Készült: 2024.04.28.20:01:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.), 108. felszólalás
Felszólaló Gréczy Zsolt (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:28


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! „Nem kívánok birodalmat, nem kincset tületek, s nem egyebet: az igaz bátor magyar szívet, hogy az magaméval öszvekapcsolván, veletek éljek és haljak!”  mondta II. Rákóczi Ferenc 1704-ben Gyömrőn, a híres beszédében, amikor még úgy gondolta, hogy a küzdelem, ami elindult egy évvel korábban, sikerre vezethet. Természetesen a siker, mint tudjuk, minden forradalom és minden levert szabadságharc esetén relatív, hiszen az elbukott szabadságharcok emlékezete is nagyon fontos, és az, hogy a magyar történelemben generációról generációra ezeket a hősi cselekedeteket, mindazokat, amelyek a magyar szabadságért, a magyar függetlenségért megvalósultak, mindenképpen továbbvigyük.

Fontos mindig, mai fejjel meg aztán különösen szoktunk így viszonyulni dolgokhoz, hogy mit mondanak a kortársak. Mikes Kelemen például azt mondta Rákócziról: az bizonyos, hogy Isten ebben a fejedelemben sok szép talentumot adott.

És hogy milyen fontos nemcsak az éppen aktuális kormány számára a magyar történelem vagy akár II. Rákóczi Ferenc emlékezete, hadd emlékeztessek mindenkit arra, hogy 2005-ben, a szécsényi országgyűlés 300. évfordulóján a Gyurcsány-kormány Szécsényben kihelyezett országgyűlést tartott, mert ugyancsak fontosnak tartotta a szabadságharc emlékezetét és II. Rákóczi Ferenc munkásságát.

Nagyon fontos volt Rákóczi gondolkodásában a szabadság eszménye, a magyar függetlenség eszménye, és számos olyan emlékirat-idézetet tudnánk sorolni, ahol ezeket a szavakat, ezeket a kifejezéseket, főleg a szabadság eszményét idézte. És hadd idézzek egy olyan mondatot is tőle, ami szinte rímel a mai korra: „Nincs veszedelmesebb egy szabad nép kormányzásában, mint a titkolózás, amely sok gyanúra és bizalmatlanságra ad lehetőséget.”

Lám, Rákóczi Ferenc, bár természetesen itt és most nincs helye feltétlenül az aktualizálásnak, nagyon fontos gondolatokat fogalmazott meg már a saját korában is, mert azt gondolom, hogy a politika alapvető szabályai, egy ország kormányzásának vagy vezetésének szabályai attól, hogy eltelt néhány évszázad vagy néhány évszázaddal visszamentünk a történelemben, mit sem változott.

S végül hadd idézzek egy verset, ami szintén alátámasztja, hogy Rákóczi emlékezete milyen fontos. 1848. április 21-én, alig a március 15-ei események után Petőfi Sándor írt verset Rákóczihoz, éppen azért, hogy erőt merítsen az 1848-as márciusi ifjakat megelőző szabadsághőstől. Ennek első versszakát idézném csak: „Hazánk szentje, szabadság vezére, / Sötét éjben fényes csillagunk, / Oh Rákóczi, kinek emlékére / Lángolunk és sírva fakadunk!”

A Demokratikus Koalíció nyitott a Rákóczi-év programjaira, és azt gondolom, hogy a frakció ennek megfelelően fogja kialakítani az álláspontját. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai