Készült: 2024.05.14.00:06:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2017.05.03.), 22. felszólalás
Felszólaló Hornung Ágnes Anna
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORNUNG ÁGNES ANNA nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselők! Az előttünk álló törvényjavaslat célja, hogy a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvény előírásaival összhangban biztosítsa Magyarország taggá válását a Pekingi székhelyű Ázsiai Infrastrukturális Beruházási Bankban. Ennek megfelelően a törvényjavaslat rendelkezik az AIIB létrehozásáról és működéséről szóló 2015. évi alapokmány és a Magyarország tagságát elfogadó, valamint a tagfelvétel feltételeit meghatározó 2017. évi márciusi kormányzótanácsi határozat kihirdetéséről.

A törvényjavaslat előírja továbbá, hogy a Magyarország által befizetendő 20 millió dollár összegű tőkerész teljesítését 2017-2021 között éves, egyenlő részletekben kell végrehajtani. A törvényjavaslat részeként az alapokmány által megkívánt letéteményes feladatainak ellátására a nemzetközi és a hazai gyakorlatnak megfelelően a Magyar Nemzeti Bank kerül kijelölésre.

Tisztelt Országgyűlés! Az AIIB-hoz történő csatlakozással Magyarország a világ egyik legnagyobb, a közelmúltban létrehozott multilaterális fejlesztési bankjának lesz tagja. Az AIIB az első olyan kínai pénzügyi kezdeményezés, amelynek tagsága nyitott a világ bármely országa részére, célja az ázsiai és a csendes-óceáni térség infrastrukturális fejlesztési szükségleteinek hosszú lejáratú finanszírozása. Az AIIB és más együttműködő fejlesztési partnerek az ázsiai térségben évi 1000 milliárd dollár nagyságrendű beruházási szükséglet finanszírozásához járulnak hozzá olcsó, versenyképes források nyújtásával és mobilizálásával. A működését 2016 januárjában megkezdő új nemzetközi fejlesztési bank pénzügyi erejét és a tagországok számát tekintve is meghatározó. 100 milliárd dolláros jegyzett tőkéjével és 57 meglévő, valamint a most csatlakozó 17 új tagországgal az AIIB egyenrangú partnere az ázsiai térségben aktív Világbank-csoportnak és az Ázsiai Fejlesztési Banknak.

A működésének megkezdése óta eltelt alig másfél évben az AIIB által elfogadott projektek értéke meghaladja a 2 milliárd dollárt, amelynek dinamikus növekedése várható. Az AIIB működésének kezdeti tapasztalatai szerint a bank kialakította, és beépíti intézményi folyamataiba és projektjeibe a korszerű irányítási, valamint környezetvédelmi, társadalmi, munkaügyi és közbeszerzési normákat, amelyek érvényesülését különösen az európai részvényesek és más érdekelt nemzetközi szereplők kitüntetett figyelemmel kísérnek.

A közép-európai régióból Lengyelország után Magyarország másodikként csatlakozik az AIIB-hoz, és várhatóan az Egyesült Királyság által vezetett, jelenleg hét európai országból álló országcsoport tagja lesz.

(10.20)

Tagországonként közvetlenül, illetve ország­cso­por­tokon keresztül az igazgatóságban lesz lehetőségünk érdekeink hatékony képviseletére az AIIB döntéshozatali folyamataiban.

A csatlakozási tárgyalások eredményeként Magyarország számára felkínált 100 millió dolláros jegy­zett-tőke-rész gazdasági súlyunknak megfelelő részesedést biztosít a bankban. A 20 millió dollár befizetendő tőkerészt az elérhető legkedvezőbb módon, öt év alatt egyenlő részletekben kell teljesíteni.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat elfogadásával Magyarország az AIIB dinamikusan fejlődő portfóliójához, új projektlehetőségekhez kap közvetlen hozzáférést, új lehetőséget biztosítva ezzel a magyar vállalatok ázsiai piacon történő beszállítói vagy közvetlen megjelenéséhez.

Az AIIB felső vezetésével a közelmúltban folytatott egyeztetések alapján az infrastruktúra-fejlesz­tés­ben, kiemelten különösen a vízügyi szektorban már rendelkezésre álló hazai kapacitások bevonhatóak az AIIB által támogatott fejlesztések végrehajtása során is. Az AIIB-tagság így továbbfejleszti és bővíti Magyarország nemzetközi pénzügyi és külgazdasági kapcsolatrendszerét, segíti a gazdasági növekedésre és a vállalati versenyképesség javítására vonatkozó célkitűzésének megvalósítását.

Mindezekért kérem, hogy szavazatukkal támogassák majd a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai