Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.09.20.20:52:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2016.10.03.),  1-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 56:51


Felszólalások:   1   1-20   21-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Ház! Az Országgyűlés őszi ülésszakának 7. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Földi László és Ikotity István jegyző urak lesznek a segítségemre. Köszöntöm mindazokat, akik figyelemmel kísérik a munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásokkal kezdjük a munkánkat, ezt követően kérdésekre, majd azonnali kérdések és válaszok órájára kerül sor, végül a napirend utáni felszólalásokkal fejezzük be az Országgyűlés ülését.

Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Orbán Viktor miniszterelnök úr. Megadom a szót.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarországon tegnap népszavazást tartottunk (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Érvénytelent!), úgy illendő, hogy ilyenkor a kormány nevében értékeljem a népszavazás eredményét.

Értékelésem szerint a népszavazás elérte a célját. (Moraj az MSZP soraiban. - Dr. Bárándy Gergely: Érvénytelen és eredménytelen!) Magyarország döntött. A cél az volt, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, tisztázzuk, mit akarnak a magyarok a tömeges migráció ügyében. 3 282 723 ember ezt elutasította. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tisztelt Ház! A szervezett és irányított migrációs betelepítés már évek óta zajlik Európában. A maga riasztó valóságában azonban (Közbeszólások az MSZP soraiból.) 2015-ben jelent meg Magyarország területén, amikor illegális bevándorlók százezrei törvényellenesen, erőszakosan és félelmet keltő módon (Közbeszólások az MSZP soraiból.),a magyar ha­tó­ságoknak és a magyar jogszabályoknak fittyet hányva keresztülgázoltak Magyarország területén. (Közbeszólás az ellenzék soraiból: 300 ezer euróért!)

A magyar kormány akkor úgy döntött, hogy minden erejét latba veti, hogy helyreállítsa a törvényes rendet és megvédje állampolgárait. Hármas védelmi rendszert építettünk ki: fizikai, jogi és fegyveres védelmi rendszert. Erőt, pénzt és energiát nem kímélve, rekordgyorsasággal kerítést állítottunk fel a szerb-magyar és a horvát-magyar határon. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Szigorítottuk a jog­szabályainkat, különösen a büntető törvényeinket (Dr. Bárándy Gergely: A mi javaslatunk alapján!), és új védelmi jogszabályokat alkottunk. Katonáinkat és rendőreinket a déli határszakaszra irányítottuk (Dr. Bárándy Gergely közbeszól.), a katonák és a rendőrök példás munkát végezve, a Röszkénél rájuk támadó szervezett bűnözők támadásait is visszaverve teljesítették kötelességüket, és megvédték az ott élők biztonságát, megvédték Magyarország alkotmányos rendjét, és megvédték Magyarország szuverenitását. (Taps a kormánypártok soraiban.) Köszönet és elismerés érte. (Dr. Bárándy Gergely közbeszól.)

A kormány és magam is abból a feltételezésből indultunk ki, hogy a magyar emberek helyeslik és támogatják az országvédelmi erőfeszítéseinket. Délről azonban továbbra is folyamatos a migránsveszély, értékelésünk szerint az Európára és így Magyarország déli határaira nehezedő bevándorló-migráns nyomás hosszú évekig fennmarad majd, és időnként lökésszerűen meg is erősödik. Ezért újabb fizikai határvédelmi akadályok építéséről döntöttünk, a rendőrség keretén belül pedig felállítottuk az állandó határvadász egységeket, 3 ezer fővel megnöveltük a rendőrség létszámát, létrehoztuk az állandó határőrizeti rendszert. Vagyis ma már a délről fenyegető, akár milliós nagyságrendű veszély feltartóztatására is képesek vagyunk.

Tisztelt Ház! Azonban Magyarország harapófogóba került. Brüsszelben úgy döntöttek, hogy az Európai Unióba eddig bejutott illegális bevándorlókat kvótarendszer szerint szétosztják a tagállamok között, akkor is, ha azzal az adott tagállam nem ért egyet. Ezt a brüsszeli döntést, amit antidemokratikusnak és jogellenesnek tartunk, megtámadtuk a bíróságon. Brüsszel ennek ellenére továbblépett. Az Európai Bizottság elfogadott és az Európai Parlament elé terjesztett egy új migránsszétosztási javaslatot, amit a jövőben kötelező erővel, felső korlát nélkül, tehát akár milliós nagyságrendben minden tagállamnak alkalmaznia kell. Ez most a harapófogó brüsszeli szára. Hiába védekezünk dél felé, ha nyugatról a nyakunkba küldik azokat, akik valamely nem magyar határszakaszon bejutottak az Európai Unió területére.

Mit tegyen Magyarország? Vállalja-e a küzdelmet Brüsszellel szemben? Vagy törődjünk bele, hogy ezentúl nem mi döntjük el, kikkel akarunk együtt élni és kikkel nem? Ez volt a kérdés. Az is nyilván­való, hogy ha szembeszállunk, akkor komoly európai viták középpontjában találjuk magunkat, és annak kellemetlen következményei lehetnek, például a Magyarországra zúduló támadások formájában, a Bizottság részéről pedig bosszú és zsarolás is érkezhet a címünkre. (Dr. Bárándy Gergely: Ezt te szoktál.) Ez a feltételezésünk beigazolódott.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Világosan kell látnunk, hogy a brüsszeli bürokraták és az európai baloldal bevándorláspárti. A migránsokat menekültnek minősíti, annak ellenére, hogy Németországig öt biztonságos országon haladnak keresztül. A migránsok Európába érkezését az európai baloldal helyesnek és hasznosnak tartja. Ezt képviseli a magyar baloldal is - a DK és vezetője nyíltan, az MSZP szégyellősen és sunyi módon. (Taps a kormánypártok soraiban. - Dr. Bárándy Gergely: Mekkorát hazudsz te!)

A 2014-es választásokon (Dr. Bárándy Gergely: Gátlástalanul hazudsz!) induló pártok erről a kérdésről egy kukkot sem mondtak, és nem is mondhattak. Ezért miután a parlamenti választással a bevándorlás kérdését nem lehetett eldönteni, a választás eredményéből Magyarország álláspontját levezetni nem lehetett, ezért egyetlen becsületes megoldás maradt: döntsék el a magyarok, mit akarnak. (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbeszólás az MSZP soraiból: Eldöntötték!) Ki döntsön arról, hogy kik tartózkodhatnak, kik élhetnek Magyarország területén? (Közbeszólások az MSZP soraiból: Eldöntötték!) Ki döntsön erről: Brüsszel vagy Budapest? Ezt a kérdést kellett a népszavazáson eldönteni.

A döntés hosszú évekre meghatározza Magyarország sorsát. Más jövő előtt állunk, másmilyen lesz Magyarország, ha beletörődünk, és másmilyen, ha harcolunk.

(11.20)

A népszavazás tisztázta a magyarok álláspontját. Magyarország döntött. A résztvevők 98 százaléka, ha az érvénytelent leadókat odaszámolom, akkor 92 százaléka azt mondta, hogy a döntés joga Budapesté, és ezért a jogunkért harcolni kell; ez a népszavazás döntése. (Taps a kormánypártok soraiban.) A népszavazás elérte célját (Bangóné Borbély Ildikó: Nem érte el!), mert mától nem a magyar kormány és nem annak feje, még csak nem is az itt ülő magyar parlamenti képviselők akaratát képviseljük Brüsszelben, hanem 3 millió majdnem 300 ezer magyar ember akaratát. (Szabó Timea: A többivel mi van? - Közbeszólások az MSZP soraiból. - Taps a kormánypártok soraiban.) 3 millió 300 ezer ember akaratát képviseljük Brüsszelben. (Szabó Timea: A többiét nem?) Sok ez vagy kevés? (Közbeszólás az MSZP soraiból: Kevés.) Amikor az Európai Unióba lépésről döntöttünk, akkor 3 millió 50 ezer ember szavazata elég volt a belépéshez; most 3 millió 300 ezer ember mondott nemet, vagyis akkor most jó néhány ezerrel több ember szavazata elegendő kell hogy legyen, hogy eldöntse a migránskvóta kérdését. (Zaj az ellenzéki padsorokban. - Közbeszólások az MSZP és a függetlenek soraiból.)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kellő szerénységgel és visszafogottsággal, de azt kell mondanom, hogy tegnap a magyarok történelmet írtak. (Szávay István: Így van!) Ha igaz az, hogy a történelmet a győztesek írják, akkor tegnap a nemek elsöprő győzelmével Magyarország nyert. (Szabó Timea: Érvénytelen lett! Érvénytelen! - Taps a kormánypártok soraiban.) Történelmet írtunk már csak azért is, mert az Európai Unióban elsőként és eddig egyetlenként csak Magyarországon kérdezték meg a választópolgárokat arról a kérdésről, amelyen, fölfogásom szerint, az Európai Unió léte is múlhat. (Kunhalmi Ágnes: Pánikkeltés!)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! 2003-ban 3 millió magyar választópolgár igen szavazatával az európai uniós tagság mellett döntöttünk. Vállaltuk a közös európai jövő gondolatát, megnyitottuk a piacainkat, beadtuk a közösbe, amit kellett, és elvégeztük a házi feladatainkat. (Szabó Timea: 2003-ban érvényes népszavazás volt.) 2010-től, amióta felelős kormányzás van nálunk, gyakorlatilag mintaállammá váltunk: (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból: Hagyjuk már! - Derültség a Jobbik soraiban.) betartjuk a Brüsszel által megkövetelt fiskális fegyelmet, Alaptörvényünkbe beépítettük az európai jogrendet és az alapjogi chartában összegzett európai értékeket, betartottuk a nemzetközi szerződésekben lefektetett kötelezettségeinket, ideértve a schengeni külső határ megvédésének kötelezettségét is, és összehangoltuk érdekeinket a többi tagállam érdekeivel. Minden jogunk megvan tehát ahhoz, hogy a sorsdöntő közös európai kérdésekben hallassuk a hangunkat.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! 3 millió 300 ezer ember egyetértett a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt megoldási javaslatával. (Szabó Timea: A többi pedig nem. - Szabó Sándor: Hogy helikopterrel utazgassatok. Még sofőrt is kértetek!) A magyar demokrácia történetében, ideértve a parlamenti választásokat is, 1990 óta még soha egyetlen párt vagy pártszövetség sem kapott ilyen mértékű támogatást. (Közbeszólások az MSZP és a függetlenek soraiból. - Dr. Bárándy Gergely: Most nemzeti ügy vagy a Fidesz ügye? - Taps a kormánypártok soraiban.) Egymillióval több magyar választópolgár szavazott a kormány álláspontjának bizalmat, mint ahányan 2014-ben ismét felhatalmaztak bennünket a kormányzásra. (Zaj az ellenzéki padsorokban. - Dr. Bárándy Gergely: Nem nemzeti ügy volt? Akkor hazudtál? - Közbeszólások az MSZP és a függetlenek soraiból.) Ezúton is szeretném megköszönni ezt a bizalmat.

Ez a döntés és ez a támogatás kötelez. (Felzúdulás, nagy zaj az MSZP és a függetlenek soraiban.) Látom - de ha nem látnám, akkor is hallanám -, hogy vannak, akik megpróbálják leértékelni, alábecsülni és semmibe venni 3 millió 300 ezer ember akaratát. (Szabó Timea: A Nemzeti Választási Bizottság értékelte le!) Kellő szelídséggel szeretném elmondani önöknek, hogy mi nem fogjuk hagyni, hogy ezt a 3 millió 300 ezer embert önök becsapják. (Szabó Timea: Mi meg a többit nem hagyjuk becsapni! - Dr. Bárándy Gergely: Fenyegetéssel nem lehet, ez a helyzet.) Nem fogom hagyni, hogy ennek a 3 millió 300 ezer embernek a véleményét önök semmibe vegyék. Felfogásom szerint egyetlen becsületes magyar választott képviselő sem hagyhatja, hogy ezt az akaratot bárki felülírja.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Közjogi értelemben a tegnapi népszavazás nem kötelezi a Magyar Országgyűlést törvényalkotásra. (Közbeszólások az MSZP és a függetlenek soraiból.) A kérdés az, hogy érvényt akarunk-e szerezni az emberek tegnapi döntésének. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Igen.) Ha igen, akkor ezt megtehetjük. (Taps a kormánypártok soraiban.) A Kereszténydemokrata Néppárt és a Fidesz azt tartja helyes, becsületes és szükséges lépésnek, hogy adjunk közjogi súlyt az emberek egybehangzó akaratának, ezért kezdeményezem az Alaptörvény módosítását a népszavazás szellemében. (Taps a kormánypártok soraiban. - Zaj az ellenzéki padsorokban. - Közbeszólások az MSZP és a függetlenek soraiból.)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! További küzdelmekre is fel kell készülnünk. Most Brüsszel térfelén pattog a labda. Az a kérdés, hogy megteheti-e Brüsszel, az európai államok demokratikus közössége, hogy rákényszeríti az akaratát egy olyan tagállamra, ahol azt a résztvevők több mint 90 százaléka ellenzi (Közbeszólás az MSZP soraiból: 98.), és hogy mi, magyar politikusok képesek vagyunk-e az emberek döntésének érvényt szerezni az európai porondon is.

Tisztelt Ház! Mélyen tisztelt Elnök Úr! A kötelező betelepítése kvóta elutasításában nem vagyunk egyedül. Pontosan tudjuk, hogy az európai polgárok jelentős része sem támogatja Brüsszel kötelező kvótára vonatkozó, egyébként embertelen megoldási javaslatát. (Szabó Timea: Nincsen kötelező betelepítési kvóta!) Az elmúlt másfél évben már sikerült áthangolnunk az európai politikát. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Ó!) Emlékezzünk csak vissza, mit kaptunk a fejünkre, amikor elkezdtük építeni a déli határzárat. Ma már Európában többen érvelnek a határok megvédése mellett, mint ahányan támogatják a bevándorlást. Tudom, hallom is, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy vannak itt közöttünk kishitűek (Szabó Timea: Mi az emberek véleményét mondjuk.), de láthatják, Magyarország képes arra, hogy Brüsszelben is csatákat nyerjen, képesek vagyunk arra, hogy megvédjük kultúránkat, mindennapjaink biztonságát és gazdasági eredményeinket is. (Kunhalmi Ágnes: Közben bezárod az országot!)

Végül, tisztelt Ház, nehéz és küzdelmes út vár még ránk. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Az biztos!) A korlátlan bevándorlásban és betelepítésben érdekelt politikai elit, támogatóik - köztük a magyar támogatóik is - erős eszköztárral rendelkeznek: hangosak, antidemokratikusak és erőszakosak. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) A mi feladatunk az, tisztelt képviselőtársaim, hogy ebben az ellenszélben is érvényt szerezzünk a magyarok tegnap kinyilvánított egyértelmű akaratának. Ez a kötelességünk, és ezt is fogjuk tenni. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Hosszan tartó, nagy taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm miniszterelnök úr felszólalását, és egyben elnézést kérek tőle, amiért nem tudtam élni, nem akartam élni az ülésvezetői jogaimmal, hogy megpróbáljam korlátok közé szorítani az MSZP képviselőinek tiszteletlen magatartását, ami nem ön ellen irányult, tisztelt miniszterelnök úr, hanem a tisztelt Ház ellen és rajtuk keresztül, önökön keresztül a választókkal szemben. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Nem! - Taps a kormánypártok soraiban.)

(11.30)

Arra a civilizálatlan és folyamatos óbégatásra gondolok, amit most is hallatnak MSZP-s képviselőtársaim.

Most a frakciók képviselőinek adom meg a szót. Mint ahogy láthatták, a miniszterelnök úr felszólalása nem haladta meg a 20 percet, ebből az következik, hogy a frakciók képviselői 5-5 percben válaszolhatnak a miniszterelnök úr felszólalására.

Először Tóth Bertalan képviselő úrnak, az MSZP frakcióvezetőjének adom meg a szót és egyben a lehetőséget, hogy elnézést kérjen mindannyiunktól. Parancsoljon!

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Érdeklődéssel hallgattam, ahogy a miniszterelnök megpróbálja átértelmezni a tegnap történteket, győzelemnek beállítani az egyértelmű kudarcot. Számomra teljesen egyértelművé vált az is, hogy ön, miniszterelnök úr, egészen más filmet nézett tegnap este, mint a népszavazást. Szeretném önnek elmondani, hogy az eredmény 5:3. A választópolgárok többsége, 5 millió ember tegnap úgy döntött, hogy nem vesz részt a Fidesz által rendezett értelmetlen, drága és hazug színjátékban. Átláttak a szitán, nem hagyták magukat félrevezetni. Győzött a józan többség, márpedig a választóknak mindig igaza van, vagy ahogy stílszerűen mondhatnám: tudta? - a választóknak mindig igaza van. De ne gondolja senki, tisztelt képviselőtársaim, hogy az otthon maradottak vagy az érvénytelenül szavazók ne aggódnának Magyarország jövőjéért és biztonságáért. De a menekültválság mellett aggódnak az egészségükért, aggódnak gyermekeik, unokáik oktatásáért, és aggódnak a megélhetésükért.

Miniszterelnök úr, ön azt mondta, hogy a népszavazás - egy érvénytelen népszavazás - alapján módosítani kell az Alaptörvényt. De miért is kellene? 5 millió ember tegnap nemet mondott a Fidesz és a Jobbik politikájára. Pontosan tudták, hogy a népszavazás nem megoldás, ahogy az alaptörvény-mó­do­sí­tás sem. Ha ön a megoldást az alaptörvény-mó­do­sításban látja, akkor teljesen felesleges volt 17 milliárd forint közpénzt erre elkölteni. Ön ismerte el, hogy a népszavazás felesleges volt, felesleges volt a félelem- és gyűlöletkeltés, a fenyegetés és a zsarolás. (Taps az MSZP soraiban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Éppen ezért kezdeményezzük, hogy jöjjön létre a közpénzek, a kampányra elköltött közpénzek vizsgálatára hivatott eseti bizottság, és nézzük meg, mely fideszes haver és barát zsebét gazdagította ez a teljesen felelőtlen és észszerűtlen pénzköltés.

De mondok mást is, miniszterelnök úr: önnek most nem az Alaptörvény módosításán kellene törnie a fejét és nem is az Országgyűlés mögé bújnia, hanem tennie kell a dolgát. A kormány feladata, hogy a magyar emberek biztonságát garantálja és a közrendet fenntartsa. Ma is a kormány és az ön feladata és joga, hogy döntsön a menekültkérdésről, a kérelmekről, hogy eldöntse, kit enged be az országba és kit nem. Az elmúlt években mindent megkapott ehhez, pénzt, paripát, fegyvert. Kért Terrorelhárítási Központot, megkapta, kért különleges biztonsági szabályokat, megkapta, kért rengeteg közpénzt, megkapta. Az alaptörvény-módosítás ehhez nem ad hozzá semmit, ez egy ugyanolyan színjáték, mint a népszavazás, ezért mi a magunk részéről ebben nem veszünk részt. Az embereknek biztonság kell és nem alaptörvény-módosítás.

Miniszterelnök Úr! Elmondtuk: a menekültválságnak kizárólag európai szintű közös megoldása lehet, amelyet a magyar kormánynak segítenie kell; nem a feszültséget kelteni, hanem segíteni. Az MSZP felelős ellenzéki pártként tisztában van vele, hogy a menekültválság józanságot, szakszerűséget, emberséget és felelősségteljes válaszokat igényel, éppen ezért a mai napon beterjeszti az MSZP-frakció az Országgyűlésnek a „Felelősség és biztonság” programját, amely három alappilléren nyugszik: a NATO együttműködésével megvalósulva közös külső határvédelmet kell létrehozni és erősíteni, a közrendet és közbiztonságot szavatolni kell, a menedékkérelmet benyújtó személyeket pedig emberhez méltó körülmények között kell elbírálni. Úgy gondolom, hogy ennek a végrehajtása előbbre visz, mint egy semmire sem jó alaptörvény-módosítás.

Miniszterelnök Úr! A kvótakérdés napirenden tartása egyedül az ön érdeke, az Unió már letett róla. Itt az ideje, hogy végre őszintén beszéljünk a menekültválságról, de amellett beszéljünk a Magyarországot ténylegesen sújtó hazai problémákról is, az oktatásról, az egészségügyről, az egekig érő pofátlan korrupcióról, versenyképességi problémákról, az alacsony bérekről, valamint a kormánypárti politikusok és családtagjai szemérmetlen és pofátlan gazdagodásáról.

Miniszterelnök Úr! Ne futamodjon meg, foglalkozzon a valós problémákkal! Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Következő felszólalóként Vona elnök úrnak adom meg a szót. Parancsoljon, képviselő úr!

VONA GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Önnek fél évbe, 15 milliárd forint eltékozlásába és egy sikertelen népszavazásába telt, hogy rájöjjön megint, a Jobbiknak van igaza az Alaptörvény módosítása kapcsán, hiszen mi ezt már fél évvel ezelőtt javasoltuk az ön számára.

Most meghallgathattuk az ön sikerpropagandáját a népszavazással kapcsolatban, de én azt gondolom, mindennél többet elárul az ön valódi érzéseiről - hogy ön ezt valóban a szíve mélyén sikernek vagy kudarcnak éli-e meg - a tegnap este, amikor egy sajtótájékoztatón értékelte a népszavazás eredményét, csak a sajtót nem merte beengedni, mert nem kívánt a sajtó kérdéseivel szembesülni, és néhány belső feltapsoló előtt merte csak elmondani a beszédét.

A baloldalnak még mondhatja azt, miniszterelnök úr, hogy a népszavazás sikertelenségével kapcsolatban azért mondanak ilyen csúnya dolgokat, mert ők támogatják a migrációt, támogatják Brüsszelt, de nekem ezt nem mondhatja, miniszterelnök úr, és a Jobbiknak sem mondhatja. A Jobbik a kezdetektől fogva elutasítja a migrációt és elutasítja a kvótát is. Én pontosan ezért haragszom önre, és pontosan ezért követelem az ön lemondását, mert ön ebben a számunkra nagyon súlyos kérdésben Magyarországot belelavírozta egy veszélyes és kudarcos helyzetbe, és ezt a csatát elveszítette.

Ön egy hazárdjátékot játszott Magyarországgal, a belpolitikai egójának nem tudott parancsolni, és elveszítette ezt a küzdelmet. Többszöri figyelmeztetésünk ellenére tette ezt, miniszterelnök úr, nem mondhatja azt, hogy nem mondtuk el számtalanszor, hogy válasszuk inkább az alaptörvény-módosítást, mert az ingyen van és biztos megoldás, de ön mégis ezt tette. Én már májusban szóltam, hogy ne tegyék. Nézze vissza, miniszterelnök úr, az ön reakcióit és a többi párttársának a reakcióit a saját javaslatunkra, amikor a Jobbik a józan észből kiindulva próbált érvelni az alaptörvény-módosítás mellett a népszavazás megtartása helyett. Nézze vissza a reakcióit, miniszterelnök úr! Pökhendiek voltak, arrogánsak voltak, nevetgéltek, vihorásztak. Nem szégyelli most ezek után magát, miniszterelnök úr, hogy előáll fél év után, 15 milliárd forint elköltése után az alaptörvény-módosítási javaslatával egy sikertelen népszavazás után?!

Tegnap este óta, miniszterelnök úr, ön egy vesztes politikus. A kvóta ügyében elveszítette ezt a küzdelmet. Az európai uniós színtéren az ön hitelessége, tekintélye, ereje végletesen megcsappant. Önt már nem fogják komolyan venni a brüsszeli bürokraták a kvóta elleni harcban, azt fogják mondani, hogy íme, itt van Orbán Viktor, aki még a saját hazájában sem tudott egy érvényes népszavazást sikerre vinni a kvóták ellen. Ez lesz az ön eposzi jelzője, miniszterelnök úr, ne legyenek illúziói, és ne is ringasson illúziókba senkit, Brüsszel az ön felelőtlenségét és az ön hibáját kíméletlenül ki fogja használni Magyarországgal szemben.

Felfogta egyáltalán, miniszterelnök úr, hogy mit tett? Elgondolkodott ezen őszintén? Mert ebből a beszédből semmiféle belátás vagy önkritika nem hangzott ki. Fölfogta egyáltalán, hogy mekkora kárt okozott saját hazájának a felelőtlenségével? Jelen pillanatban a népszavazás után Magyarország pozíciója a kvóták elleni harcban rosszabb, mint a népszavazás előtt volt - idejutottunk. Brüsszelnek ön adott egy aduászt a kezébe, amivel élni fognak, mert Brüsszelt csak ez fogja érdekelni, és nem fogja érdekelni Habony Árpád kommunikációs javaslata, miniszterelnök úr. Brüsszelt csak az fogja érdekelni, hogy ön érvénytelen népszavazásba vitte bele az országot.

Ezért mondom, hogy le kell önnek mondania, miniszterelnök úr, ahogy azt David Cameron is megtette, és az európai politikában szokás megtenni. De tudom, hogy ön nem fog lemondani, látom az arcán, de azt gondolom, hogy legalább egy „sajnálom” kijárna egy ilyen sikertelen népszavazás után.

Ráadásul, nemcsak nemzetközi szinten üzen ez a népszavazás önnek, miniszterelnök úr, hanem belpolitikai szinten is, hiszen az önök kampányának a hajrája teljesen kaotikus volt, ön is összevissza beszélt. Az volt az egésznek a csúcsa, amikor Kósa Lajos a tegnapi napon harmadszori nekifutásra sem tudta elmondani, hogy mi a népszavazás tétje. (Derültség a Jobbik és az MSZP soraiban.) Ön, miniszterelnök úr, elmenekült a kampány utolsó hetében, nem mert nyilvános fellépést vállalni. Azt a szégyent élte meg Magyarország, hogy miközben a társadalom 80-90 százaléka elutasítja a kvótát, alig 40 százalékos vagy 40 százalék alatti volt azoknak a száma, akik megjelentek és nemmel is szavaztak, vagyis a kvótákat elutasító magyar emberek több mint fele otthon maradt. És tudja, miért maradt otthon, miniszterelnök úr? Ön miatt. Ezek az emberek önnek üzentek, azt üzenték önnek, hogy elég volt ebből a durva, erőszakos fenyegető kampányból, elég volt a közpénzek pazarlásából, tékozlásából. Ezt üzenték!

(11.40)

És azt üzenték önnek, miniszterelnök úr, hogy bár elutasítják a kvótákat, félnek a migrációtól, félnek a terrorizmustól, félnek a multikulturalizmustól, de az ön túlhatalmától még jobban félnek. Ezek az emberek ezt üzenték önnek. Azt gondolom, ez is abba az irányba mutat, mint az ön külpoliti­kai­fegyver-nélkülivé válása, ez pedig az, hogy önnek le kell mondania. (Taps a Jobbik soraiban.) Egy új időszámításnak kell elkezdődnie, és többé nem lehet minden egyes problémáját Magyarországnak, a valódi problémákat a migráció szőnyege alá söpörni. Többé ön nem menekülhet a menekültpolitikába, miniszterelnök úr, és a Jobbik pedig mindent meg fog tenni azért, hogy Magyarországot megvédje a migrációtól (Derültség a kormánypárti padsorokban. - Az elnök csenget), de az emberek egyéb fontos problémáiról szintén beszéljünk.

És ebben az első lépés az kell legyen, miniszterelnök úr, hogy ön lemond. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Kvázi ügyrendi kérdést vagyok kénytelen intézni Schmuck Erzsébet asszonyhoz, az LMP frakcióvezetőjéhez, hogy Szél Bernadett képviselő milyen minőségében kíván felszólalni. (Schmuck Erzsébet: Társelnök.) Bocsánat, az, hogy az LMP-ben társelnök, a parlament szempontjából irreleváns kérdés. Legyenek szívesek Schmuck Erzsébet asszony mikrofonját bekapcsolni, mert így nem értem.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Társelnöki minőségében szeretne hozzászólni. (Moraj.)

ELNÖK: Frakcióvezető asszony, a házszabály ezt a titulust nem ismeri, mély sajnálatomra.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Akkor frakcióvezető-helyettesként.

ELNÖK: És ezt mikor tetszettek a számunkra írásban tudatni, hogy képviselő asszonyt megválasztotta a frakció helyettes vezetőjének?

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Rövid időn belül. (Derültség.)

ELNÖK: Akkor legyen szíves, ön… - ha kívánnak felszólalni, akkor önnek megadom a szót. Sajnos, Szél Bernadett képviselő asszonynak a házszabállyal ellentétes módon tudnám csak megadni a szót ebben a vitában. Úgyhogy kíván-e szólni frakcióvezető asszony? (Jelzésre:) Köszönöm szépen.

Kósa Lajos képviselő úr következik, a Fidesz frakcióvezetője. (Moraj.)

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Tegnap este néhány dolog teljesen egyértelműen kiderült mindenki számára, aki figyelte a népszavazás végeredményét. (Közbeszólások az MSZP és a Jobbik soraiból.) Az első: magyar miniszterelnök hívó szavára még soha ennyien a rendszerváltás óta nem értettek vele egyet. Hárommillió-háromszázezer ember - soha ilyen po­litikai egység magyar miniszterelnök mögött nem sorakozott fel. (Moraj az MSZP soraiból.) Külön lényeges, hogy ez Magyarország és a magyar nemzet védelmében. (Dr. Bárándy Gergely: Most Fideszt támogató vagy nemzeti ügy?)

Az, aki ezek után, hogy a magyar miniszterelnök mögött soha nem látott politikai egység valósult meg a választópolgárok részéről, a magyar miniszterelnök lemondását követeli, egyrészt semmit nem ért a politikához, másrészt arra biztatja a miniszterelnököt, hogy hagyja cserben azokat a választókat, 3 millió 300 ezret, akik a haza védelmében egyetértettek vele, és felhatalmazták arra, hogy minden eszközzel védje meg Magyarországot a migrációs hullám ellenében. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Külön figyelemre méltó az, hogy a lemondását olyan politikus követeli, aki nem olyan régen még azt mondta, hogy az emberiség utolsó mentsége a muszlim vallás. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van.) Vajon kinek a pénzén, kinek a tanácsára mondta azt: dacára annak, hogy Magyarország ezeréves keresztény gyökerű és keresztény kultúrájú ország, az iszlámot hirdesse meg Magyarország megmentőjének? Voltak már ilyenek, Thököly Imrék és mások Magyarországon, akik egyébként a kereszténység ellen a törökkel is szövetkeztek volna. Nem ismeretlen ez a magatartás.

Tegnap az is kiderült mindenki számára, hogy a haza védelmében az ellenzékre nem számíthat az ország. (Közbeszólások az ellenzéki oldalon. - Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Úgy van.) Fontosabb volt nekik a saját pártpolitikai szempontjuk, mint az, amit az ő választóik, az ellenzéki választók közül is sokan megértettek, hogy a haza védelme, Magyarország védelme, a magyar értékek, a magyar kultúra, a magyar civilizáció védelme előrébb való holmi pártpolitikai jelentéktelen szempontnál. (Közbeszólások az MSZP és a Jobbik soraiból.)

Nem ismeretlen ez a magyar történelemben. Való­színűleg, ahogy az MSZP tegnap, úgy 1526-ban Nagyváradon Szapolyai János is igencsak örült annak, hogy nem sietett a török ellenében a magyar király védelmére és a magyar király támogatására. Gratulálok hozzá! Ismerjük a Thököly Imréket, ismerjük a Szapolyai Jánosokat. Csak az ország járt vele végzetesen rosszul. Ha a Jobbik egy pillanatra is komolyan vette volna azt, amit mondott, akkor nem lett volna a választásnak olyan eredménye, hogy Ózdon, ahol igen régóta mérgezik a levegőt, a haza védelmében csak 31 százaléknyi ember mondott egyáltalán véleményt. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban. - Közbeszólások a Jobbik soraiból.)

Egy dolog, tisztelt Ház, egészen biztos. Ha közjogi direkt következménye ennek a népszavazásnak nincs is, ha 3 millió 56 ezer ember véleménye elég volt ahhoz, hogy Magyarország belépjen az Európai Unióba, nagyon helyesen, akkor 3 millió 284 ezer ember véleménye bőségesen elég ahhoz, hogy Magyarország elszántan szembeszálljon a kötelező betelepítési kvótával, még akkor is, ha az ellenzék ebben nem partner, mert nekik a saját hatalmuk előrébb való, mint az ország védelme.

Tisztelt Ház! Figyeljen minden választó erre a magatartásra! Lelepleződött az a tény, hogy az ellenzékre Magyarország saját védelmében nem számíthat. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Frakcióvezető Úr! A házszabály ugyan nem tiltja a történelmi párhuzamok fölfestését, mégis kénytelen vagyok Szapolyai Jánost és Thököly Imrét megvédeni a méltatlan összehasonlítástól. (Derültség a kormánypárti padsorokban. - Taps az ellenzéki oldalon.)

Harrach Péter frakcióvezető úré a szó. (Moraj.) Harrach Péter frakcióvezető úré a szó.

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Kedves pillanata a parlamentnek, amikor az ellenzék megtapsolja a levezető elnököt - idejutottunk. (Szi­lágyi György: Kiderült, hogy műveltebb, mint a frakcióvezető. - Dr. Semjén Zsolt: Méltatlan összehasonlítás.) A népszavazás egy kérdésről szólt, ami azonban kapcsolatban áll egy másik kérdéssel. A kérdés pedig az volt, hogy megőrizzük-e nemzeti szuverenitásunknak azt a részét, amit nem közösen gyakorolunk a tagállamokkal. Ezt pedig meg kell őriznünk, mert ha ezt elveszítjük, akkor odajutunk, hogy kívülről diktálnak nekünk, még azt sem dönthetjük el, hogy ki legyen a szomszédunk.

De természetesen a migránskérdéssel általában kapcsolatban van ez a kérdés. Arra az egyszerű kérdésre kell válaszolnunk, hogy a részt vevő 3,2-3,3 millió ember sok vagy kevés.

(11.50)

Elhangzottak válaszok, egyik oldalon kevésnek találják, mi elégnek találjuk.

Volt egy csúsztatás: az MSZP-frakció vezetője 5:3-ról beszélt. (Kunhalmi Ágnes: Egy?) Egy fontos csúsztatás. Kérdezem én, hogy az a körülbelül ötmillió ember, akitől politikai aktivitást látunk, akik általában a választásra elmennek, akik érdeklődnek a közélet kérdései iránt, azoknak a többsége - kétharmad - nemcsak elment, hanem nemmel szavazott. Hol van itt az 5:3? Nem akarja az MSZP szimpatizánsai közé (Dr. Józsa István: Mint Mohácsnál!) sorolni az otthon maradt teljes létszámot?!

Aztán még egy megjegyzést engedjenek meg: egymillió emberrel többen mentek el, mint amennyi egy kétharmados szavazás esetén a kormánypártoknál történt. Tehát ha netán ez a létszám egy országgyűlési választáson történik, akkor önök ma nem ülnek itt. Arról már nem is beszélve, hogy az önkormányzati választáson körülbelül ennyi volt az elmentek létszáma. Akkor vonjuk kétségbe a megválasztott képviselők legitimitását? (Dr. Bárándy Gergely: Ti csináltátok!) Ezek a kérdések mindenképpen felmerülnek.

És ha megengedik, néhány szót arról a kampányról is szólnék, ami történt az elmúlt hetekben. A bevándorláspárti baloldali ellenzék nem tudott mit mondani, és most a hozzászólásaiban is olyan kérdésekről beszélt, ami nem került a témával kapcsolatba.

A Jobbik magatartása is sajátos volt, hiszen azt mondták, hogy nemmel kell szavazni, de egy lépést sem tettek a kampányban ennek érdekében. (Taps a kormánypártok soraiból. - Közbeszólások ugyanonnan: Úgy van!) Arról nem is beszélve, hogy az Alaptörvény módosítása esetén egészen más a helyzet, ha van egy ilyen erős legitimáció, mint ha nincsen. Tehát ez a kérdés, hogy miért kellett a népszavazás, ha alaptörvény-módosítás lesz: azért, mert az mindenképpen megtörtént volna, ha úgynevezett érvényességi küszöb fölött is van a részvétel.

És akkor még egy gondolat: sokan emlegetik a „kevés” miatt, hogy az a bizonyossági érvényességi küszöb nem történt meg. Mondok én néhány olyan országot Európában, amelyekben ez az arány elsöprő többség, és szóba sem került volna az érvényesség kérdése. (Dr. Bárándy Gergely: Ti változtattátok meg a törvényt! Fidesz-KDNP-javaslat!) Ausztria, Belgium, Franciaország, Finnország, Németország, Írország, Luxemburg. Folytassam? De még Amerikában is. (Szabó Timea közbeszólása.) Tehát nem ez a kérdés. A kérdés az, hogy a magyar választók jelentős része, 3,2-3,3 millió ember úgy döntött, hogy védjük meg Magyarország szuverenitását. (Szabó Timea: Érvénytelen, érvénytelen!) Köszönjük nekik. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Viszonválaszadásra miniszterelnök úrnak megadom a szót.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Köszönöm a szót, elnök úr. Engedje meg, hogy megkülönböztetett tisztelettel köszönjem meg a külhoni magyaroknak, hogy nagy számban vettek részt a mostani népszavazáson, és nagy számban támogatták Magyarország védelmét, úgyhogy köszönöm szépen a határon túli magyaroknak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ha jól értem, akkor van itt egy vita arról, hogy akkor most a Jobbik vagy az MSZP nyerte-e meg a népszavazást. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Érdekes vita ez. Ez a logika a vesztesek logikája. A győztesek mindig a leadott szavazatokra hivatkoznak, a vesztesek meg mindig az otthon maradottakra. Most is ez itt a helyzet. (Taps a kormánypártok soraiból.) Úgyhogy magam se tudom most, hogy az MSZP vagy a Jobbik nyerte-e meg ezt a választást. Beszéljék ezt meg egymással; azt gondolom, ehhez mi, kormánypárti képviselők nem is vagyunk szükségesek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Különböző módon gondolkodunk az otthon maradottak szándékáról, hiszen nem ismerjük pontosan, mit szerettek volna. Ha tudnánk, hogy mit szerettek volna, akkor könnyű lenne a dolgunk, de csak azokét tudjuk pontosan, akik részt vettek a népszavazáson, és vagy igennel, vagy nemmel szavaztak. A többiek szándékát és véleményét nem ismerjük, ezért inkorrektnek tartom ezt a vitát önök között, de ettől még csak nyugodtan folytassák le, amely meg nem szerzett szavazatok fölött zajlik. (Szabó Timea: Érvénytelen, érvénytelen!) A demokráciában mindenképpen szokatlan érvelés.

Én azt tudom önöknek mondani, hogy csak egyetlen dolgot tudunk biztosan: hogy akik otthon maradtak, azok azt mondták, hogy ha születik egy döntés, akkor azzal a maguk részéről együtt tudnak élni. (Moraj az ellenzék soraiban.) Ezért én nem értelmezem az otthon maradottak szándékát, mint ahogy önök teszik. Nem veszem magamnak a bátorságot, hogy sértegessem azokat, akik elmentek, azzal, hogy csak azokat minősítem normálisnak, akik otthon maradtak - mert önök ezt tették. (Dr. Semjén Zsolt: Így van!) Tehát mi nem sértegetjük azokat, akik elmentek (Dr. Semjén Zsolt: Szégyen!), és szemben önökkel, azokat sem sértegetjük, akik nem mentek el.

Egy dolgot tudunk biztosan: nem mentek el, mert ebben a döntésben nem akartak részt venni, és pontosan tudták, hogy a döntés nélkülük fog megszületni. (Kunhalmi Ágnes: Nem hagyták becsapni magukat.) Mint ahogy a döntés meg is született, és a kifejezett állampolgári akaratnak megfelelően fogunk mi eljárni. Amikor otthon maradtak, ők ezt pontosan tudták. Az egyetlen helyes, becsületes és tisztességes magatartás, ha nem bántjuk azokat, akik elmentek, sőt elismerésünket fejezzük ki; nem sértegetjük azokat, akik otthon maradtak, hanem tudomásul vesszük, hogy ők ebben a döntésben nem akartak részt venni, és nekünk most nélkülük kell ezt a vitát és csatát lefolytatni.

A kérdés csak az, hogy kaptunk-e elegendő támogatást ahhoz, hogy ezt a csatát lefolytathassuk. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.) Azt már látom, hogy önök futballszurkolókká alakultak, és a Brüsszel-Budapest mérkőzésben a Jobbik Brüsszelnek szurkol. Ezt mindannyian hallottuk az előbb… (Taps a kormánypártok soraiból.) Mindenképpen szokatlannak kell minősítsem, hogy egy nemzeti parlament egyik frakciója és annak vezetője, amikor egy ország egy fontos, sőt létkérdésben vitát folytat Brüsszellel, jól hallhatóan Brüsszelnek szurkol, és nem Budapestnek, nem a magyar kormánynak - horribile dictu, nem nekem -, akik ezt a csatát vezetjük. Ezt mi hazafiatlan, inkorrekt és nem becsületes magatartásnak tartjuk. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Természetesen az okát is tudjuk ennek. Hiszen az első olyan párt Magyarország történetében a Jobbik, amelyik bejelentette, hogy őt megvásárolták. Maga a Jobbik elnöke jelentette be, hogy ő adott lelket a pártjának, és ő is vette el, vagyis ő is adta el. Ennek a pártnak van gazdája, ennek a pártnak van gazdája! Pontosan tudjuk, hogy kicsodák (Apáti István: Mesélj!), és azt is tudjuk, hogy amit önök elmondanak, pénzügyi és gazdasági érdeket szolgál. Önök azért támogatják Brüsszelt a magyar kormány ellenében, és azért akarják, hogy én lemondjak, hogy utat tudjanak nyitni pénzügyi érdekeknek. Megvett emberek, fogott párt. (Dúró Dóra: Mészáros Lőrincek!) Így állunk, uraim, tudjuk ezt, önökre nem számíthatunk a Brüsszellel folytatott csatában.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ezek után a költségek kérdéséről is szeretnék mondani röviden valamit. Meggyőződésem szerint egy olyan fontos kérdésről van szó, és olyan fontos volt ennek a 3 millió 300 ezer embernek az akarata, hogy ennek akár a két- vagy háromszorosát is nyugodtan megszavazhatja erre az Országgyűlés, mert a létünk és a nemlétünk múlik ezen két-három évtized távlatában. Úgyhogy azt gondolom, hogy ilyenkor a katonákat (Taps a kormánypártok soraiból.), a zabot, a lovakat és a költségeket meg kell szavazni, mint ahogy a magyar parlament ezt mindig meg is tette, amikor erre volt szükség a második világháborút megelőző időszakban. (Kunhalmi Ágnes: Meg alatta is!)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Összevissza beszélés ügyében csak annyit szeretnék mondani, hogy mi mindenkit meghallgatunk, természetesen a Jobbik elnökét is meghallgatjuk, de valóban furcsán veszi ki magát, ha az összevissza beszédet kritizálva emlékeztetni kell magunkat arra, hogy mégis csak ez a párt és ennek a vezetője mondta azt - hogy pontosan idézzem -, hogy „az iszlám az emberiség utolsó reménye”. Akkor ki beszél most itt összevissza, tisztelt hölgyeim és uraim? Ezért arra szeretném kérni a Jobbikot, és arra szeretném kérni a Jobbik képviselőit, hogy nőjenek fel végre ahhoz a feladathoz, amivel megbízták önöket a választók. Tisztelettel kérem önöket, hogy hagyják abba az amatőr és dilettáns tempót. Nem azért küldték önöket ide, hogy a konditerem és a fodrászat között félúton szájhősködjenek a kamerába. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mélyen tisztelt MSZP-s Képviselőtársaim! (Dúró Dóra: Éljenek a bulibárók!) Amint a jobbikosok megengedik, szeretnék néhány mondatban reagálni arra, amit önök mondtak.

(12.00)

Önök európai megoldást sürgetnek. Ez nem meglepő (Gőgös Zoltán: És nem járunk helikopterrel!), hiszen hozzátartozik a tényekhez az, hogy az Európai Unióba való belépést és az Unió politikájának magyarországi megvalósítását az MSZP mindig is képviselte. A mi ízlésünk szerint korlátok nélkül képviselte, túlszaladva azon a határon, amely az ország érdekeit szolgálná, de nem vitathatja senki, hogy az MSZP mindig is európai párt volt, európai megoldásokat szorgalmazott.

A kérdés most csak az, hogy jó-e Magyarországnak az az európai megoldás, amely ebben a konkrét kérdésben, nem általában, nem filozófiailag, nem történetileg, hanem itt és most ebben a kérdésben kialakult. (Gőgös Zoltán: Nincs kérdés!) Van európai politika, és van európai megoldás.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az európai megoldás ma az, hogy beengedik az illegális migránsokat Európába. Az Európai Unió úgy döntött, hogy beengedi őket. (Kunhalmi Ágnes: Magyar megoldás sincs! Ez nem igaz!) Kis türelmet szeretnék kérni, hogy végigmondjam a mondatomat. (Kunhalmi Ágnes: Parancsoljon!) Tehát az európai megoldás ma abban áll, hogy az Európai Unió beengedi a migránsokat Európába. Egyetlen ország van, amely megvédi a határait: Magyarország. Minden más határon keresztül az Unió beengedi a migránsokat az európai területre. (Kunhalmi Ágnes: A V4-ek már nem ezt mondják!) Ez az európai megoldás első eleme.

A második eleme, hogy azt mondják, hogy miután mindenki Németországba, Ausztriába és Svédországba akar menni, ezért akik oda szeretnének menni, azokat osszuk szét az Európai Unió összes többi országa között. Ez az európai megoldás második eleme. (Kunhalmi Ágnes: Ilyen nincs! - Közbeszólások az MSZP soraiból: Ilyen nincs! - Kunhalmi Ágnes: Ilyen nincs! A Tanács nem támogatta!) Sőt, a mostani javaslat, ami ellen népszavaztunk, arról szól, hogy a jövőre nézve nyilvánítsuk ki egyértelműen, hogy akárhány migráns is érkezik az Európai Unióba, vagyis felső korlát nélkül, ha valamelyik tagállam úgy érzi, hogy neki túl sok jött, mint Németországnak, akkor utána egy kötelező brüsszeli döntéssel, egy kötelező kvóta szerint szét kelljen őket teríteni az Európai Unióban. Ez az európai megoldás.

Tehát miközben én nem kérdőjelezem meg az MSZP-nek az európai elkötelezettségét, tisztelettel szeretném felhívni a figyelmüket arra, hogy a létező európai megoldás, ami ma nap mint nap működik, az rossz Magyarországnak, az ellentétes Magyarország érdekeivel (Dr. Bárándy Gergely: Százszor elmondtuk!), feltéve, ha a kiindulópontban egyetértünk, vagyis hogy illegális migránsok Magyarországra történő telepítése nem érdeke Magyarországnak. Itt ugrik a majom a vízbe, ugyanis azt gondolom, hogy mi azért nem értünk egyet, mert önök szerint ideérkező illegális migránsok betelepítése Magyarországra nem ellentétes Magyarország érdekeivel. Önök ezt mondják. (Moraj és közbeszólások az MSZP soraiból: Dehogy mondjuk! Hányszor mondtuk már? Nem igaz! Nem feltétlenül kellene hazudni!) Aki ezt gondolja (Moraj az MSZP soraiból.), aki ezt gondolja, az bizony a mi fölfogásunk szerint Magyarország érdekeivel ellentétes dolgot gondol.

Szeretném azonban a vitát ebből a sásos, ingoványos adok-kapokból egy pillanatra kiemelni, mert az MSZP álláspontját sem javaslom komolytalannak minősíteni, mert az egész európai baloldal azt gondolja, amit az MSZP. Azt gondolja, hogy a migráció jó. Azt gondolja, hogy hasznos, csak jobban kéne menedzselni. (Dr. Bárándy Gergely: Ki gondolja? - Kunhalmi Ágnes: Varga Mihály mondta, hogy jó, az ön minisztere!)

ELNÖK: Képviselő asszony, legyen szíves, fékezze magát! Ha a mentálhigiéné szempontjából szükséges, hogy kiabáljon, akkor elkülönítek önnek egy szobát. (Derültség a kormánypárti sorokban.)

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Egyúttal szeretném jelezni, hogy ez a vita több mint aktuálpolitikai vita az Európai Unióban. Ha a magyar parlamenthez illő kellő komolysággal beszélünk a dologról, nem szabad elfelejtenünk, hogy ez egy régebb óta megindult politika. Ez nem most kezdődött; most láthatóvá vált. Sokan különböző időpontokhoz párosítják a kezdését.

Én szeretném önöket emlékeztetni, hogy 2004-ben nagy siker mellett, az európai baloldal óriási támogatottsága mellett Kofi Annan mondott egy beszédet, amelyben elmondta, hogy milyennek kell lennie az európai bevándorláspolitikának. Az ENSZ-ből érkezett, és elmondta az Európai Parlament plenáris ülésén, és érveket is sorakoztatott fel, színvonalasabbakat, mint amelyeket egyébként időnként itt hallhatunk. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Azt mondta: „A kibővített Európai Unió előtt álló egyik legnagyobb próbatétel a következő évtizedekben az lesz, hogy hogyan kezeli a bevándorlás kihívását. Nem lehet kétség afelől - mondta -, hogy az európai társadalmaknak szükségük van bevándorlásra. Az európaiak tovább élnek, és kevesebb a gyermekük.” Majd így folytatta Kofi Annan: „A bevándorlás nélkül az állások betöltetlenek maradnának, a szolgáltatások elmaradnának, a gazdaság visszaesne, a társadalom stagnálna. A bevándorlás önmagában - mondta - nem fogja megoldani ezeket a problémákat, de lényeges részét képezi bármely megoldásnak.” Majd így fejezte be: „A XXI. században a migránsoknak szükségük van Európára, de Európának is szüksége van a migránsokra.” Ez ma (Közbeszólás az MSZP soraiból.) az európai baloldal szellemi alapállása. Ez egy komoly álláspont, egy komoly, érvekkel alátámasztott álláspont.

Csak szeretném jelezni önöknek, hogy a mai európai megoldás, amit önök így hívnak, hogy engedjük be őket és terítsük szét, az ennek a megvalósítását jelenti (Gőgös Zoltán: És mi van a kötvénnyel?), egy európai baloldali program. (Zaj.) Megalapozott európai baloldali program. Egy baj van vele (Gőgös Zoltán: Merkel és Juncker jobboldali!), egy baj van vele, hogy nekünk, magyaroknak nem szolgálja az érdekeinket. Mi nem akarunk olyan ország lenni, mint amilyenné az európai baloldal Európát tenni fogja, ha úgy jár el, ahogy Kofi Annan tanácsolta nekik. (Szabó Timea: Ő ghánai, nem európai!) Ennyi az egész, ez a dolog lényege. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Úgyhogy, tisztelt hölgyeim és uraim, azt javaslom, hogy játsszunk tiszta kártyákkal. A Jobbik bejelentette, hogy neki semmi sem drága, egy célja van - ahogy megrendelték tőle -, a miniszterelnököt és a kormányt meg kell buktatni, még úgy is, hogy Brüsszelnek szurkolnak ezért cserébe (Moraj és közbeszólások a Jobbik soraiból: Nem igaz! - Kepli Lajos: Orvost!), Brüsszelt támogatják. Ez az igazság! (Moraj a Jobbik soraiból.)

Az MSZP is bejelentette - megértettem -, hogy az európai baloldali megoldást támogatja, amely beengedésen és szétosztáson alapul. (Moraj az MSZP soraiból.)

A kereszténydemokraták és a fideszesek pedig azt mondták, hogy ha ez az európai megoldás, akkor nekünk ez az európai megoldás nem kell (Gőgös Zoltán: Juncker és Merkel nem baloldali!), de mi nem szembe akarunk menni Európával, hanem meg akarjuk változtatni az európai politikát (Gőgös Zoltán: Európa többségi irányítása jobboldali!), mert mi nem Európa ellenében akarunk Magyarország érdekét szolgáló bevándorláspolitikát, hanem a Magyarország érdekét szolgáló bevándorláspolitikát akarjuk az európai politika alapjává tenni. (Gőgös Zoltán: Ezért kell a kötvény!) Ez a tiszta helyzet. A magyar választók mindent láthattak. Ez alapján döntöttek.

Én egy dologgal tartozom itt, hogy világossá tegyem az önök számára, hiába a jobbikos konditermes, fodrászos ellenszurkolók, hiába az európai baloldal összeadott ereje, nekem egyetlen dolgom van (Kepli Lajos: Lemondani!): megpróbáljak érvényt szerezni a magyar választópolgárok döntésének, és meg is fogok tenni mindent tenni annak érdekében, hogy ez sikerüljön. (Gőgös Zoltán: Mi van a kötvényekkel?)

Önök meg fogadjanak úgy, ahogy akarnak (Szabó Timea: Érvénytelen!), ne becsüljék alá a magyar kormányzó párt erejét. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Nagy taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   1   1-20   21-26      Ülésnap adatai