Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.29.09:08:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 299-301. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 7:16


Felszólalások:  Előző  299 - 301  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A törvényjavaslat előterjesztőjeként, amikor az általános vitát kezdtük, akkor idéztem, a Transparency International Hungary nevű, mondjuk úgy, hogy NGO, és akkor már több angol szót nem mondok itt; szóval, a lényeg az, hogy a Transparency úgy értelmezte, úgy értékelte a 2014‑es választási kampányt, többek között azt nyilatkozta a Transparency vagy olyan véleményt adott közzé, hogy a köztéri hirdetéseket, az óriásplakátok tulajdonosai, üzemeltetői által a politikai szereplőknek adható kedvezményeket egységesen kell szabályozni vagy a kedvezményeket teljesen meg kell tiltani, az óriásplakát-tarifákat nyilvánossá kell tenni.

Tehát szemben azzal, amit Szávay úr állított, valójában nem a diktatúra felé vezető lépés ez a törvényjavaslat (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból: Hogyne lenne!), hanem a transzparencia és az esélyegyenlőség felé vezető javaslat (Szávay István: Jézus Mária!), mert a választási kampányon kívül (Szávay István: Ezt a cinizmust!) transzparenssé teszi a pártok támogatási rendszerét, a választási kampányban pedig megteremti, a médiában már létező esélyegyenlőségi szabályokat vetíti rá a médiahirdetések… (Dr. Gyüre Csaba nevet. ‑ Szávay István: Melyik médiát? Ne viccelj!) Bizonyára nem ismerik a választási eljárási törvényeket (Az elnök csenget.), de szerintem ez nem olyan nagy baj, majd úgyis alkalmazzuk mindannyian. A választási eljárási törvényeink szerint ugyanis a médiahirdetések során már biztosítani kell az esélyegyenlőséget, biztosítani kell azt, hogy egyforma időben, egyforma felületen tudjanak a médiában hirdetni (Szávay István: A pártok!) a politikai pártok. Nos, ezt az esélyegyenlőséget kellene a javaslatunk szerint a közterületi hirdetésekben is biztosítani.

Tehát olyannyira nem ördögtől való ez a javaslat, hogy ezt már a 2014-es választásokon a médiahirdetésekre alkalmazták a választási szervek, és ez egy hatályos törvény, azon túl, hogy a Transparency véleménye szerint ezt ki kellene terjeszteni az óriásplakátos hirdetési piacra is. Tehát szemben azzal, amit állítanak, ez valójában az önök érdekét is szolgálná. (Szávay István: Ó, köszönjük szépen!)

Hogy csak egy példát mondjak, az önök elnöke elismerte, hogy a jelenleg folyó plakátkampányukra 150 millió forint hitelt vettek föl. Nyilván, bizonyára készítettek kalkulációt, hogy ezt miből fogják kifizetni. De az biztos, hogy az nem igaz, amit Gyüre Csaba mondott, hogy van a másik oldalon két ló, és abból az egyik lovat, azt mondta, hogy ki akarja lőni ez a törvényjavaslat. Önöknek nincs lova, mert azt is hitelből vették, tehát valójában ezeket a hirdetéseket hitelből finanszírozzák.

És azt is elismerte egyébként a Jobbik, hogy bizony Simicska Lajos cégeitől vásárolják ezeket a médiafelületeket. (Szávay István: Mert neki vannak ilyen cégei, azért!) Tehát nem kell semmiféle összeesküvés-elméletet gyártani, mert önök elismerték, hogy Simicska Lajostól vásárolják ezeket a hirdetési felületeket (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból: És?), és még erre ráadásul hitelt is vettek föl. (Dr. Lukács László György: Ti ki se mertétek mondani kormányon a nevét! ‑ Az elnök csenget.) Még egyszer mondom, az idézetek nem tőlem származnak (Szávay István: Ti játszottátok át az összes plakáthelyet! ‑ Az elnök csenget.), hanem a Jobbiktól származnak.

ELNÖK: Képviselő úr, egy kis türelmet kérek. Folytassa, képviselő úr!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen. Tehát, ha jól értem, akkor eddig attól lettek idegesek, hogy elmondtam a Jobbik nyilatkozatait. Most jönnek a Fidesz nyilatkozatai. (Szávay István: Attól vagyok ideges, mert cinikus vagy!) A Jobbik nyilatkozatai szerint tehát önök hitelből kampányolnak jelenleg. Én azt tudom mondani, hogy ehhez képest mégiscsak jobb megoldás lenne az, hogy esélyegyenlőséget teremtene, minden párt egyformán tudna a választási kampányban részt venni.

Természetesen meg lehet kockáztatni, hogy a következő kampányidőszakban önök további hitelt vesznek föl és abból fognak kampányolni, de azért jegyezzék meg, ezt vissza kell fizetni. Volt már olyan párt a parlamentben, amely egyébként kiesett azóta (Szávay István: És futni hagytátok őket!), és nem tudta kifizetni a tartozásait. Ez a párt ma már nem parlamenti párt. (Vágó Sebestyén közbeszól.)

Tisztelt Ház! Tehát meggyőződésünk, az előterjesztők meggyőződése, hogy ez a törvényjavaslat minden párt érdekét szolgálná, nem lenne kiszolgáltatva egyetlen párt sem azoknak a támogatásoknak, amelyeket most a Jobbik élvez éppen.

Egyébként, ha meg abból indulnak ki, hogy Magyarországon a médiapiac jelenleg plurális-e, és valóban létezik-e az, hogy azért kell már a hirdetési felületekre menni a pártoknak, mondjuk, az ellenzéknek, mert nem találnak médiumot, ez természetesen nem igaz. Jelenleg az én megítélésem szerint, de szerintem ezt objektíven is meg lehet állapítani, három országos kereskedelmi televízió van, amelynek a híradója ‑ hogy mondjam ‑ őszinte tisztelője az ellenzék politikájának, hiszen annyit szerepelnek benne, és ugyanígy, mondjuk, két országos napilap van, amely az ellenzékhez közel áll, hogy így mondjam, és legalább három olyan kereskedelmi rádió van, amelynek milliós hallgatottsága van, milliókat ér el a kereskedelmi rádió, és ezek is ellenzéki kézben vannak.

(20.10)

Tehát Gulyás Gergely mondta azt, aki előterjesztője ennek a javaslatnak, hogy szeretne ő olyan diktatúrát látni, ahol ennyi médium szolgálja az adott ellenzék információterjesztését. Tehát nem szorulnak önök rá Simicska Lajos támogatására, nem érdemes szerintem kockáztatniuk a pártjuk fizetőképességét; különösen azért nem, mert a pártok állami támogatása a választási eredmények függvénye. Lehet persze erre kockáztatni, hogy majd ha a Jobbik nagyobb eredményt ér el, mint jelenleg ért el, akkor nagyobb lesz az állami támogatottsága is ‑ de mi van, ha mégsem? Akkor bizony ki kell fizetni ezeket a támogatásokat vagy pontosabban: ki kell fizetni ezeket a hiteleket. Mondhatnám azt, hogy ezért mi nem aggódunk. Mi nem önökért aggódunk, hanem mi minden olyan pártért aggódunk, amelyik eladósodik és kiszolgáltatottá válik valamilyen gazdasági érdekcsoportnak. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.)

Tehát a javaslat arról szól, hogy ne váljon senki sem gazdasági érdekcsoportok kiszolgáltatottjává, és a politikában ne jelenhessen meg ez a befolyásolás.

Tisztelt Ház! Tehát kérem, hogy a tör­vény­ja­vaslatot támogassák (Szávay István: Mi van a CÖF-fel?), és nagyon kérem önöket, hogy fontolják meg a javaslatot. Meggyőződésünk, hogy a Jobbik ér­de­ké­ben áll ennek a javaslatnak az elfogadása. Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  299 - 301  Következő    Ülésnap adatai