Készült: 2024.04.28.06:29:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.), 20-24. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:  Előző  20 - 24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az utolsó mondatát akár énekelve is mondhatta volna, képviselő úr, hogy „a múltat végképp eltörölni”, önök ezt szokták énekelni, és most se kér mást a választóktól, csak hogy ne emlékezzenek arra, hogy mi volt akkor, amikor önök voltak felelősek az egészségügyért, az oktatásért és minden más kérdésért is. (Korózs Lajos: Kilenc éve kormányoznak!) Ennél jobban… (Korózs Lajos: A rohadt életbe, most késnek a vonatok, arról beszéljen!  Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselő úr, kérem, türtőztesse magát, válaszadás van. (Soltész Miklós: Priznicet!) És az Országgyűlésben vagyunk. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Láthatólag tényleg nagyon, nagyon hevesen reagál arra (Németh Szilárd István: Forradalmi hangulat van!), ha esetleg valaki emlékszik arra, hogy önök 2010 előtt mit műveltek ebben az országban, tisztelt képviselő úr, amikor önöknek megvolt a lehetősége arra, hogy Magyarországon érezhető mértékben, mondjuk, a nyugdíjasok életszínvonalát emeljék. Ehhez képest önök elvettek a nyugdíjasoktól egyhavi nyugdíjat, tisztelt képviselő úr. Ön is megszavazta itt, minden MSZP-s megszavazta, tisztelt képviselő úr, név szerinti szavazással (Korózs Lajos: Hazugság!) mindnyájan elvettek egyhavi nyugdíjat a magyar nyugdíjasoktól. Kiabálhatja, hogy ez hazugság, képviselő úr, minél hangosabban kiabálja, annál hiteltelenebbé teszi magát a magyar nyugdíjasok előtt, úgyhogy kérem, ezt folytassa minél több helyen. Önök nem szoktak hinni a különböző magyar kimutatásoknak, de az OECD-kimutatásnak csak hisznek, tisztelt képviselő úr! Ezt Varju képviselő úrnak nem mondtam el, úgyhogy önnek szívesen elmondom. Az OECD kimutatásában az szerepel, hogy 2003-2009 között, az önök kormányzásának az időszakában (Dr. Vadai Ágnes: Ez tíz éve volt, könyörgök!) a fejlett országok között, az OECD-országok között csak és kizárólag Magyarország volt az az ország, ahol az egy főre eső egészségügyi kiadások csökkentek. És ha ezt összehasonlítjuk 2010 utánnal, akkor azt látjuk, igen, most figyeljenek, hogy a hetedik legnagyobb mértékben emelkedtek. (Dr. Vadai Ágnes: Ezt azoknak kellene elmondani, akik várólistán vannak!)

Tehát ön azt mondja, hogy milyen jó lenne, ha megint az önök politikája valósulna meg, ami csökkentette az OECD kimutatása szerint az egy főre eső egészségügyi kiadásokat, és milyen rossz, hogy a mostani kormánynak a politikája valósul meg (Korózs Lajos: Kórházi osztályokat zárnak be! A mi időnkben nem zártak be kórházi osztályokat!), amelyik mindamellett, hogy önök olyan helyzetet hagytak itt, amilyet itt hagytak, mégiscsak a hetedik legnagyobb emelkedést tudták hozni.

Az emberek az önök visszatérésétől félnek a legjobban, tisztelt képviselő úr, az önök vizitdíjas, kórházi napidíjas visszatérésétől, tisztelt képviselő úr.

ELNÖK: Korózs képviselő úr, kérem, türtőztesse magát, válaszadás van, bármennyire is zavarja. Nem emlékszem, hogy államtitkár úr közbeszólt volna, amíg ön beszélt. (Dr. Vadai Ágnes: Jobb is!)

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! A mostani hangerővel a saját kormányzási teljesítményüket nem tudja pótolni, vagy nem tudja meg nem történtté tenni, ami akkor történt. Lehet, hogy ön nagyon hangos, de lenézi az embereket, ha úgy gondolja, hogy a magyar emberek nem képesek arra, hogy egyik kormány teljesítményét a másikkal összehasonlítsák. Mint ahogy az OECD összehasonlította a magyar kormány teljesítményét az összes többi kormányéval, és meghozta az eredményt, hogy a magyar kormány egészségpolitikája volt a legrosszabb 2010 előtt, mert nem volt másik, ahol csökkent. Ahogy nemzetközi felmérések kimutatták, hogy az önök régi-új visszatérője, Gyurcsány Ferenc mégiscsak  emlékeim szerint  az utóbbi időszak 16. legrosszabb miniszterelnöke volt világszerte, de újra a teljes baloldalt maga alá gyűri, mert önöknek az sem elég, hogy valakiről tényleg mindenhol a világon belátják, hogy nála rosszabb gazdaságpolitikát, nála rosszabb kormányzati teljesítményt csak 15-en tudtak világszerte miniszterelnökként vagy elnökként nyújtani; nem baj, önök beállnak mögé. Hogy mit veszélyeztetnek az emberek azzal, ha mégis az önök politikája valósulhatna meg, az többek között az egészségügyben is a béremelés. 2012-13 között 27 százalékos szakdolgozói béremelést valósítottunk meg, ’16-ban 26,5 százalékot, ’17-ben 12 százalékosat, ’18-ban 8 százalékosat, idén ismételten 8 százalékosat, jövőre először egy 14 százalékosat fogunk megvalósítani, utána pedig az év második felében egy további 20 százalékosat, és még utána 2022. január 1-jétől egy további 30 százalékosat. Tehát az idei évben és az ezt követő években összesen 72 százalékos béremelést tudunk a szakdolgozóknál megvalósítani.

Az orvosoknál ’12-13 között egy 27 százalékos béremelést tudtunk megvalósítani, 2016-ban 107 ezer forinttal növeltük átlagosan az orvosok alapbérét, 2017-ben még 100 ezer forinttal emeltük az orvosok alapbérét, ez is az elmúlt időszakban egy érezhető két és félszeres béremelés, ha 2010 óta nézem, tisztelt képviselő úr! Aki az önök kormányzása alatt 159 ezer forintot keresett egészségügyi szakdolgozóként (Az elnök csengetéssel jelzi az idő leteltét.), az ma 334 ezret keres, aki orvosként az önök időszakában 364 ezer forintot keresett, ő most 853 ezer forintot keres.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  20 - 24  Következő    Ülésnap adatai