Készült: 2024.04.27.19:48:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2015.02.23.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány fontosnak tartja, hogy a tudományos életet összefogó köztestületen, a Magyar Tudományos Akadémián kívül a művésztársadalmat reprezentáló másik, az Alaptörvényben is nevesített köztestületet, a Magyar Művészeti Akadémiát is megfelelő mértékben támogassa. Az Alaptörvény X. cikke értelmében a kormány tiszteletben tartja a művészeti élet szabadságát és ezáltal az MMA autonómiáját, amelynek körébe tartozik az is, hogy a köztestület a feladatai ellátásához szükséges létesítmények körét önmaga kiválassza.

A Magyar Művészeti Akadémia számos közfeladatot lát el, így például elősegíti a magyar és az egyetemes kultúra értékeinek érvényesülését, megóvását, új, értékes alkotások megszületését, hozzájárul a magyar művészeti hagyomány gondozásához és közkinccsé tételéhez, segíti a művészetoktatást és a művészképzést is. Olyan fontos közfeladatok ezek, amelyek gördülékeny ellátása csak akkor biztosítható, ha az akadémia rendelkezik megfelelő épületekkel.

Az ingatlanvásárlással egy régóta használaton kívül álló, romos műemlék épület értelmes funkciót kap, amely az UNESCO világörökségi listáján szereplő Andrássy úton helyezkedik el. Ez is egy fontos szempont, hiszen így egy igencsak a magyar kultúra egyik kultikus ingatlana lehet a művészek egyik legfőbb központja.

Az MMA és titkársága 2012 márciusától a Vörösmarty téri Kristályházban működik, amely bérlemény a Kristályház Kft.-től, ahogy azt ön is említette a felszólalásában. A társasházként működő Kristályház eredetileg üzletközpontnak épült, és ennek megfelelően az épület nem tudja maradéktalanul ellátni az irodaházi funkciókat. Az ingatlan ezenfelül bérleményként igencsak drága ‑ ön nem említette, de ez 2014-ben 120 millió forint volt ‑, és nem biztosítja a hosszú távú tervezés lehetőségét sem, mivel bérlet és nem tulajdon. Mindezekre figyelemmel szükségessé vált egy, az MMA köztestületi és adminisztratív működésének megfelelő infrastrukturális hátteret biztosító épület kiválasztása, valamint az intézmény átköltöztetésének a tervezése, ütemezése.

A Magyar Művészeti Akadémia működésével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 2013. évi CLVII. törvény értelmében az Országgyűlés a Pesti Vigadót 2014. január 1-jével az MMA tulajdonába adta, amely ettől kezdve az MMA székháza is lett. A Vigadó épülete azonban nem alkalmas a köztestületi adminisztráció befogadására, mivel kevés számú, maximálisan 20-25 főnyi munkatárs elhelyezésére elegendő iroda található csak benne, amit a Vigadó működtetéséhez szükséges kapacitások teljes mértékben ki is töltenek. Az MMA az elhelyezést elsődlegesen állami tulajdonú ingatlan átvételével kívánta megoldani, azonban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a megalapozott igénynek megfelelő ingatlant nem tudott felajánlani, nem volt tehát állami, MMV Zrt.-s portfólióban ilyen ingatlan. Ezután az MMA megkereste a Fővárosi Önkormányzatot, a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában szintén nem volt megfelelő ingatlan. Ezután megkeresték az V. kerületi önkormányzatot, az V. kerületi önkormányzat szintén nem tudott köztulajdonban lévő ingatlant felajánlani, amelyik alkalmas lett volna, ezután megkeresték a VI. kerületi, terézvárosi önkormányzatot, de a terézvárosi önkormányzattal lefolytatott egyeztetés sem volt sikeres, így nem tudtak a kerületi önkormányzatoktól és a Fővárosi Önkormányzattól megfelelő köztulajdonban lévő ingatlant találni.

Az infrastrukturális háttér biztosítására alkalmas ingatlan a korábban MÚOSZ-székházként működő, két épületből álló Andrássy úti ingatlan­együttes. Az ingatlan felmérését, értékbecslését követően az MMA, a Magyar Művészeti Akadémia titkársága ártárgyalásokat kezdeményezett az eladóval, ennek eredménye lett ‑ az ő tájékoztatásuk szerint ‑ egy 400 ezer eurós árcsökkentés is. Az MMA 2014. október 15-én tartott közgyűlése felhatalmazta az MMA elnökét a forrásról szóló kormányzati döntés, valamint a kiválasztott ingatlan adásvételéről szóló megállapodás esetén a szerződés aláírására. Az ingatlanok és az eladó jogi helyzetének elemzése megtörtént, amelynek eredményeként megállapításra került, hogy az adásvételi szerződés megkötésére kizáró ok nem áll fenn.

Úgy gondoljuk, hogy az ingatlanvásárlással azért járt jól a magyar állam, mert ‑ ahogy már említettem ‑ a magyar kultúra szempontjából egy kultikus épület került a magyar állam, a magyar közösség tulajdonába. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai