Készült: 2024.04.27.16:38:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.), 72. felszólalás
Felszólaló Dr. Mellár Tamás (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MELLÁR TAMÁS, a Párbeszéd képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A három rész közül az elsővel kapcsolatban semmi kifogásom nincsen, én magam is azt gondolom, hogy támogatható a tudományos alkotói járadék bevezetése.A másodikkal kapcsolatosan pedig nem szeretnék ismétlésekbe bocsátkozni. Általánosságban én is azt gondolom, hogy ez a szakképzési kérdés bizony nagyon-nagyon problematikus, és a kancellári rendszer bevezetése ugyancsak komoly problémákat vet fel. Egyébként komoly problémákat vetett fel az egyetemeknél is, szóval nem nagyon tudom értelmezni azt, amit Nacsa képviselőtársam a korábbiakban mondott, hogy tulajdonképpen a kancellári rendszernek az a lényege és az a legfontosabb eredménye, hogy csökkent az egyetemek adóssága, és hogy nagyobb a költségvetési fegyelem, hiszen ezt egyébként meg lehetett volna oldani akár úgy is, hogy az egyetemi rektorokat sokkal inkább szankcionáljuk azzal, ha ők túlköltekezésbe esnek. Gondolom, erre minden lehetőség meg lett volna, és akkor nem lett volna az a faramuci helyzet, az a kettős hatalmi rendszer, amit mi mindennap érzünk a bőrünkön, hogy a kancellár, mivel neki egy magas kinevezési jogosítványa van, próbálja megmondani azt, hogy az adott költségvetési keretekbe milyen programok férjenek be, miközben egyébként vannak olyan egyetemek, ahol nem tudományos minősítéssel rendelkező kancellárok vannak. Tehát tudományos kérdésekben akar döntést hozni és próbál döntéseket hozni egy kancellár, akinek ez nincs is meg, merthogy nincs meg a megfelelő képzettsége.

A harmadik dolog pedig ez a fejlesztő állammal, a tudományos kutatások fejlesztésével kapcsolatos kérdés. Én elég sokat gondolkodtam, hogy az itt lévő módosításoknak tulajdonképpen mi az indoka, mi a létjogosultsága, ha a központi költségvetésből megvalósuló innovációk, amelyek az egyetemeknél megvalósulnak, azoknak a joga, tehát a szellemi alkotások tulajdonjoga most az egyetemé lesz, és nem az államé. Na de hát az egyetem is állami egyetem, tehát azt gondoltam, hogy ennek olyan nagy jelentősége nincs. Aztán elkezdtem összerakni valamit a fejemben, és jó, hogy a miniszter úr itt van, és meg fog engem nyugtatni, hogy én biztos rémeket látok, mert bennem egy olyan kép merült fel, hogy mintha egy olyan mesterterv lenne, hogy a Magyar Tudományos Akadémiától a tudományos kutatói hálózatot a kormány elveszi, elviszi, berakja az egyetemekre, az egyetemekhez, majd az egyetemeknél végzik ezt a kutatómunkát, és akkor ennek a kutatómunkának az eredményei, a szellemi termékei azok az egyetemé lesznek tulajdonjogilag, majd ezeket az egyetemeket pedig alapítványi formában szépen ki fogják szervezni az állami körből, amiből következően egyébként az akadémiai hálózat, amely eddig állami tulajdonban volt, majd egy magántulajdonná fog átalakulni.

Nyugtasson meg, miniszter úr, hogy én csak rémeket látok, hogy ilyen mesterterv nincsen, mert egyébként én más indokát nem látom ennek az egész átalakításnak, hanem csak ezt. De ha ez így van, akkor ez bizony súlyos következményekkel fog járni, és nagyon súlyos következményei lesznek az egész kutatási tevékenységre, illetve azt gondolom, még ennél szélesebb körben az egész szellemi életünkre is. Ebből következően én nem tudom támogatni ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai