Készült: 2024.04.28.13:02:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth Bertalan (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon sajnálom, hogy nem Kövér László vezeti ezt az ülést, mert mint Magyarország harmadik számú közjogi méltóságának és az állampárt második emberének szavaival, mondataival szeretném kezdeni a napirend előtti felszólalásomat. Ugyanis alig kevesebb mint egy hónappal ezelőtt a Közszolgálati Egyetemen a jövő közszolgái, a jövő leendő rendvédelmi vezetői előtt arról beszélt, hogy a fékek és egyensúlyok rendszere hülyeség, a mobiltelefon tömegpusztító fegyver, és még a nyolcvanas években is nagyobb volt a szellemi szabadság a felsőoktatási intézményekben, mint ma. Ezenkívül még azt is mondta, hogy negyven év fölött a paranoia az életösztönnel egyenértékű. Kíváncsi voltam arra, hogy az állampárt kormányának képviselői is osztjáke ezt a véleményt, ezért megkérdeztem a Fidesz-kormány tagjait, hogy ezekkel a kijelentésekkel egyetértenek-e, és kiderült, hogy messzemenőkig nem. Itt ül például Orbán Balázs államtitkár úr, aki annyit írt, hogy a kormány szerint a hatalommegosztás jó dolog, és hozzátette kissé szabadkozva: a véleménynyilvánítás szabadsága pedig az Országgyűlés elnökét is megilleti.

Palkovics miniszter úr államtitkára pedig egyenesen súlyos aránytévesztésnek nevezte azokat a szavakat, amelyekben Kövér László bármiféle hasonlóságra és egybevethetőségre utalt a jelenlegi felsőoktatási rendszer és a nyolcvanas évek magyar felsőoktatását illetően. És, tisztelt képviselőtársaim, azzal sem értettek egyet, hogy a mobiltelefon tömegpusztító fegyver lenne. Amúgy, ha az lenne, akkor, kérem, hogy sürgősen vegyék el a házelnök úrtól a mobiltelefont. (Derültség az ellenzéki képviselők padsoraiból.)

Meg is nyugodhattam volna, hiszen a válaszokból számomra az derült ki, hogy az állampárton belül nem mindenki gondolkodik úgy, mint a házelnök, sőt mint az Orbán-kormány ellenzékeként, ellenzéki képviselőjeként még humorosra is vehettem volna a kormánypárti civódást.

Azonban a most előttünk lévő törvényjavaslatokból és javaslatokból az derül ki, hogy önök nem viccelnek. Az önkormányzatok működését korlátozó törvények, a bírói függetlenséget támadó módosítások és az ellenzéki képviselőket rendszabályozni próbáló javaslatok azt mutatják, hogy a Fidesz semmit nem tanult október 13-ából. Ezek a javaslatok azt mutatják, hogy a paranoia rövid időn belül eluralkodott az állampárton is, mert ezekben az ügyekben mégis a Kövér-féle álláspont az irányadó: kukába a fékek és egyensúlyok rendszerével, kukába a képviselői alapjogokkal!

Szeretném itt is egyértelművé tenni: az MSZP elfogadhatatlannak tart minden szigorítást, amely tovább korlátozza a képviselők szabad véleménynyilvánítását és a végrehajtó hatalmat ellenőrző jogosítványait, az önkormányzatok működését és a bíróságok függetlenségét. Értem, hogy Kövér László, az Országgyűlés elnöke és a Fidesz nem bírta lenyelni a gyalázatos rabszolgatörvény elleni összellenzéki fellépést, de elfogadhatatlan, hogy a bosszú először statáriális eljárásokban és büntetésekben, most pedig a képviselők jogkorlátozásában ölt testet. Ha máshonnan nem is, a magyar történelemből tudhatná, hogy az antidemokratikus kormányzásra és hatalomgyakorlásra csak kemény válaszok születhetnek, s ezek a válaszok meg is fognak születni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezekből az intézkedésekből is pontosan látszik a Fidesz világa és az MSZP világa közötti különbség. A Fidesz visszafelé szeretné tekerni az idő kerekét, mi a jövőbe nézünk, mi nem árvalányhajas, maskarás szittyákkal, hanem kreatív, kritikus gondolkodásra és együttműködésre képes magyar fiatalokkal képzeljük el az ország jövőjét. (Dr. Apáti István közbeszól.) A Kelet vagy Nyugat kérdéskörében a mi válaszunk egyértelműen a Nyugat. Nem keleti diktátorok társaságában, hanem a nyugati polgári demokráciák társaságában szeretnénk látni Magyarországot.

A Fidesz újkori kasztrendszert épít, amelyben a kiváltságos keveseknél van a hatalom, a pénz, az átjárás pedig minimális. Mi az esélyteremtő államban hiszünk, amelyben a társadalmi különbségek csökkennek, az alapvető közszolgáltatások pedig mindenki számára hozzáférhetők. A Fidesz csökkenteni szeretné az önkormányzati jogokat, mi bővíteni szeretnénk az önkormányzatok pénzügyi mozgásterét. A Fidesz ki akarja tiltani az ellenzéki politikusokat különböző épületekből (Dr. Rétvári Bence: Nem akarjuk kitiltani!), mert a bezárkózással próbálják védeni a hatalmat.

Mi azonban kinyitjuk a saját épületeinket, irodáinkat az ellenzéki politikusok, civil szervezetek előtt, mert a befogadással, a párbeszéddel, az erős ellenzéki szövetséggel fogunk egy új szabad Magyarországot építeni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP, az LMP és a Párbeszéd padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai