Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.11.05:28:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2020.06.11.), 96. felszólalás
Felszólaló Hubay György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:43


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HUBAY GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Kedves Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő, 2021. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat biztonsággal összefüggő kérdéseiről szeretnék önökkel néhány gondolatot megosztani az elkövetkezendő néhány percben.Mint azt jól láthatjuk, a 2021. évi büdzsé egyértelműen a gazdaságvédelem költségvetése, hiszen legfőbb célkitűzése a koronavírus-járvány negatív hatásainak mérséklése és a gazdaság dinamikus újraindítása, azért természetesen, hogy Magyarország megtarthassa azon kiemelt szerepét a régióban és Európában, amit az elmúlt években kitartó, közös munkával tudtunk elérni.

Nem mehetünk el azonban szó nélkül amellett, hogy szemmel láthatóan a 2021. évi költségvetés is kiemelt figyelmet szentel a hazánk számára oly fontos területnek, tehát a biztonság témakörének. A biztonsági kiadások szinten tartására és a szükséges területeken történő növelésére ugyanis 2021-ben is sor fog kerülni. Ez az a szempont, ami már hosszú évek óta a kormány kiemelt célkitűzései közé tartozik, hiszen biztonság nélkül nincs kiválóan teljesítő gazdaság, nincs békés társadalom, és nincs nyugalom sem, hiszen a béke és a biztonság kéz a kézben jár.

Hazánk ma Európa egyik legbiztonságosabb országa, Budapest pedig a világ legbiztonságosabb fővárosai közé tartozik. Ezt a közösen elért eredményt nem mondhatnánk most el magunkról, ha nem egy kiválóan átgondolt és szakszerűen felépített kormányzati politika mentén haladtunk volna az elmúlt tíz év során.

Jól látható az is, hogy Magyarország Kormányának költségvetési tervezése mindig tudatos, határozott célkitűzéseken, valamint óvatos számításokon alapult, aminek leginkább köszönhetjük az elmúlt évek kimagasló gazdasági sikereit és országunk biztonságát.

A Honvédelmi és rendészeti bizottság, valamint a Nemzetbiztonsági bizottság kormánypárti tagjait örömmel tölti el az, hogy a biztonság mint szempont 2021-ben sem fog háttérbe szorulni. Mi, akik ezen két bizottságnak a tagjai vagyunk, hétről hétre láthatjuk azt, hogy milyen komoly erőfeszítéseket és áldozatos munkát végeznek a rendvédelem, a honvédelem vagy akár a titkosszolgálatok részeként dolgozó honfitársaink azért, hogy megóvják hazánk biztonságát a déli határon ránk nehezedő nyomás elől, és fenntartsák az ország belső biztonságát.

Meggyőződésem, hogy Magyarország erősödésének és további gyarapodásának alapvető része a biztonság, ezért is kapnak továbbra is kiemelt hangsúlyt a közbiztonsággal és a honvédelemmel kapcsolatos kiadások a jövő évi büdzsében. Ne felejtsük el azt sem, hogy a honvédelemmel kapcsolatos kiadások 2010-hez képest több mint a háromszorosára nőttek az elmúlt tíz év során, ezzel párhuzamosan pedig a rendvédelemre fordított kiadások is jelentős mértékben növekedtek, hiszen az összesített ráfordítás 2021-ben meghaladja a 953 milliárd forintot, ami 2010-hez képest 504 milliárd forintos, 2020-hoz képest pedig 93 milliárd forintos növekedést jelent. Amellett sem mehetünk el egyébként szó nélkül, hogy milyen komoly beruházásokat hajt végre a kormány a „Zrínyi 2026” honvédelmi és haderőfejlesztési program részeként.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy az imént bemutatott számok önmagukért beszélnek. Mindenki számára világos és egyértelmű, hogy a kormány számára a szocialista-szabad demokrata kormányokkal ellentétben nekünk nem csak a szavak szintjén fontos a honvédelem és a rendvédelem, mi nem a jól csengő mondatok színvonalán képzeljük el a területen dolgozók megbecsülését, és mi nem hazudunk reggel, éjjel meg este a végrehajtott nagy volumenű fejlesztéseinkről, csak hogy egy olyan személytől idézzek, akinek kormányzása alatt leépülésre került a honvédség és tetőfokán volt a bűnözés Magyarországon.

A megindított életpályamodellek, a számos infrastrukturális fejlesztés, a már említett honvédelmi és haderőfejlesztési program vagy akár a rendőrség gépjárműállományának folyamatos cseréje mind a kulturált és megbecsült környezetben történő munkavégzést segíti elő. Megbecsült humán erőforrás nélkül ugyanis nincs jól működő rendvédelmi vagy honvédelmi rendszer, így egyértelmű, hogy erre is kiemelt figyelmet kell hogy fordítsunk.

Hazánk 2021. évi védelmi költségvetéséből jól látható, hogy a kormány kiemelt ügynek tekinti a közbiztonság megerősítését, a nemzetközi és hazai terrorizmus, valamint az illegális migráció elleni védelmet, az emberi élet és értékek védelme érdekében a katasztrófavédelem fejlesztését, valamint a bűncselekmények felderítését és a büntetések végrehajtását.

Az ország településein az állandó rendőri jelenlét elsősorban a körzeti megbízotti szolgálattal biztosított. Az évek óta állandósuló, így folyamatos kihívást jelentő tömeges illegális migráció mellett az államhatár hatékony védelme is folyamatosan biztosított. Meglátásom szerint a közbiztonság fenntartásának alapja a folyamatos közterületi rendőri jelenlét biztosítása, továbbá ennek a végrehajtása során alapvető feladat az önkormányzatokkal történő folyamatos kapcsolattartás, valamint egyéb, közbiztonsággal kapcsolatos fórumok és konzultációk szervezése.

A fentiekben már említett eredmények és célok kapcsán szeretnék néhány számadatot is szíves figyelmükbe ajánlani.

A hivatásos állomány lakhatásával, valamint a hivatásos életpályával kapcsolatos kiadások 2021. évi javasolt összege 17 milliárd 181 millió forint. A 2021. évi belügyi költségvetés javasolt összege 857 milliárd 595 millió forint, ami 12,6 százalékkal, azaz számszerűen 96 milliárd 206 millió forinttal több, mint a 2020. évben volt. Ez egy igen figyelemreméltó adat véleményem szerint.

Ha pedig mindezen pozitív eredmények nem bírnának kellő alátámasztó hatással a helyes kormányzati politikát illetően, akkor meg kívánom említeni, hogy a belügyi intézmények költségvetésének 2021. évre javasolt összege is nő, hiszen értéke 679 milliárd 685 millió forint, amely 5,8 százalékkal, számszerűen 37 milliárd 292 millió forinttal több, mint az a 2020. évben volt.

A fentiek alapján megállapítható tehát az is, hogy a Belügyminisztérium hatáskörébe tartozó nemzetbiztonsági szolgálatokra is kiemelt figyelmet fordít a kormány, hogy napi működésük, személyi állományuk, felkészültségi és technológiai korszerűsítésük kivétel nélkül a hatékony munkavégzést tudja eredményezni.

Itt szeretnék kitérni röviden a Külgazdasági és Külügyminisztérium hatáskörébe tartozó Információs Hivatalra is néhány rövid gondolattal. Néhány héttel ezelőtt zárt ülés keretén belül tárgyaltuk az Információs Hivatal 2019. évi tevékenységét, amely, elmondhatjuk, hogy az első olyan év volt számukra, amikor már teljes egészében a Külgazdasági és Külügyminisztérium alá tartozott a hírszerzés.

Egy nyilvános vitában értelemszerűen nem mondhatok el túl sok információt a hivatal tevékenységéről és a beszámoló részleteiről, de azt bátran kijelenthetem, hogy képviselőtársaimmal megbizonyosodhattunk róla, hogy a hivatal nagyon jó úton halad, személyi állománya felkészült, és vezetése reális célokat támaszt a szervezettel szemben, amivel jelentős mértékben hozzá tudnak járulni Magyarország biztonságához és nemzetközi sikereihez.

Az újonnan kialakított, modern és korszerű jelentések, a jelentős mértékben bővülő külföldi pozíciók száma, valamint a technikai fejlesztések révén megvalósult információszerzési képesség javítása mind hozzájárul ahhoz, hogy az Információs Hivatal rövid távon is a térség meghatározó hírszerző szolgálatává tudjon válni. A hivatal jelentős mértékben javította és fejlesztette a kibervédelmi képességeit, továbbá olyan épület-korszerűsítési koncepciókat tett le az asztalra, amelyek végrehajtás esetén jelentős mértékben tudják csökkenteni működési költségeiket.

Büszkén elmondhatom azt is, hiszen ez nem számít minősített információnak, hogy az idei évben végrehajtásra került 10 százalékos illetményemelés jelentős mértékben hozzájárult a fluktuáció csökkentéséhez és mindezzel párhuzamosan az állomány érezhető fiatalításához is.

(16.30)

Mindezen felül a fokozott terheléssel járó munkavégzés ellentételezésére a hivatal vezetése kiemelt figyelmet fordít a munkafeltételek javítására, valamint a nők és a fiatalok megtartására is. Tornaterem, rekreációs központ került kialakításra, felújították a lőterüket, továbbá kiemelkedő egészségügyi szolgáltatásokat működtetnek. A fejlesztés elmaradhatatlan része továbbá egy új, modern oktatási épület kialakítása, a jövő hírszerzőinek korszerű tréningezésére.

Az Információs Hivatal 2021. évi költségvetése biztosítja a hivatal részére meghatározott törvényi feladatok eredményes és növekvő színvonalú ellátását ebben a biztonsági kihívásokkal terhelt nemzetközi környezetben, amiben az utóbbi években kell hogy éljünk mi, európaiak.

A költségvetése 2 milliárd 23 millió forinttal, azaz 13 százalékkal emelkedik a 2021. évre vonatkozóan, melyet követően 17 milliárd 580 millió forintból finanszírozza majd éves feladatait. Kétségtelen tény, hogy egy erős Magyarországnak erős nemzeti hírszerzéssel kell rendelkeznie, melyhez elengedhetetlen a magas szinten képzett személyi állomány biztosítása. Ennek megvalósításához fedezetet nyújt a tervezett költségvetés, melybe beépítésre került mind a létszámbővítésnek a lehetősége, mind a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának életpályán tartását biztosító források pénzügyi fedezete, több mint 1,5 milliárd forint értékben.

Végezetül pedig, de semmiképpen sem utolsósorban, engedjék meg, hogy a polgári hírszerzésről néhány gondolat erejéig áttérjek a katonaira. Magyarország számára kiemelt szempont kell legyen a katonai hírszerzés területén folytatott munka megfelelő költségvetési forrással történő támogatása, amit meglátásom szerint a „Zrínyi 2026” program is több ponton biztosít.

Megállapíthatjuk azt is, hogy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat 2021. évi jóváhagyott előirányzatai tartalmazzák a nemzetbiztonsági törvényben elrendelt alapfeladatok végrehajtásához szükséges erőforrásokat. A költségvetés szemmel láthatóan teret enged a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat személyi állománya által használt objektumok fejlesztésének, továbbá lehetőséget biztosít a kibervédelmi feladatok szakszerű ellátására és folyamatos korszerűsítésére, valamint fejlesztésére, ezzel jelentős mértékben járul hozzá a Magyar Honvédség felderítőképességének fejlesztéséhez is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem kívánom tovább szaporítani egyébként a szót, így összefoglalva a gondolataimat csak annyit szeretnék mondani, hogy tegyünk meg mindent annak érdekében a jövőben is, hogy Magyarország egy olyan békés és biztonságos ország maradjon, amilyenné az elmúlt évtizedek során vált, és legyünk a jövőben is a nemzetközi turisztikai desztinációk egyik legkiemelkedőbb szereplője, hiszen biztonságos országba mindenki szívesen utazik. Mi, országgyűlési képviselők pedig ehhez csak úgy tudunk hozzájárulni, ha támogatjuk a Magyarország Kormánya által beterjesztett 2021. évi költségvetést, hiszen az nemcsak a gazdaságunk fejlesztéséhez, a családok támogatásához vagy éppen a koronavírus-járvány okozta hatások mérsékléséhez járul hozzá, hanem kiemelkedő mértékben biztosítja hazánk határainak védelmét az illegális migrációval szemben, és garantálja belső biztonságunk fenntartását is.

Mindezekre tekintettel kérem, hogy támogassák a Magyarország 2021. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai