Készült: 2024.05.16.19:52:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

126. ülésnap, 1. felszólalás
Felszólaló Jakab István (Fidesz)
Felszólalás oka Az ülésnap megnyitása
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 7:41

Felszólalások:  <<  1  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 21. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Földi László és Lukács László György jegyző urak lesznek segítségemre.Köszöntök mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Tisztelt Képviselőtársaim! 2017-ben az Országgyűlés határozatban nyilvánította május 6-át a magyar sport napjává. 145 évvel ezelőtt, az akkor még csak alig egy hónapja alakult Magyar Athletikai Club ezen a napon rendezte meg az első szabadtéri versenyét. Az első számot 100 yardos síkfutásban rendezték meg, és győztese az a Porzsolt Gyula lett, aki egész életében rendkívül sokat tett a sport magyarországi elterjesztéséért és népszerűsítéséért; 1892-1898 között az MTK elnöke is volt. Ezen a napon gátfutásban és távolugrásban is ő lett az első.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az új koronavírus elterjedése mindent felülírt az élet összes területén, így a sportban is. Egy évvel elhalasztották az olimpiát és számos más sportversenyt. A sportrajongók személyesen nem szurkolhatnak sportolóinknak, a képernyők előtt csak ismétléseket nézhetnek.

A sportból azonban sokat meríthetünk ebben az időszakban is. Sportolóink példaként állnak előttünk: hogyan kell akár reménytelennek tűnő helyzetben is kitartani, küzdeni, felsegíteni elesett versenytársunkat, együttműködni csapattársainkkal. A Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert szavaival: „A sport a játék alatt tanítja meg az embert rövid idő alatt a legfontosabb polgári erényekre: az összetartásra, az önfeláldozásra, az egyéni érdekek teljes alárendelésére, a kitartásra, a tettrekészségre, a gyors elhatározásra, az önálló megítélésre, az abszolút tisztességre és mindenekelőtt a fair play, a nemes küzdelem szabályaira.”

Tisztelt Képviselőtársaim! Az idén emlékezünk meg a történelmi Magyarország területét szétdaraboló és a nemzet harmadát idegen államok fennhatósága alá szorító trianoni békediktátum 100. évfordulójáról. Ennek kapcsán szeretném, ha megemlékeznénk azokról a magyar sportolókról is, akik a trianoni határokon túl lettek sportáguk csillagai. Az ő sikereik nemcsak a határokon túli sorstársaik, hanem az anyaországban élők magyarságtudatának, összetartozásának erősödését is szolgálták és szolgálják ma is. A magyar sport napján ezért előttük is rójuk le tiszteletünket. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps.)

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! 2014-ben úgy határozott az Országgyűlés, hogy május 6-át a jászkun önmegváltás emléknapjává nyilvánítja. 275 éve, 1745-ben ugyanis ezen a napon engedélyezte Mária Terézia magyar királynő a jászoknak és kunoknak, hogy régi szabadságukat, kiváltságaikat visszaválthassák.

A magyarországi jászok és kunok ősei a XIII. században a mongol invázió elől menekülve érkeztek Magyarországra. Autonómiát és adómentességet kaptak, s a királynak katonai szolgálattal tartoztak. Az évszázadok során beilleszkedtek a Magyar Királyságba, ám különleges jogaikat mindvégig megőrizték. A török alóli felszabadító háborúkat követően azonban elvesztették korábbi kiváltságaikat, és jobbágysorba süllyedtek. Évtizedeken át küzdöttek elvett jogaik visszaszerzéséért, s hajlandóak lettek volna akár tetemes pénzösszeggel is visszaváltani szabadságukat. Végül  Mária Terézia engedélyét követően  a XVIII. századi Magyarország legnagyobb népi összefogása során a jász-kun kerületek lakossága összeadta a megváltáshoz szükséges összeget, és a királynő kiadta az elvett kiváltságok visszaadásáról szóló okmányt.

Tisztelt Országgyűlés! A saját erőből, összefogással megvalósított jász-kun önmegváltás  ahogy akkoriban nevezték, redemptio  után helyreállt az önkormányzatiság, s a jobbágyok ismét szabad parasztokká váltak. A redemptio nagymértékben erősítette a jász és kun öntudatot, melynek hatása napjainkig is tart, és noha a Jászkun Kerület autonómiája 1876-ban megszűnt, a lakosság, az emberek a mai napig is példaértékűen őrzik hagyományaikat és történelmi identitásukat.

Tisztelt Országgyűlés! Most beszámolók tárgyalásával folytatjuk munkánkat. Felkérem képviselőtársaimat, aki ezen nem kíván részt venni, a korábbiakban kiadott főigazgatói tájékoztatóban foglaltak szerinti rendben hagyja majd el az üléstermet.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Kúria elnökének országgyűlési beszámolója a Kúria 2018. évi tevékenységéről a jogegység biztosítása és az önkormányzati normakontroll körében” című beszámoló, valamint az ennek elfogadásáról szóló határozati javaslat együttes általános vitája a lezárásig.

Engedjék meg, hogy tisztelettel köszöntsem dr. Darák Péter urat, a Kúria elnökét. (Szórványos taps.)

Az elnöki beszámoló B/6665. számon, az Igazságügyi bizottság által benyújtott határozati javaslat pedig H/7915. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Tisztelt Országgyűlés! Elsőként megadom a szót Darák Péter úrnak, a Kúria elnökének, a beszámoló előterjesztőjének. Elnök úr, parancsoljon!

Felszólalások:  <<  1  >>    Ülésnap adatai