Készült: 2024.04.27.19:13:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2015.02.23.), 20. felszólalás
Felszólaló Szászfalvi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen, tisztelt elnök úr, a szót. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az elmúlt hónapokban a baloldali pártok, különösen az MSZP kampányt indított annak érdekében, hogy a kormánypártokat, a kormányt szegényellenesként állítsa be a magyar társadalom előtt. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Nem kell.) Természetesen nincs arra mód és idő egy napirend előtti felszólalásban, hogy ezt a több hónapos szocialista kampányt minden részletében elemezzem, de mégis megkísérlem néhány alapvetés tekintetében a KDNP álláspontját kifejteni.

Megítélésünk szerint erkölcstelen és elfogadhatatlan a rászorulók helyzetét gyűlöletkeltésre és pártpolitikai célokra felhasználni. Ennek ellenére az elmúlt hónapokban a baloldal részéről állandósult az a gyűlöletkeltő fröcsögés, amellyel a szegény sorsú emberek és családok helyzetét felhasználva saját önző politikai érdekeik mentén próbál előnyt kovácsolni magának. Tette mindezt úgy, hogy a kormányzásuk idején a rászorulókért nem tett semmit.

Ezt nemcsak mi mondjuk, nemcsak a költségvetési adatok mutatják tényszerűen is, hanem a köztiszteletben álló baloldali szakember, Ferge Zsuzsa is. Idézem: „Az előző kormány volt, 2008-ban Magyarország volt akkor szinte az egyetlen állam, válság érte állam, amelyik semmit, egyáltalán semmit, egy gyufaszálat sem tett keresztbe azért, hogy a válság nyilvánvaló is ismert veszteseivel valami történjen.” Eddig az idézet.

Tisztelt Ház! Kedves szocialista Frakció! Ez azt jelenti, hogy önöknek nincs erkölcsi alapjuk, hogy ebben a kérdésben a kormánypártok, a kormány erőfeszítéseit, a rászorulók védelmének érdekében meghozott intézkedéseit negligálják, vagy cinikus megjegyzésekkel illessék. Álláspontunk az, hogy kevesebbet kell beszélni és többet cselekedni a szegénység csökkentéséért. Az elmúlt négy esztendőben a kormány törekedett sokkal többet tenni, mint elődei. Aktívabb állami felelősségvállalást valósítottunk meg, amelynek keretében több olyan intézkedéstvezettünk be, amelyek a rászoruló családokat segítették.

A családi adórendszernek köszönhetően megerősítettük a családok helyzetét, a különböző életpályák bevezetésével a bérből és fizetésből élő állami alkalmazottaknak adtunk új jövőképet, a rezsicsökkentés elindításával csökkentettük a családok kiadásait. A közfoglalkoztatási programok segítségével az állam immár egyre inkább segély helyett munkát ad az embereknek. A 2010-ben megkezdett szisztematikus munka eredményeként 2013-ban többen tudtak kitörni a szegénységveszélyeztetettek köréből, a KSH adatai szerint negyedmillióval csökkent a szegénységgel veszélyeztetettek száma Magyarországon.

A válságot követően a kormány megállította a zuhanást, az elmúlt három év viszonylatában Magyarországon megállt a gyermekszegénység növekedése. Csak néhány példa. A gyermekétkeztetésre a költségvetési forrásokat az elmúlt évek alatt megdupláztuk. A „Biztos kezdet” gyermekházak, a gyer­mek­esélyprogram, a tanodák működését, működési programjait kiszélesítettük. Folytattuk és kiszélesítettük a szociális földprogramot, illetve a szociális tűzifaprogramot, bevezettük, elkezdtük az Erzsébet-programot Magyarországon.

Tisztelt Országgyűlés! Összefoglalóan segély helyett munkát kívánunk adni az embereknek, szociális tekintetben védelmet, a köznevelés-szakképzés tekintetében pedig esélyt és felzárkózást fogunk teremteni a rászorulók érdekében. Egy előző felszólalásomban már üdvözöltem Hiller István javaslatát, amelyet a saját pártjának adresszált. Idézem: „Változtasson ‑ mármint az MSZP ‑ eddigi politikáján, gondolja át a közmunka, a segélyezés kérdéseit, ugyanis egy baloldali párt nem lehet a munkával megszerzett jövedelem ellen.” Ezzel egyetértünk.

Végül rendkívül fontosnak tartjuk, hogy a szegénység elleni küzdelem szükséges a személyes, egyéni motiváció, az egyéni felelősség is, hogy a családok maguk is akarják és legyenek képesek sorsuk jobbra fordítására. Vállaljanak ők is felelősséget magukért és hozzátartozóikért. E gondolkodás és e motivált környezet kialakításáért nem elég a kormány felelőssége és eltökéltsége, szükség van az ellenzék, az önkormányzatok, a civil szféra és az egyházak együttműködésére is.

Amíg egy szegény, rászoruló ember lesz Magyarországon, tisztelt képviselőtársaim, addig ezt a közös felelősséget és együttműködést vállalnunk kell. Mi, kereszténydemokraták ezt fogjuk tenni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai