Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.15:12:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2017.10.03.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:00


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Az én türelmem határa végtelen, de a házszabály engem is arra szorít, hogy jelezzek.

Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője: „Mit is jelent a kormányképesség?” címmel. Öné a szó, frakcióvezető úr.

 

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt napokban egyszer egy ellenzéki csatorna adásába néztem be, nem azért, mert mazochista vagyok, hanem azért, mert kíváncsi voltam, hogy valami újat tud-e mondani. És tudott, ha nem is a mondanivalóban, de a mondanivaló módjában, ugyanis egy baloldali politológus egészen nyíltan beszélt az ellenzék állapotáról. Nem volt nehéz egyetérteni a mondataival. S hogy mit mondott konkrétan a kormányképességről, engedjék meg, hogy két mondatot idézzek. Azt mondta ez az ellenzéki politológus, hogy a Fidesznek nagyon erős kormányképessége van. Ez egy vallomás volt. Majd hozzátette, hogy az ellenzéknél a kormányképességnek a nyomát sem látni. Valóban egyetértünk abban, hogy ma Magyarországon egyetlen kormányképes erő van, a kormánypártok szövetsége. Arról nem is beszélve, hogy ellenzéki oldalon egy új jelenség jelent meg, ismét itt van Werber úr, és most ő az LMP-lufit fújja, de ez nem a kormányképességről szól, hanem a gyűlöletkampányról.

Mit is jelent a kormányképesség úgy általában? Én úgy gondolom, hogy két eleme van. Az egyik, hogy legyen annak a politikai erőnek jövőképe. Ez a jövőkép természetesen nemcsak az országra, hanem a régióra is vonatkozzon, és az alapját mindenképpen egy egészséges és hiteles ember- és társadalomkép kell hogy adja. De a másik elem legalább ilyen fontos, a napi ügyek intézése politikai bölcsességgel és hozzáértéssel.

Ha megnézzük az elmúlt időszak teljesítményét, akkor látunk néhány példát arra, hogy mit is jelent a kormányképesség. Nézzük először talán a válságkezelést! 2010-ben a gazdasági és pénzügyi válságot sikerült eredményesen kezelni. Volt identitásválság és van is Nyugat-Európában, és ez a Gyurcsány-Bajnai-kormány idején kezdett Magyarországon is megjelenni. Ezt sikerült úgy kezelni, hogy ma egy egészséges szemlélet és identitástudat van Magyarországon. Vagy gondoljunk az adósságválság kezelésére, részben a devizahitelek ügyében, részben pedig az államadósság kérdésében. Itt most egy zárójelet teszek és megjegyzem azt, hogy még kampányidőben is lehet nemzeti sorskérdésekkel foglalkozni, és tudjuk azt, hogy a migránsválság mellett ez a demográfiai válságot jelenti. Hadd mondjam el, hogy most készíttettünk egy olyan felmérést, amelyről majd rövidesen beszámolunk, ami talán lehetőséget ad arra, hogy a kívánt gyermekek mégis hogyan szülessenek meg.

Sikerült megelőzni, ha már válságokról van szó, a nyugdíjrendszer válságát is. Már említettem, hogy a legfontosabb, a migránsválság kezelése eddig eredményesen folyt. Vagy gondoljunk arra, hogy a költségvetést sikerült egyensúlyba hozni, aminek következtében a gazdasági fejlődés és a fejlesztések beindultak Magyarországon, hiszen a kistelepüléseken is látunk olyan fejlesztéseket, amik régen voltak már.

És hogy milyen kérdésekkel kell még foglalkozni egy kormányképes politikai erőnek, ismét mondom, még a kampányidőszakban is, amikor mindenki azzal van elfoglalva, hogy a saját ígéreteit fogalmazza meg: foglalkozunk erősen, és remélem a közeljövőben be is fogjuk terjeszteni azt a könnyített törlesztési lehetőséget, ami az eladósodott családoknak szól. Ez egyúttal a családi csődvédelem egyfajta megújítása lesz, de jelentős mértékben túl fogunk lépni azon.

Tehát még egyszer: hadd értsek egyet a baloldali politológussal, Magyarországon egy kormányképes erő van. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

 

(9.30)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol az elhangzottakra.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! A kormány elmúlt években végzett munkájának eredményét is mutatja, hogy most már a többedik felmérés jött ki azzal kapcsolatban, hogy világ tíz legbiztonságosabb országa között van Magyarország. Ez mind a közbiztonságnak a bűnözéssel kapcsolatos, szokásos mérőszámait is magában foglalja, illetőleg azt is, hogy a terrorfenyegetettség, a bevándorlási krízis miatti, a közbiztonságot ért negatív hatások Magyarországot elkerülték. Ez köszönhető a déli határzárnak, a jogi fellépésnek, az emberi erő jelenlétének, a rendőrök ottlétének és természetesen a kerítés felépítésének is.

A Fidesz-KDNP kormányzóképességét az mutatja leginkább, hogy olyan kérdésekben tudott jó döntést hozni, amelyek előre nem látható helyzetek voltak. Hiszen sem 2010-ben, sem 2014-ben nem sejtették még a választók, hogy olyan mértékű kihívás elé áll Magyarország, olyan mértékű fordulat következik be a világpolitikában, mint a tömeges migráció beindulása. Ebben a történelmi helyzetben, amikor minden országnak nagyon fontos döntést kellett meghozni, Magyarország meg tudta hozni a jó döntést. Ezért kerültünk a tíz legbiztonságosabb ország közé, és ezért fogadja el a magyar álláspont egyre szélesebb és szélesebb részét sok-sok nyugat-európai ország, amelyek kezdetben teljes mértékben ellene voltak a magyar álláspontnak. Most pedig egymás után veszik át egyik vagy másik elemét a magyar álláspontnak.

Ha a Magyar Szocialista Párt kormányzóképességét nézzük, akkor azt látjuk, hogy igazából itt a parlamentben sincsenek jelen, mert eléggé felbolydult a pártéletük. Igazából már menekülnek a pártból is, folyamatosan mondanak le tisztségviselőik. Van, aki átül egy másik frakcióba, van, aki lemond a miniszterelnökségről, van, aki lemond az elnökségi tagságról, mint egy süllyedő hajón, amelyről mindenki menekül, és még akkor akarnak elevickélni, amikor van mentőcsónak. A Szocialista Párttal kapcsolatos hírek a Szocialista Pártról szólnak, nem az ország állapotáról, nem a legfontosabb kérdésről, a bevándorlás kérdéséről, nem a többi fontos kérdésről, ami az embereket a hétköznapjaikban érdekli, hanem csak és kizárólag a helyekről, az osztozkodásról szólnak a szocialista hírek.

Míg az MSZP saját magával van elfoglalva, addig a Jobbik a plakátjaival van elfoglalva. Mást sem tesz, csak egyik plakáthelytől a másikhoz megy, különböző trükkökkel igyekszik átjátszani Simicska Lajos óriási médiabirodalmának egyik vagy másik részét. A legnagyobb korrupciós ügy Magyarországon, amikor egy milliárdos egy pártot egy az egyben meg tud vásárolni. A Jobbik azért ígérget most nagyokat a választóknak, mert úgy gondolja, hogy a választókat meg lehet venni. És ezt azért gondolja, mert a Jobbikot meg lehetett venni. Sőt, most már egyik képviselőjük el is mondta, hogy Simicska Lajosnak szíve joga, hogy azt a pártot támogassa, amelyik neki szimpatikus, neki a Jobbik szimpatikus, tehát a Jobbikot támogatja.

Az a párt, amelyik itt a parlamentben négy éven keresztül minden alkalommal ostorozta Simicska Lajost, most, mióta Simicska Lajos tenyeréből eszik, nem ostorozza, hanem már-már példaképként emeli föl Simicska Lajost, és azt mondja, hogy mennyire jó dolgokat csinál. Sőt, mint megtudtuk, egymás között már csak főnöknek hívják Simicska Lajost. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) Ez a pártfelvásárlási ügy is az oka annak, hogy a Jobbik sok kérdésben már 180 fokot fordult a korábbi álláspontjához képest. A kvótaügyben, emlékszünk, először azt mondták, hogy hazaáruló, aki az Alaptörvény-módosítást nem fogadja el, aztán a Jobbik nem fogadta el. Kevés párt van, amelyik önmagát minősíti hazaárulónak, a Jobbik ebben azért első a magyar politikában. Másrészről pedig a kvótákról azt mondta Vona Gábor, hogy ha pár ezer emberről van szó, oké, lehet ezen gondolkodni.

Arra is emlékszünk, hogy a Jobbik alapító levelében benne van, hogy az uniós tagság Magyarország számára elfogadhatatlan. Azt mondták korábban: tagok legyünk, vagy szabadok, ez a kérdés. És nyíltan az Unióból való kilépés érdekében hirdettek meg népszavazást, most pedig a magyar emberek fizetésének emelését Brüsszeltől várják. Azt mondhatjuk, hogy a Jobbik azzal a fordulattal, amivel az MSZP, az egyre kisebbedő párt szavazóbázisát próbálja felcsipegetni lépésről lépésre, nos, ezzel a manőverrel a Jobbik a radikális szélsőséges jobboldalról átmegy baloldalra, gyurcsányabb lett Gyurcsánynál mind az igazsághoz való hozzáállás szempontjából, mind pedig retorikában.

Látjuk, hogy KGBéla esetében is az a párt, amelyik korábban azt hirdette, hogy a mentelmi jogot meg kell szüntetni, hiszen az a politikusbűnözésnek ad táptalajt, utána Kovács Béla maga is a mentelmi jog mögé bújt, és csak akkor indulhattak meg ellene az eljárások, kémkedés, költségvetési csalás a vád ellene, amikor fölfüggesztették mentelmi jogát. Tehát az a párt, amelyik azt mondta, hogy a politikusbűnözés melegágya a mentelmi jog, annak képviselői a mentelmi jog mögé bújnak. Ebből is látható, hogy három párt van, az egyiket Soros György irányítja, a másikat Simicska Lajos, a harmadiknál pedig Ron Werber vette át az irányítást. A magyar embereket pedig a Fidesz-KDNP képviseli. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai