Készült: 2024.04.28.06:47:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2015.02.23.), 16. felszólalás
Felszólaló Ikotity István (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Még tavaly novemberben jelent meg az a kormányhatározat, amely szerint a magyar állam több mint 2 milliárd forinttal segíti a Magyar Művészeti Akadémia ingatlanvásárlását. A 2014-es költségvetésben ekkora összeget csoportosítottak át hirtelen, hogy az MMA új irodaépületet vásárolhasson magának. Az új ingatlan végül a Magyar Újságírók Szövetségének volt Andrássy úti székháza lett. Az események igen gyorsan követték egymást, és számos kérdés is előjött a milliárdos ingatlanvásárlással kapcsolatban. A Lehet Más a Politika utánajárt a dolgoknak, közérdekű adatkéréssel kikértük az MMA-val kapcsolatos korábbi bérleti szerződéseket és az új adásvételi szerződést is.

Korábban az MMA a Vörösmarty téren bérelt magának több száz négyzetméteres irodát a Kristályház Kft.-től. A bérleti szerződést igen gyakran módosítgatták, a havi bérleti díj és a bérelt terület nagysága is folyamatosan változott. Az igazán érdekes viszont a friss ingatlanvásárlás, amellyel kapcsolatban az MMA korábban azt közölte, hogy a bővülő köztestületi tevékenység miatt vált szükségessé a megfelelő infrastrukturális hátteret biztosító épület kiválasztása. Az LMP által kikért adásvételi szerződés szerint hat darab ingatlant vásároltak meg, így összesen 4269 négyzetméterre költözne be az MMA, miközben a korábbi irodaházban kezdetben, az induláskor három éve még csak tizedekkora helyet foglaltak el. A teljes vételár összesen 6,7 millió euró volt, ez az átváltáshoz használt 309 forintos árfolyammal számolva szinte pontosan megegyezik a kormányhatározat szerint átcsoportosított összeggel. Vagyis pontosan annyi pénzt kaptak az ingatlanvásárlásra, amennyibe a konkrét ingatlan került. Ez arra utal, hogy a már kiválasztott ingatlanhoz kapták meg a forrást, kerül, amibe kerül, nem pedig a rendelkezésre álló keretösszeg alapján kerestek ingatlant. Ráadásul egy rendkívül romos, lepusztult állapotban lévő irodaegyüttest sikerült megvásárolni. Az még nem derült ki, hogy erre milyen hatalmas összeget kell majd rákölteni, ha majd használatba is szeretnék venni, merthogy ez jelen pillanatban nem használható állapotú.

De van itt még más furcsaság is. Az LMP az ingatlanvásárlásról további érdekes információkat derített ki. Az adásvételi szerződés szerint a Firstfund Befektetési Alapkezelő Zrt.-től vásárolták meg az épületet. Ez a cég az SCD nevezetű ingatlan­befektető jogutódja, ők vásárolták fel korábban a Balaton-parti kempingeket, a sármelléki repülőteret és számos budapesti ingatlant is. A cég korábbi vezetői között megtaláljuk Nobilis Kristófot, a Századvég kuratóriumának elnökhelyettesét, Szalay-Bobrovniczky Kristófot vagy Giró-Szász András közeli rokonát is. Sőt, a Firstfund részéről a szerződést aláíró Koltai Zsolt a nemrég bedőlt Széchenyi Bank korábbi ügyvezetője.

Az LMP számos kérdést küldött el az MMA-nak, mert szeretné megérteni, hogy miért pont ilyen hátterű cégtől miért pont ez a drága és egyelőre használhatatlan ingatlant kellett megvásárolni. Ezekre a kérdésekre még várunk, de még határidőn belül vagyunk. Szeretnénk többek között megtudni, hogy volt-e más alternatíva, milyen piacfelmérést végeztek, kikkel tárgyaltak, kit kértek fel értékbecslőként a Magyar Újságírók Országos Szövetsége székháza értékének megállapítására. Mi a magyarázat arra, hogy pontosan ugyanannyiba kerül ez az ingatlan, mint amennyit az MMA-nak erre a célra előzetesen elkülönítettek? Egyáltalán melyek azok a többletfeladatok, amelyek a korábbiaknál sokszor nagyobb ingatlant igényelnek? A Magyar Művészeti Akadémia válaszait várjuk, még nem járt le a határidejük.

Tisztelt Ház! Magyarországon több millió ember nem jut hozzá az alapvető kulturális javakhoz sem. Az LMP célja, hogy a kulturális értékekhez való hozzáférés mindenki számára biztosított legyen, a kulturális értékteremtésben mindannyian részt vehessünk. A kultúra a társadalmi összetartozás egyik fontos eszköze, a fenntarthatóság negyedik pillére.

Rendkívül szomorúnak tartjuk, hogy a kormány több millió ember kultúrához való hozzáférésének támogatása helyett mégis inkább több 10 milliárd forintért múzeumi negyedet hoz létre a Városliget jelentős részéből, hasonló nagyságrendben költözteti Orbán Viktort a Várba, vagy éppen a magyar művészeti életet súlyosan megosztó Magyar Művészeti Akadémia milliárdos gyanús ingatlanvásárlását támogatja. Köszönöm a szót. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai