Készült: 2024.04.28.10:16:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Egy újabb örök érvényű mondattal lettünk gazdagabbak: hogy a KSH nem adja ki a létminimum-számításhoz szükséges adatokat, de önök mégis kiszámolták azt (Dr. Vadai Ágnes: Mert annyira okosak vagyunk!), tehát kicsit hasonlítanak Dobrev Klárára ezek a mondatok, hogy nincsenek bevándorláspárti javaslatok, de megszavaztuk őket. Tehát ez a fajta logika, úgy látom (Tordai Bence közbeszól.), az egész ellenzéken igyekszik elhatalmasodni. Tisztelt Képviselő Úr! Azért hogyha megnézi a rendszerváltás óta Magyarországon a minimálbérnek az alakulását, akkor nem nagyon fog találni, sőt egyáltalán nem fog találni olyan időszakot, amikor olyan radikális mértékben emelkedett volna a minimálbér, mint a Fidesz-KDNP időszakában. Tisztelt képviselő úr, ez 2010-ben 73 ezer forint volt (Dr. Vadai Ágnes: Mátyás óta kellene, mert akkor még jobb lenne az összehasonlítás!), ami most 149 ezer forint. Nincs olyan baloldali kormány, amely ennek csak a közelében lett volna, amely csak a felét ennek a növekedési ütemnek vagy a harmadát tudta volna biztosítani. (Szászfalvi László: Bizony!  Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Talán az egynegyedével, hogyha akkor valamit topogtak előre a ballib kormányok alatt. Az pedig, hogy a szakmunkás-minimálbér 89 500 forintról 195 ezer forintra emelkedett, nincs olyan baloldali kormány Magyarországon, amely ehhez hasonló béremelkedést tudna mondani.

A bruttó átlagkeresetek Magyarországon 63 százalékkal, a nettó átlagkeresetek pedig a bruttót meghaladó mértékkel, 66 százalékkal emelkedtek, ami teljes mértékben cáfolja az ön azon mondatát, hogy itt az adócsökkentések a munkavállalók számára ne lennének érzékelhetőek, hiszen azért magasabb érezhető mértékben a nettó kereseteknek az alakulása, mert a személyijövedelemadó-csökkentés révén, a családi adózásnak a bevezetése révén jóval több marad a családoknál. Magyarországon nem úgy többkulcsos az adórendszer, hogy ki minél többet dolgozik, annál többször többet fizet adóként, tehát ha valaki kétszer annyi jövedelemre tesz szert, akkor négyszer annyi adót fizet, hanem az eltartottak számához igazodik, és minél több mindenkit tart el valaki, annál kisebb a személyi jövedelemadónak a mértéke. Ha pedig négy gyermeket vállalt egy édesanya, akkor élete végéig  hogyha ön is támogatná ezeket az adótörvényeket, élete végéig  nem kell személyi jövedelemadót fizetnie.

Úgyhogy ez az elmúlt időszaknak a tendenciája, szemben azzal, amikor adóemelések és bércsökkentések voltak, bércsökkentések az egészségügyben. Tudja, azon a listán szerepelt ön, akik a béreket csökkentették az egészségügyben, de a rendőröknél is csökkentették a béreket, elvettek egyhavi bért, az összes pedagógustól is elvettek egyhavi bért, minden közigazgatási ügyintézőtől elvettek egyhavi bért, ez a lista az, amely önt ide, a parlamentbe röpítette, tisztelt képviselő úr.

A mentősök bére átlagosan 2016 és ’18 között egy többlépcsős béremelésben, külön mentős bérpótlékkal nem úgy emelkedett, ahogy ön mondta, tisztelt képviselő úr, hanem 67 százalékkal emelkedett. Az egészségügyi dolgozók esetében az ápolók bére pedig a következő években  mint arról már ma is szó volt  72 százalékkal fog emelkedni a tavalyi bázishoz képest.

Ha megnézzük, hogy miként változott a háztartásokban a nélkülözésnek kitettek aránya, akkor itt, hála istennek, egy nagyon-nagyon pozitív változást láthatunk, hiszen 21,6 százalékról 10,2 százalékra, tehát kevesebb mint felére csökkent az Eurostat kimutatásai szerint azoknak az aránya, akik nélkülözésnek vannak kitéve, tisztelt képviselő úr. Köszönhető ez a 800 ezer új munkahelynek, hogy nem segélyből, hanem munkából tudnak megélni az emberek, köszönhető ez az alacsonyabb adóknak (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.), amelyek mind a munkavállalók számára alacsonyabbak, mind a munkáltatók számára alacsonyabbak, és nem az önök szövetségeseinek a segélyező politikáját folytatta a kormány, hanem munkahelyteremtő politikát folytatott. Hiszen mondjon ön nekem annál jobb szegénységellenes politikát (Az elnök csenget.), mint a munkahelyteremtés! Nincs más ilyen. (Dr. Vadai Ágnes: Áfacsökkentés!) És mondjon egy kormányt, amely (Az elnök csenget.  Dr. Vadai Ágnes: Áfacsökkentés!) ennyi idő alatt 800 ezer munkahelynél többet tudott Magyarországon teremteni! Ja, a munkanélküliséget megduplázni? Azt önök tudták. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai