Készült: 2024.04.28.15:57:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 341. felszólalás
Felszólaló Vécsey László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  341  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÉCSEY LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy a Törvényalkotási bizottság 2019. november 14-én tartott ülésén megtárgyalta a szakképzésről szóló T/7843. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 6 nem szavazat és 3 tartózkodás mellett elfogadta. A jelen törvényjavaslat célja, hogy a Szakképzés 4.0 stratégiában meghatározott értékek, célkitűzések, szakpolitikai irányok megvalósításához szükséges jogszabályok elfogadásával megteremtse a szakképzési rendszer mélyreható átalakításának és megújításának jogszabályi alapjait, a szakképzési rendszer újszerű, innovatív felépítésének és összehangolt, rendszerszerű működésének jogszabályi kereteit.

A javaslat megteremti a duális képzés német, osztrák és svájci gyakorlathoz igazodó klasszikus formáját. Az új struktúra a szakképző intézmények két típusát határozza meg: a technikumot és a szakképző iskolát. A technikum ötéves osztatlan képzést nyújt, amely érettségi vizsgával és technikusi oklevél megszerzésével zárul, míg a szakképző iskolák az alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezők számára hároméves képzési időtartammal az alapfokú iskolai végzettségre épülő szakmák megszerzésének lehetőségét biztosítják.

Az előterjesztés másik kiemelt intézkedése a szakképzésben dolgozók anyagi megbecsülésének javítása. Több mint 32 ezer pedagógus és óraadó tanár jelentős béremelésben fog részesülni, átlagosan 30 százalékos béremelést jelent ez a változás. A jövőben a szakképzésben oktatókra a munka törvénykönyve fog vonatkozni. Az oktatók munkáltatói döntés alapján korlátlanul részesülhetnek egyéb juttatásokban, megmarad a jogosultságuk a jubileumi jutalomra, a pedagógusigazolványra, és a Nemzeti Pedagógus Kar tagjai lehetnek.

Továbbá a törvényjavaslat tartalmazza, hogy a következő tanévtől minden szakképző intézményben tanuló diák az első évtől kezdve az állam által garantált ösztöndíjban részesüljön. Az ágazati alapozó oktatást követően a diákok a duális képzés részeként a gyakorlati képzés teljesítése érdekében szakképzési munkaszerződést köthetnek egy-egy vállalattal vagy vállalkozással, ezektől a cégektől már munkabért is kaphatnak. A hátrányos helyzetű diákok pedig, amennyiben jól tanulnak, külön támogatásra lesznek jogosultak az Apáczai-ösztöndíj révén.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jelen tervezet támogatást érdemlőnek bizonyul, mert az új szabályozás fontos szempontja, hogy az új rendszerben a tanulók számára versenyképes végzettség, a gazdaság által elvárt tudás és vonzó karrierlehetőség kerüljön biztosításra, a szakképzésben dolgozó oktatóknak pedig növekvő béreket, több megbecsülést és a választott hivatásuk gyakorlásához szükséges egyéb lehetőségeket biztosít a tervezet.

A törvénytervezet biztos alapot nyújt a magyar gazdaság további erősítéséhez, erősödéséhez, a teljes foglalkoztatás eléréséhez, Magyarország versenyképességének növekedéséhez. Ezért jó szívvel kérem képviselőtársaimat, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen a figyelmüket. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  341  Következő    Ülésnap adatai