Készült: 2024.05.13.01:09:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2023.11.22.), 68. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Tünde (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:34


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ TÜNDE, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk lévő T/6063. számon benyújtott, törvénymódosításokról szóló javaslat számos innovatív és időszerű újítást tartalmaz, többek között az urbanizáció kedvezőtlen hatásainak mérséklését, a vidéki területek népességmegtartó képességének erősítését és a harmonikus, kiegyensúlyozott területi fejlődés elérését tudja segíteni.

A 2010 előtti elhibázott fejlesztési politika miatt a hazai régiók egy része nemhogy felzárkózott, de lényeges lemaradásban volt az uniós fejlesztési átlaghoz képest. Ezzel szemben a 2014-2020-as programozási időszak már valódi sikertörténetnek tekinthető a magyar fejlesztés politikájában.

Fontos kiemelni, hogy Magyarország élen jár a beruházások növekedésében. Az idei első félévben megdőlt a beruházási rekord. Ezen pozitív eredmények mellett jelentős feladat az igazgatási téren történő előrelépés is, amely szintén a versenyképességet tudja segíteni, vezeti az országot a fenntarthatósághoz viszonyítva, hiszen hazánk alapvető érdeke a munkahelyekért, a nyugdíjasokért, a családokért és a fejlesztések terén végzett munka. Ha a háborús megpróbáltatások útját nézzük, nagyon fontos, hogy a fejlődés ne álljon meg, és ezen a pályán tudjunk haladni tovább.

A kormány hangsúlyos figyelmet fordít az ország területi különbségeinek mérséklésére, hazánk területi politikájának új kihívásaira, hiszen ismeretes, miszerint mindegyik régiónak számtalan egyedi lehetőségei vannak, melyek gazdasági, társadalmi, környezeti, történelmi adottságaik révén kitörési pontként szolgálhatnak a minőségi felzárkóztatáshoz, a komplex hatású fejlesztésekhez. Szükséges, hogy a háborúval terhelt időszakban is mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a területfejlesztési célok és lehetőségek is időben meg tudjanak valósulni. A folyamatos célkitűzéseink között szerepel a gazdaság élénkítése, a meglévő munkahelyek megtartása, új munkahelyek létrehozása, a fiatal szakemberek itthon tartása, hiszen a következő időszakban is a gazdaság fejlesztése, a versenyképesség és az ellenálló képesség növelése lesz a fő célpont, és a fókuszban lesz ez a feladat.

Ha megnézzük a nemzeti stratégiát, azt látjuk, hogy számos innovatív intézkedés született az elmúlt időszakban. A kormány idejében felismerte azt is, hogy a gyorsabb modernizáció eléréséhez aktívan be kell vonni a régiókat a területfejlesztési döntések előkészítésébe és végrehajtásába. Látványosan kiépültek és szerveződtek a stratégiai megállapodások, amelyek a területi szakpolitikát tudják erősíteni, rugalmasabbá és versenyképesebbé tudják tenni.

A benyújtott javaslatot megelőzte és megalapozta sokféle újítás, többek között, hogy előremutató szakmai párbeszédeket folytattunk a tudományos, az oktatási, a gazdasági szférával, az érdekképviseleti szervezetekkel, a kamarák megszólításával, stratégiai együttműködések elindításával, és kiemelt szerepet szántunk a területi, helyi szereplők, a vármegyék bevonásának, a partnerségi együttműködéseknek, valamint a térségi fejlesztési programok megalapozott előkészítésének és természetesen végrehajtásának.

Mindezek fokozása érdekében fontos, hogy a jelen törvényjavaslattal a központi kormányzati igazgatási oldalon is érvényt tudjunk szerezni a területfejlesztés lehetőségeinek a megújítására. A javaslat által a dinamikus felzárkózásra helyezzük a hangsúlyt a vidéket is kiemelten megszólító intézményrendszerrel, a falvak és városok infrastruktúrájának megújításával, a mezőgazdaság fokozott támogatásával, a helyi közösségek további erősítésével, minden korábbinál több forrást juttatva a települések fejlődéséért, megerősítéséért, az élhető vidéki Magyarország építésének előrehaladásával.

Mindehhez azonban a jogszabályok világa is megkívánja a korszaknak megfelelő átalakítást. A törvényjavaslat alapján a területfejlesztés szakmai megalapozásán, az intézményhálózat, a jogi és eszközrendszer megújításán túl a kormányzati szervezeti változás is célszerű intézkedés kell hogy legyen. Az előttünk fekvő javaslat eszerint szükségessé teszi, hogy a területfejlesztés terén önálló minisztérium jöjjön létre, amely az eddig önálló munkaszervezettel nem rendelkező területfejlesztési miniszter jogi és szakmai mozgásterét a gazdasági, területfejlesztési vívmányok érdekében hatékonyabban bővíti. Ennek érdekében 2024. január 1. napjától Magyarország minisztériumainak felsorolása kiegészül a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériummal, amely a Miniszterelnökség szervezetéből történő kiválással jön létre, integrálva azonban a szervezeti egységeket, amelyek az eredményes munkához szükségesek, és átvéve mindazokat a hatásköröket, amelyeket a korszerű és hatékony államszervezet működtetése és a nemzetstratégiai célok elérése indokolnak.

A törvényjavaslat elfogadásával egy, a miniszter irányítása alatt működő szervezeti egység is létrejön, a Nemzeti Fejlesztési Központ.

(14.10)

Ennek célja, hogy teljes mértékben elősegítse az operatív programok és a helyreállítási terv hatékony és szabályos végrehajtását, hogy maradéktalanul megfeleljen az uniós szabályozási környezetnek és az audit tapasztalatainak, valamint hogy rugalmas működésével tegye lehetővé az erőforrások szükség szerinti átcsoportosítását az egyes irányító hatóságok között.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! A jövő legfontosabb feladatai között van, hogy folyamatosan fejlesztő környezetet tudjunk biztosítani, az előttünk lévő törvényjavaslat központi kormányzati, igazgatási újításai pedig mindehhez meghatározó és nagyon fontos szerepet töltenek be a gazdaság további működtetése, erősítése, fejlődése és növekedése érdekében. Az önálló tárca esetében hangsúlyos az is, hogy nagymértékben kiterjedtebb teret hoz létre a Magyarországnak járó uniós forrásokkal kapcsolatos kérdések esetében is, a javaslat tehát a gazdaságfejlesztés, a versenyképesség, az infrastruktúra-fejlesztés és a munkahelyteremtés tartós fejlődése, valamint a jövő építésének érdekében fogalmaz meg nélkülözhetetlen igazgatási szerveket érintő változásokat hazánk fejlődésének biztonsága és stabilitása érdekében.

Összegezve az eddigieket: a létrejövő önálló minisztérium a területfejlesztéssel és közigazgatással foglalkozó szervezeti egységeivel még hatékonyabb módon vállal részt a kormányzati feladatmegosztás struktúrájában.

Tekintettel arra, hogy az előterjesztett törvényjavaslat előremutató változásokat tartalmaz annak érdekében, hogy erős térségeket, erős Magyarországot tudjunk fenntartani, a Fidesz képviselőcsoportja támogatja a benyújtott törvényjavaslatot, és tisztelettel javasoljuk ezt az Országgyűlés számára is. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai