Készült: 2024.04.28.06:40:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2015.02.23.), 184. felszólalás
Felszólaló Ikotity István (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A tankönyvellátásról szóló miniszteri rendelet alapján a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. feladatai ellátása után megmaradt összeget az iskolák könyvtári állományának fejlesztésére kell fordítani. A forrásból nemcsak a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ fennhatósága alá tartozó intézmények, de a nem állami iskolák is részesedhetnek az iskolai tanulólétszámok alapján.

Az LMP még tavaly nyáron adott be egy egyszerű írásbeli kérdést, hogy a 2013-as évre vonatkozóan mekkora könyvtárfejlesztési forrást osztottak szét az intézmények között, amire meg is kaptuk a választ, miszerint 212 millió forint maradt a KELLO-nál feladatai ellátása után. Gyanútlanul nem is gondoltunk arra, hogy ezt az összeget az iskolák tavaly még egyáltalán nem kapták meg. Tegyük hozzá ismét, a 2013-as tevékenység után megmaradó forrásokról beszélünk.

Mint a Kulturális bizottság alelnökét, a korábbi fejlesztési forrásokra vonatkozó kérdés benyújtóját, engem is megkeresett a Könyvtárostanárok Egyesülete, mert a KELLO még az idén év elején sem számolt el ezzel a több mint 200 millió forinttal. Megpróbáltunk tenni valamit az ügyben, több kérdést tettünk fel Balog Zoltán emberi erőforrás miniszternek a források kifizetése után érdeklődve. Végül az LMP közbenjárásával is került meg a 2013-as évből megmaradt 212 millió forint könyvtárfejlesztési forrás.

Nemrég ugyanis megnyitották az intézmények számára azt a rendelési felületet, ahonnan elérhetővé válik a fejlesztési forrás lehívása. A lehetőséget egyébként nem verték nagydobra, hiszen az iskolák még csak külön tájékoztatást sem kaptak minderről. De az erre a célra fordított informatikai felülettel kapcsolatban is sok kifogásolnivaló merült fel, finoman szólva nem könnyítették meg az iskolák dolgát. Hiába kapott azonban észbe a kormány és a KELLO, sajnos jelentős késés után sem sikerült igazán hasznos lehetőséget adni az intézményeknek.

A Könyvtárellátó ugyanis igencsak korlátozza az iskolai könyvtárak rendelési lehetőségeit. Kiderült, hogy a könyvek igen korlátozott számban állnak rendelkezésre, ráadásul csak a KELLO raktárán maradt készletből lehet rendelni. Tehát azokból a tankönyvekből, amiket a diákok abban az évben megvettek, azokból a tankönyvekből, amelyek ebből a készletből megmaradtak. Egyszerűen nem mérték fel, hogy kinek mire van szüksége, igénye, vagy valóban szándékosan akarták korlátozni a rendelési lehetőséget. Természetesen az is felmerül, hogy arról van szó, hogy az így bennmaradt készletet, amit egyébként másként értékesíteni nem igazán lehet, valahogy mégis pénzzé teszik.

Az iskolák végre kaphatnának ezen az alkalmon, hogy ne csupán a szűkített listán szereplő könyvekből válogassanak, hanem olyan könyvekre költhessék a nekik járó fejlesztési pénzt, amire csak akarják. Vajon miért nem engedi ezt a KELLO? A könyvtárak valódi igényeit így a rendszer nem tudja kielégíteni. Talán attól tartanak, hogy például az azóta kiszorított egyes kiadók új könyvei, például a Mozaik Kiadó könyvei visszakerülnek az iskolákba? Ráadásul az amúgy valóban keresett és rendelhető kötelező irodalmi szerzők művei csupán pár napig voltak elérhetőek a rendszerben. De ha el is érhető egy kötet, abból is csak egy példányban lehet rendelni az egész iskolai könyvtárnak. Ez az egész nem igazán lett kitalálva.

(14.40)

Tisztelt Ház! Az elmúlt időszak megszorításai után 200 milliárd forint hiányzik a közoktatás-fenntartás működtetéséből, fejlesztésre, minőségjavításra gyakorlatilag alig jut forrás. Ha meg is jelenik egy-egy innovatív pályázat, uniós pályázat, a végén gyakran fordul elő az, ami az Öveges-programnál felszínre került ‑ amit egyébként ugyancsak a Lehet Más a Politika derített ki ‑, hogy ki tudja, kihez kerülnek ezek; nem annyira a célra kerülnek felhasználásra a legtöbb esetben, nagyon sok olyan kifizetés történik, ami nem a cél érdekében történik.

Ezért lenne különösen fontos, hogy az oktatási kormányzat legalább a jogszabályban előírt kötelezettségét teljesítse, és időben odaadja az iskoláknak a könyvtárak fejlesztésére fordítható támogatást. Sőt mi több: ne kösse az iskolák kezét, hadd vehessenek ebből a pénzből olyan könyveket, amelyekre helyben szükségük van, amelyekkel valóban emelhetik az oktatás színvonalát, és amelyek a gyermekeket, pedagógusokat érdeklik. Az LMP szerint a cél ez lenne. Éppen ezért az előbb említett hibákat korrigálni kell, hogy a következő rendelésnél ez már ne fordulhasson elő. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai