Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.12:07:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2021.10.20.), 54. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Számtalanszor felmerül az a kérdés, csak Rig Lajosnak is mint országgyűlési képviselőnek szeretném tisztába tenni ezt a kérdést, hogy a magyar kormány nyújt be törvényjavaslatokat; a kormányt a kormányfő vezeti, és az általános helyettese írja alá a törvényjavaslatot. Ha megnézi az előterjesztést, akkor ott van, hogy előadó dr. Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter, mert övé a felelősség a szakmai kidolgozásban is. Ezért nem a Miniszterelnökség államtitkára ül, mondjuk, ennél a törvényjavaslatnál, hanem az EMMI államtitkára. Tehát ez a jogi procedúra, amit ön most itt megpróbált politikai térbe helyezni. Ez így van, fogadja el, képviselő úr. (Rig Lajos: Elfogadom. Az összes többit nem fogadom el.) Az EMMI dolgozta ki a törvényt, és prezentálja itt az Országgyűlés előtt is nekünk.

Én annak örülök, hogy képviselő úr is elismerte például a mentőorvosoknál is az elmúlt évek béremelésére tett erőfeszítéseinket, és hogy ennek megvannak az eredményei. Soha nem fog tőlünk olyat hallani  egyrészt, mert nem lenne igaz, másrészt, mert nem így gondoljuk , hogy elégedettek vagyunk bárkinek a jelenlegi bérszintjével, azon dolgozunk, hogy mindenkinek folyamatosan emeljük és emelni tudjuk a bérét. Éppen ezért például a 2022-es, már elfogadott költségvetésben 2884 milliárd forint fog rendelkezésre állni egészségügyi célokra. Ez 1700 milliárd forinttal több, mint az utolsó szocialista költségvetésben, 2010-ben. Bangóné Borbély Ildikó ilyenkor mindig rázza a fejét, mert képtelen elfogadni ezt az igazságot… (Bangóné Borbély Ildikó: Véletlenül se mozdítottam meg a fejem.), ami a szavaimban szerepel. 1700 milliárd forinttal magasabb, mint 2010-ben, az utolsó szocialista kormány által benyújtott költségvetésben, és 770 milliárd forinttal magasabb, mint az idei évben biztosított források. 2010-hez képest közel két és félszer annyit fordít a kormány az egészségügy működésére.

A bérek tekintetében a legnagyobb arányú növekedés az egészségügyben valósult meg. Még egyszer hozzáteszem, tovább kell folytatni a bérfejlesztést folyamatosan, de 2010-hez képest az egészségügyi bérekre fordított források összege közel négyszeresére nő jövőre. Jövőre mintegy 745 milliárd forinttal több forrás jut az egészségügyben dolgozók fizetésére, mint 2010-ben.

Nem kívánok belemenni azokba a részletekbe, amiket államtitkár asszony már felsorolt, itt a szociális intézményekkel kapcsolatban szeretnék pár szót szólni, hiszen a korábban, 2016-ban elfogadott szociális törvény értelmében idősek, fogyatékosok, szenvedélybetegek vagy pszichiátriai betegek számára átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények 2022. december 31-éig kaptak működési engedélyt, az érintett intézmények átalakulását követően a tartós bentlakásos elhelyezési formák vagy a támogatott lakhatás keretein belül nyújthatnak ellátást a továbbiakban. Az átalakulási kötelezettség nem vonatkozott az éjjeli menedékhelyekre és a hajléktalan személyek átmeneti szállásaira sem.

(Móring József Attila elfoglalja a jegyzői széket.)

A 2020-as évben szerintem a minisztérium bölcsen kihasználta a pandémia idejét arra is, hogy egy általános felmérést végezzen a szociális intézmények körében, hogy ez az átmeneti időszak hogyan történik, hol tartanak, milyen szakaszokat sikerült lezárni, és hány intézménynek sikerült az átalakulás útjára lépni. Az érintett fenntartókkal való egyeztetés során azt lehetett leszűrni  akár a tervekről, akár a felmerülő akadályokról beszélünk , hogy aránytalan nehézséget okozna a szociális intézmények fenntartói számára az átalakulási kötelezettség teljesítése, és nagyfokú a bizonytalanság is több kérdésben. És az érintett intézmények egy jelentős része a mai napig nem alakult át. Így természetesen a mostani törvényjavaslat ezt helyesen rendezi szerintem, és ahogy Pesti Imre képviselőtársam elmondta, ez egy bátor és okos döntés volt.

Ugyanakkor annak érdekében, hogy ne érje hátrány azon intézményeket, amelyeknél az átalakulási kötelezettség megszüntetésekor már folyamatban van vagy megtörtént az átalakulás, így átmeneti szabályként véleményem szerint is szükséges meghatározni, hogy az átalakulást megelőzően befogadott férőhelyszámok erejéig a mostani törvény erejénél fogva befogadottnak minősülnek majd a finanszírozási rendszerbe. Így akik már átalakultak, azokat sem éri semmiféle hátrány, hanem ugyanolyan feltételekkel és a férőhelyük megfelelő finanszírozásával tudnak majd működni a továbbiakban is.

A Fidesz-frakcióhoz hasonlóan a KDNP-frakció is támogatni fogja a törvényjavaslatot. Köszönöm a lehetőséget.




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai