Készült: 2024.04.28.19:47:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 92. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Eddig Magyarországon egyetlenegy kormány volt, amely azt tűzte ki céljául, hogy kevesebb ember menjen be az állami egészségügyi intézményekbe. Ez az önök MSZP-SZDSZ-kormánya volt akkor, amikor bevezette a vizitdíjat, és bevezette a kórházi napidíjat, mert önöknek ez volt a várólista-csökkentési programja, hogy ha fizetni kell azért, hogy valaki az orvoshoz elmenjen, akkor kevesebben fognak elmenni, és így fog csökkenni a várólista. Ez volt az önök egészségügyi reformja meg a kórházi széfek ügyesen beszerezve.Tisztelt Képviselő Asszony! Magyarországon a kórházi fertőzésekkel kapcsolatos, mindenki számára áttekinthető és értelmezhető adatok nyilvánosak. Az Állami Egészségügyi és Ellátó Központ, az ÁEEK honlapján évről évre ezt mindenki megláthatja. A TASZ olyan adatokat perelt, amelyekből egyes embereknek is akár következtetni lehetett az egészségügyi állapotára. Ezt a kormány nem akarta kezelni, ezeket az úgynevezett nyers adatokat, hanem csak azokat az adatokat, amelyekből a tendenciákra lehet következtetni.

Tisztelt Képviselő Asszony! Egy nemzetközi rendszerben, a nosocomialis surveillance rendszerben lehet ezeket az adatokat Európában közzétenni, és ebben Magyarország az egyik legátláthatóbb, az egyik legtöbb adatot közlő ország.

Tisztelt Képviselő Asszony! Önök nagyon szeretik Magyarországot mindig a sor végére küldeni, de ebben az esetben is Magyarország az egyik legtöbb kórházi ágyról, arányosan az egyik legtöbb kórházról szolgáltat adatokat. Nálunk nagyobb lélekszámú országok is nálunk kevesebb betegágyról szolgáltatnak ebben a rendszerben adatot. Pontosan azért tettük meg ezt, hogy lehetőség legyen a minél jobb fellépésre. Ha megnézi ön ebben a kimutatásban, amiben 38 magyarországi kórház adatait olvashatja, hogy mennyi a kórházi kezelésekkel összefüggő fertőzések alakulása Magyarországon, akkor azt láthatja, tisztelt képviselő asszony, hogy 4 százalék. Ha megnézi, hogy az összes országban átlagosan mennyi, akkor azt láthatja, hogy az európai előfordulási gyakoriság 5,5 százalék. Tehát a magyar 4 százalékkal szemben 5,5 százalék, tehát a kórházi fertőzésekkel egy magyar beteg nagyobb biztonságban van, mint egy átlag európai beteg egy átlag európai kórházban, tisztelt képviselő asszony.

Ha megnézi azt a nemzetközi kimutatást, amely arról szól, hogy a hosszú ápolási idejű intézményekben  tehát ahol hosszabb ideig vannak a betegek  mekkora a fertőzések aránya, itt már nem 38, hanem 75 magyarországi intézményből tud ön adatokat látni, akkor azt láthatja, hogy 1 százalék a gyakoriság, míg az európai adatok alapján a reprezentatív minta 3,6 százalék. Ha megnézi ön, hogy az egyik leginkább, legtöbbször idézett Clostridium difficile esetében mekkora Magyarországon az előfordulási arány ezen fertőzés kapcsán, akkor azt láthatja, hogy Finnországhoz vagy Németországhoz hasonló a magyar kórházakban az előfordulási arány.

Tisztelt Képviselő Asszony! Azt mondta, hogy nagyon rosszak a magyar számok, és többet kellene költeni az egészségügyre. Tisztelt Képviselő Asszony! Önök voltak azok, akik kevesebbet költöttek az egészségügyre, hiszen a kormányzásuk ideje alatt az OECD összeállítása szerint önök voltak az egyetlen európai uniós ország, akik az egy főre eső egészségügyi költések arányát csökkentették, míg az összes többi országban emelkedett ez az arány.

(16.00)

Nos, tisztelt képviselő asszony, az elmúlt időszakban számtalan intézkedést tettünk, amivel, akár a minimumfeltételek esetében, akár újabb és újabb kézfertőtlenítők kihelyezése esetében, igyekeztünk fellépni a további fertőzések megelőzésére, alkoholos kézfertőtlenítőkkel és akár helyi infekciókontroll-bizottságokkal is, valamint a tisztiorvos is több intézkedést tett akár tüdőgyulladás, véráramfertőzés vagy cseppfertőzés vagy húgyúti fertőzések elleni fellépésre. De ha csak az uniós programokat nézem, olyan programokat indítottunk, amelyből ilyesfajta infekciókontrollra 2,2 milliárd forint fordítható, pontosan azért, hogy ezt a vezető és jó szerepkörünket az Unión belül megőrizhessük. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai