kormány újra a parlamenthez fordul, hiszen rendkívüli jogrendet hirdetett, és annak meghosszabbítását kéri ma a magyar Országgyűléstől. A meghosszabbítás időtartama 2022. június 1-je. Megjegyzendő azonban, hogy amennyiben a járványhelyzet azt lehetővé teszi, a kormány kezdeményezni fogja a veszélyhelyzetnek a törvény hatályvesztését megelőző megszüntetését.

Kiemelendő, hogy az országgyűlési képviselők általános választásának megtartása, annak április vagy május hónapra történő kitűzése az Alaptörvényből következik, vagyis azt a különleges jogrend fennállása nem befolyásolja. Szintúgy lebonyolíthatóak lesznek a veszélyhelyzet alatt az országos népszavazások is, hiszen azok kereteit az országos népszavazás megrendezhetőségéről szóló 438/2021. kormányrendelet és az e javaslat szerint módosított koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény biztosítja.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jogbiztonság és a jogalanyok szempontjából a kiszámítható szabályozási környezet jogállami követelményeire tekintettel az előttünk fekvő törvényjavaslat célja az is, hogy a veszélyhelyzet idején létrejött jogviszonyokat, illetve jogi várományokat úgy szabályozza, hogy a szabályozási átmenet egyértelműen és kiszámíthatóan, a bizalomvédelem követelményére is figyelemmel biztosított legyen, és a szabályozási környezet változatlanságát a törvény garantálja. A jogbiztonság érvényesülése érdekében szükséges tehát ezen szabályok lefektetése, ugyanis a veszélyhelyzet megszűnése és a veszélyhelyzeti kormányrendeletek hatályvesztése nem történhet meg a megfelelő átmeneti rendelkezések megalkotása nélkül.

(18.50)

Kérem, engedjék meg, hogy a teljesség igénye nélkül, példajelleggel kiemeljem a Ház asztalán fekvő tervezet három főbb pontját! Először: a javaslat előírja a Btk. időbeli hatályától eltérő szabályozást, amelynek indoka, hogy a védettségi igazolással való visszaélés tekintetében a veszélyhelyzet fennállása alatt szigorúbb szabályozásnak van helye. Másodszor: a törvényjavaslat rögzíti azt is, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt elkövetett szabálysértést az elkövetéskor hatályban lévő jogszabályok alapján kell elbírálni, azaz az akkor hatályos veszélyhelyzeti kormányrendeletnek megfelelően. És végül harmadszor: tekintettel arra, hogy jelentős számban vannak még használatban olyan lejárt okmányok, amelyek érvényességét az átmeneti szabály meghosszabbította, így azokat a polgárok jogszerűen használják, ezért a törvényjavaslat egységesen 2022. június 30-ai dátummal állapítja meg a lejárt okmányok érvényességét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzottakra tekintettel kérem a benyújtott javaslat támogatását. Köszönöm szépen figyelmüket. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai