Készült: 2024.05.17.02:09:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 337. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Megérte végigvárni ezt a hosszú vitát, mert itt a végére már képviselőtársaink, Domokos képviselő úr is és Földesi képviselő úr is olyan hangot ütött meg, ami szerintem ehhez a témához méltó, és ahogy lehet és szabad egy ilyen fontos kérdésről beszélni. Megértem képviselőtársaim közös aggodalmát, kicsit lelkiismeret-furdalásom van ugyan, hogy nem vagyok Békés megyei, de tökéletesen értem, hogy önök, akik kötődnek a szülőföldjükhöz, szűkebb pátriájukhoz, aggódnak azért, hogy hogyan maradnak meg azok az értékek, amiket a megye, az egyes települések közössége létrehozott, és hogyan marad meg az a lehetőség, amit a felsőoktatás jelent.

(1.10)

De képviselőtársaim, ez az aggodalom szerintem akkor megy helyes irányba, akkor lehet eredményes, ha tiszteletben tartja a másik önállóságát, autonómiáját. A felsőoktatás immár 700 éve arra épül föl, hogy az oktatók és hallgatók közössége jelentős autonómiát gyakorol a mindenkori világi hatalomtól.

Mint ahogy a képviselő úrnak nyilván rosszul esne - akár Babák képviselő úrnak -, ha én az ő polgármesteri vagy önkormányzati testületi módszereit bírálnám, vagy nyilván Domokos képviselő úrnak is rosszul esne, ha a megyegyűlést és az ő elnöki tevékenységét bírálnám (Babák Mihály: Azt szabad.), azt gondolom, hogy ezt a képviselő urak nyilván egymás között a megyegyűlésben vagy közgyűlésben elintézik, de kívülről, azt hiszem, ez nem helyes. Azt sem hiszem, hogy az szerencsés és eredményes, ha a képviselő urak a főiskola döntéshozatali mechanizmusát, döntését nem tartalmában - mert az vitatható, mint minden nyilvános döntés -, de tisztességében, becsületességében, korrektségében vitatják.

Azt gondolom, azt hiszem, hogy a helyi érdekek akkor érvényesülhetnek, ha nem alá-fölé rendeltségben próbáljuk ezeket kezelni, ha nem azt gondoljuk, hogy egyik vagy másik autonómia erősebb, jogosabb, mint a másik intézmény önállósága, hanem ha olyan típusú együttműködésre törekszenek, amelyik valamilyen módon ebben keres egyensúlyt, megoldást. Ezért értek egyet kormánypárti és Velkey képviselő úr személyében ellenzéki képviselőtársaimmal, akik azt keresik, hogy hogyan lehet az egyetem, a főiskola döntését tisztelve mégiscsak lehetőségeket, megoldásokat keresni.

Hadd érveljek amellett, hogy milyen racionalitást, milyen realitást látok a főiskola döntésében! Képviselő urak azt mondják, hogy majd a diákok közül, aki majd jobb képzést akar, elmegy a megyéből, elmegy máshova. Ezt nem tartom jónak, nem tartom szerencsésnek. Miért ne lenne joga egy Békés megyei diáknak arra, hogy a saját megyéjében egyetemi szintű képzést találjon? Ha erre kínál megoldást, erre kínál az egyesülés lehetőséget - márpedig erre kínál lehetőséget -, akkor ez többletlehetőséget, többletesélyeket is nyújthat a megyében élő diákok számára.

Azt mondja a képviselő úr, hogy miért kell elsőként. Nem elsőként, képviselő úr. Az expozéban ezt elmondtam. A tavalyi évben döntött az Országgyűlés Szombathely esetéről. Gondolhatja, képviselő úr, ez akkor sem volt könnyű döntés a szombathelyi vagy a Vas megyei képviselőknek, akármelyik oldalon ülnek, támogatni ezt a döntést; és döntött egyébként az esztergomi főiskolának a Pázmány Péter Katolikus Egyetembe történő beolvadásáról is a parlament. Mindkét esetben az intézményi döntések alapján született meg ez a típusú állásfoglalás. Nem Szarvas vagy Békés megye az első, aki ezt a megoldást keresi. Sok felsőoktatási intézmény van, amely egyébként ilyen-olyan együttműködési lehetőséget keres. Emellett egyébként számos főiskola van, amely maga is keresi a megfelelő megoldásokat ezeken a főiskolákon kívül is.

Kicsit azt is mondhatnám, hogy ahogy annak idején - ahogy Babák képviselő úr ezt elmondta - a város fölajánlotta a gimnáziumot a főiskola számára, azért, hogy magasabb szintre léphessen, azt gondolom, hogy lehet, ha jól hozzák meg a döntést, ma is ez történik. Egy rendelkezési jogról, egy kis hatalomról, egy kis befolyásról lemondva jobb feltételek, jobb lehetőségek jöhetnek létre a megyében.

Azt hiszem, hogy ha ez így van, akkor ennek van esélye. Képviselő urak, ennek szerintem egy titka van. Ha az a lelkesedés és elszántság, amit ebben a vitában tanúsítottak mindkét oldalon a képviselők, ez megmarad abban is, hogy az újonnan létrejövő intézmény hétköznapjait, munkáját segítsék, hogy a helyi kapcsolataikat erősítsék, akkor talán van esély arra, hogy ez a felsőoktatási intézmény, az ott maradó képzés, az immár létrejövő egyetemi szintű képzés eredményes és sikeres lehessen, és több lehetőséget, jobb lehetőségeket teremtsen.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai