Készült: 2024.04.28.12:57:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.), 36. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Uniós csúcs után vagyunk, és egyben valóban uniós csúcs előtt is, és az európai vezetőknek fontos döntéseket kell meghozniuk a választások után. Engedjék meg, hogy a kormány álláspontját ismertessem a legfontosabb kérdésekben. A kormányfőket tömörítő Tanács ilyenkor egy hosszú távon is irányadónak tekintett stratégiát fektet le. Ehhez a magyar kormány is küldött javaslatokat, és ezek a javaslatok mind a választás eredményéből fakadnak. Így többek között azt javasoljuk, hogy a bevándorlás ügyében tartsák tiszteletben a nemzeti jogköröket, mint ahogy tartsák tiszteletben a nemzeti jogköröket a gazdasági ügyekben is, és azt is javasoltuk többek között, hogy a stratégiai alapdokumentumban is szerepeljen a keresztény értékek védelme.

Most talán kicsit szerénytelen a dolog, de mégiscsak elmondom, hogy a magyarok szavára az ilyen hosszú távú stratégiáról szóló vitában érdemes odafigyelni, mert például a magyar miniszterelnök már 2014-ben, tehát még jócskán a migrációs válság kirobbanása előtt, az életszakasz előtt a bevándorlás veszélyeiről beszélt, kiemelve, hogy a migrációt nem menedzselni kell, hanem megállítani, mert Európának nincsen szüksége rá. Akkor úgy fogalmazott, hogy Európa az európaiaké  ez most is érvényes egyébként.

Ezeket az alapelveket mi nemcsak hosszú távú stratégiai alapdokumentumokban szeretnénk érvényesíteni, hanem a személyi kérdésekben is, ezért fontos eredmény az, hogy a jelen állás szerint a bevándorláspártiak baloldali jelöltje nem lesz az Európai Bizottság elnöke, és szintúgy valószínűtlennek látszik, hogy olyan elnöke legyen az Európai Bizottságnak, aki megsértette a magyar választókat azzal, hogy azt mondta, hogy nem számít a magyarok támogatására.

Amit a mi szempontjainkról el tudok mondani, az az, hogy olyan bizottsági elnököt szeretnénk, aki tiszteletben tartja a nemzetek önállóságát és önrendelkezését, olyat, aki kiáll az illegális bevándorlással szemben, és aki épít Európa keresztény gyökereire és hagyományaira. Ezzel bíztak meg minket a magyarok május 26-án, a többség ezzel hatalmazta fel a magyar képviselőket és egyébként a kormányt is.

A mostani tárgyalások egyik alapvető körülménye az, hogy a visegrádi országok egységesek. Nem volt ez mindig így, és annak ellenére van ez így most, hogy a vezetőik különböző pártcsaládokhoz tartoznak, és ez még inkább növeli az együttműködés értékét. A V4-ek ellenállnak a most is jól érzékelhető megosztási törekvéseknek, és nemsokára újra egyeztetnek, még a következő csúcstalálkozó előtt. Ez egyébként biztató fejlemény a következő hosszú távú, hétéves költségvetési vita előtt is.

Ami a klímavédelemmel kapcsolatos álláspontot illeti, Magyarország elkötelezett a klíma és a környezet védelme iránt. A 2030-ig fenntartott vállalásait teljesíti. Ami a további kötelezettségvállalásokat illeti, annak azért több előfeltétele van; például az, hogy arról is legyen döntés, hogy milyen források állnak majd rendelkezésre az ipar fejlesztésére. Nem lehet úgy kötelezettségeket vállalni, hogy ez nem tisztázott. Nem mehetünk bele olyan megállapodásba, amelynek a körülményei tisztázatlanok, és túlzott terhet raknának a magyar családok nyakába például azzal, hogy növelnék az energiaárakat. Itt is szeretném elmondani azt a példát, hogy miközben nálunk 2010 óta harmadával csökkent az energia ára, Németországban 26 százalékkal nőtt, az ipari fogyasztók számára pedig több mint 30 százalékkal. Ebből is látszik, hogy az ilyen hosszú távú, több évtizedes vállalásoknál minden társadalmi és gazdasági szempontot, következményt figyelembe kell venni.

Végül a magunk feladatai után engedjék meg, hogy az ellenzék számára bátorkodjak pár dolgot felvetni. (Dr. Vadai Ágnes felállva mondja: Igen, drága államtitkár úr?) Továbbra is arra kérnénk az ellenzéket, hogy ne a külföldet képviseljék Magyarországon, hanem Magyarországot Brüsszelben, mert sok olyan kezdeményezésük van, amelyek még nem ebbe az irányba mutatnak. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Tisztelt Vadai Képviselő Asszony! Például az, hogy a magyarok kinevezését akarják blokkolni, vagy például az a javaslatuk, hogy a Magyarországnak járó uniós forrásokról lehetőleg ne itt döntsenek, Magyarországon, hanem Brüsszelben. (Arató Gergely: Mert ellopják, azért!) Ezek példátlanok. Ezek nem szolgálják Magyarország érdekeit.

Szóval, arra szeretnénk önöket kérni, hogy ne fúrják a fontos magyar ügyeket, és ne támogassanak olyanokat, akik támadták Magyarországot, és ne tűnjenek úgy, mint akik mindennek tapsikolnának, ami rossz a kormánynak, tehát rossz az országnak is. (Közbeszólás a DK soraiból: Jaj, jaj!  Arató Gergely: Pont fordítva! Ami rossz a kormánynak, az jó az országnak!) Ha ezt az európai választás eredményétől elrugaszkodva fogalmazom meg, akkor úgy hangzik, arra kérem önöket, hogy tartsák tiszteletben a magyarok többségi akaratát.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai