Készült: 2024.04.28.01:05:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Látjuk, hogy többféle szerepben is kipróbálja magát a képviselő úr ezen a héten, a tegnapi napon amatőr videós volt, a sarokban mint egy kisgyerek, aki megpróbál elrejtőzködni az osztályfőnök elől, úgy próbálta a telefonjáról közvetíteni a képviselőtársának a felszólalását, majd utána fotófogót játszottak egymással (Cseresnyés Péter: Infantilisek!), ezzel is mutatva, hogy a Párbeszéd mennyire komoly politikai formáció. Este láttam a hírekben, hogy aztán önöket fake newsnak nevezte a saját leendő politikai szövetségesük, Mesterházy Attila és az MSZP, nem kormányoldalról kapták tegnap a legnagyobb kritikát, hanem attól, akivel együttműködni készülnek, ebből látszódik (Arató Gergely: Nemzeti konzultáció!), hogy mennyire komoly politikai formáció és mennyire gondolnak bármit is komolyan, amit elmondanak. Úgy láttam, egy dolog fontos önöknek: a parlamenti frakció és a zuglói polgármesterség; az összes többi már csak körítés eköré.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön is támadja a nemzeti konzultációt, mint ahogy sok más nyugat-európai politikai vezető, aki önmagát a liberális demokrácia fontos védőbástyájának nevezi, azok támadják általában a nemzeti konzultációkat Magyarországon. Mi, akik kereszténydemokratának tartjuk magunkat, úgy gondoljuk, hogy fontos a nemzeti konzultáció, ez már a sokadik, több mint fél tucat nemzeti konzultáción vagyunk túl, mert így meg tudjuk kérdezni az emberek véleményét. Ez a kereszténydemokrácia, a liberális demokrácia meg az, amelyik tagadja, hogy erre szükség lenne az országokban, és a saját országaikban a saját állampolgáraikat a legfontosabb kérdésekről nem merik megkérdezni. Csak ennek is van következménye, ezt láthatjuk Németországban vagy más országokban, hogy hogyan mondanak le pártelnökök, vagy nem újítják meg a saját mandátumukat, vagy hogyan omlanak össze kormánykoalíciók, létesülnek bizonytalan kormányok.

Nekünk tehát fontos az emberek véleménye. Ha azt nézi, hogy miért van a Fidesznek harmadszor is kétharmada, lehet, hogy ebben van az egyik titok, hogy az emberekkel együtt kormányzunk, az emberek érdekében kormányzunk, és mielőtt fontos döntéseket hoznánk, Alaptörvényt fogadunk el, vagy fontos gazdasági döntéseket hozunk, azelőtt az érintettekkel, a magyar polgárokkal konzultálunk.

Az önökkel a koalícióspartner-listájukon együtt induló párt  nem tudom, pontosan hogyan nevezzem az MSZP-t, amellyel önök teljes politikai közösséget vállalnak, de azért a nyilvánosság előtt olykor igencsak éles hangnemben torzsalkodnak  már bizonyította, hogy hogyan lehet leépíteni Magyarországon a családok támogatását. Senki sem gondolta volna, hogy Bokros Lajos után lesz még egy kormányzat, amely képes elvenni a családoktól, márpedig az MSZP ezt megtette: először az egy- és kétgyermekes családokat sújtotta, amikor tőlük vette el a családi adókedvezményt, azoktól, akik egy gyereket vagy két gyereket nevelnek, aztán jöttek persze a nagycsaládosok is, akiknek meg csökkentette a támogatását gyerekenként tízezer forintról négyezer forintra, aztán csökkentette azoknak is a támogatását, akik gyesen voltak, hiszen ennek az idejét két évre csökkentette. Mellette emelte a kiadásaikat, amikor tizenötször megemelték az energia árát, duplájára a villanyt, háromszorosára a gázt, és a támogatott lakáshitelek helyett pedig devizahitelekbe kergették az embereket. Ez volt az az időszak, amikor elvették az otthonteremtés lehetőségét, a családi adókedvezmény lehetőségét és sok minden más családtámogatást is a magyar családoktól.

Mi az az időszak vagyunk, tisztelt képviselő úr  lehet, hogy ön ezt nem vette észre, de azt mondta, hogy növelni kellene a családtámogatásokat, ez lenne az egyik kérdése az önök nemzeti konzultációjában , az elmúlt nyolc évben 1000 milliárd forintnál kevesebbről 2000 milliárd forintnál többre emeltük a családok támogatását. Azt mondta, növelni kellene az egészségügyi ráfordításokat; 647 milliárd forinttal növeltük, ha a jövő évi költségvetést összeveti a 2010-essel, kilenc év alatt az egészségügyi kasszának a kereteit. Azt mondta, hogy gyermekétkezésre többet kell fordítani; 2,5-szörösére, 29 milliárd forintról 79 milliárd forintra növeltük a gyermekek étkeztetésére fordított költségvetési forrásokat.

Ami a külföldi munkavállalókat illeti, tisztelt képviselő úr, lehet, hogy ön jobban szereti a színes ábrákat, mint a számokat, én szívesen adok önnek egy színes ábrát is ezzel kapcsolatban (Felmutatja.), amely mutatja, hogy Magyarországról jóval kevesebben vállalnak külföldön munkát, mint akár közép-európai országokból, vagy ha megnézi akár Portugáliát vagy Nagy-Britanniát, vagy Írországot, annál is kisebb mértékben dolgoznak külföldön magyarok, persze még Ausztriánál vagy más nyugat-európai országoknál is kisebb mértékben. Tehát legyünk büszkék azért azokra a magyarokra, akik a világ bármely pontján megállják a helyüket, legyünk büszkék arra, hogy a jövedelmük egy részét haza is utalják, és bízzunk benne, hogy mivel Magyarországon javulnak a gazdasági eredmények, ők hamarosan vissza is térnek.

A családokról szóló konzultációban pedig azokat az élethelyzeteket vesszük végig, amelyek a családoknak fontosak, akár az, hogy hogyan segíthetjük azt, hogy a nagycsaládosoknak milyen többlettámogatást tudunk adni, vagy hogy hogyan tudjuk a fiatalokat segíteni, hogy minél hamarabb tudjanak családot alapítani, amennyiben ebben áll a szándékuk.

Tehát, tisztelt képviselő úr, eltagadhatatlan, bár ön letagadta, most is letagadta (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), de eltagadhatatlan: a legfontosabb kérdés az, hogy mire fordítsuk Magyarországon azt a többletet, ami a költségvetésben van, a bevándorlásra vagy a magyar családokra. Ez az egyik legsarkalatosabb (Az elnök ismét csenget.) kérdés, elsőként szerepel a konzultációs íven. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai