Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.20.11:40:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2021.10.20.), 102. felszólalás
Felszólaló Dr. Harangozó Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:31


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARANGOZÓ TAMÁS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Dehogy arról szól ez a törvény, amit ön elmondott! Dehogy szól arról! Chatrobotokról beszél itt államtitkár úr, vagy éppen valamelyik törvény részszabályának részmódosításáról?

Mielőtt belemennénk a mélyébe, kezdjük egy picit a bemelegítésnél! Tessék nekem elárulni, államtitkár úr, amiről nem ejtett szót! Az egyes eljárások korszerűsítését vagy a polgárok biztonságának további megerősítését célozza ebben a törvényjavaslatban a sportról szóló törvény módosítása, amely alapján az Üllői út 129. szám alatt épülő új budapesti multifunkcionális sport- és rendezvénycsarnok vagyonkezelői jogát adják át a Ferencvárosi Torna Clubnak? Sok-sok milliárd, talán százmilliárdos nagyságrendű, ismét közpénzből épített ingatlanról beszélünk. Az egyes eljárások korszerűsítését vagy a polgárok biztonságának további megerősítését célozza az államháztartásról szóló törvény módosítása, amely előírja az állami fenntartású városi kórházak kötelezettségvállalási jogának további korlátozását?

Hogy megpróbáljam magyarul is elmondani, a városi kórházak innentől kezdve még annyi mozgástérrel és saját döntési joggal sem fognak rendelkezni, mint eddig, és külön engedélyt kell majd előzetesen kérniük az irányító megyei intézménytől, illetve a klinikai központok elnökétől, hogyha valamilyen gyógyításhoz szükséges pluszkiadásokat kell a kórháznak tennie. Ez a két olyan rész van, aminek minimum semmi köze nincsen még a törvény címéhez sem, sem az emberek biztonságának megerősítéséhez, sem az eljárások korszerűsítéséhez.

De hát azért lássuk be, ennek a törvénynek a lényege micsoda! Ez a törvény abba a sorba illeszkedik, amiről már sajnos tegnap is beszélni kellett az igazságügyi miniszter által benyújtott másik salátatörvény tekintetében, ez pedig a hatalom meg a pénz átmentése az ellenzéki időszakra. Na de azért ameddig ez a törvény megy, és nem csodálom, hogy a miniszter úr sem kívánkozott be ide személyesen, meg a belügyi terület sem, konkrétan, tisztelt képviselőtársaim, politikai értelemben ez államcsíny kategória. Hát, hogyan gondolják ezt?!

Ebben a törvényjavaslatban gyakorlatilag a bányafelügyeleti hatásköröket megszüntetik, az egész intézményrendszert beszántják, és ezeket a felelősségi köröket és hatósági jogosítványokat odateszik a Rogán által megálmodott mutyihatósághoz. Mondhatnám hosszan a nevét, de szerintem a lőtéri kutyát nem érdekli, nincs is semmi értelme. Egy értelme volt az egész hatóság létrehozásának, hogy az összes olyan területet, amely az elmúlt 11 év korrupciójának melegágya, trafikmutyi, szerencsejáték-koncesszió, gondolom, a jövőre vonatkozóan majd az autópálya több ezer milliárdos vagyonának koncesszióba adása és széthordása, ezen területek mellé most a bányafelügyeletet is oda fogják tenni.

(15.40)

Milyen érdekes, hogy amikor sorban jönnek azok a döntések, mint a nemzeti médiahatóság elnökének lemondatása, majd valakinek a kilenc évre bebetonozása, hogy a magyar médiát esetleges ellenzékbe kerülésük esetén is, ha máshogy nem, hatósági eszközökkel pórázon meg szájkosár alatt tudják tartani! Egyébként itt van ez a törvényjavaslat, de számtalan más példát lehet mondani, például az alkotmány módosítása, a magánalapítványok létrehozása, több ezer milliárdnyi közpénz és közvagyon oda berakásával.

Ebben a sorban odáig merészkednek, hogy van a miniszterelnök családjának egy legális  vagy legalábbis annak tűnő , milliárdos bevételt biztosító biznisze, ez Orbán Győző bányacége. Abba, mit tudom én, politikatörténeti szempontból, a miniszterelnök szavahihetősége meg az egész politikájának a szavahihetősége szempontjából lenne csak érdemes belemenni, hogy hogyan lesz valaki a ’90-es években párttitkárból bányatulajdonos milliárdos, hogyan tud a miniszterelnök arra hivatkozni, hogy a hatvanpusztai királyi uradalom, ami ott épül, az nem is az övé, az a családi cégé, az a tisztességes bányászatból megkeresett, kínkeservesen, nap mint nap szorgalmasan ledolgozott órák után járó milliárdokból van.

De hogy ebben a törvényben önök most fogják magukat és az ezt felügyelő hatóságot beszántják, majd odaadják a kormánytól egyébként függetlenül működő vagy legalábbis a parlamenttől függetlenül működő hatóságnak, az szerintem egymagában vérlázító.

De ami az államcsíny kategória, az az, hogy fogják magukat  a másik javaslattal összhangban kell ezt nézni , és ennek a hatóságnak a vezetőjét innentől kezdve nem a miniszterelnök fogja majd felmenteni és nem a miniszterelnök fogja kinevezni, ez csak Orbán Viktornak adatott meg, hanem egy esetleges jövő évi kormányváltásra készülve átteszik ezt a jogkört a köztársasági elnökhöz.

Itt az ember egy pillanatra elgondolkozna, hogy a köztársasági elnöki milyen szép intézmény, de aztán rögtön eszébe jut, hogy a választások előtt önök szintén arra készülnek, hogy majd öt évre, a következő öt évre ezen parlament fideszes többsége valamelyik Fidesz-párttagkönyvvel rendelkező rendes káderét berakja a Magyar Köztársaság elnökének, és a kör bezárult.

Nemcsak azt mutatja ez az ügy, hogy a koncnál, a lóvénál szentebb dolog nincs, személyesen a miniszterelnöknek se, hanem azt is, hogy ezt az intézményt, a magyar Országgyűlést, a népképviseletet használják föl arra, hogy menekítsék a vagyont, és bebiztosítsák maguknak mind az állampárti hatalmat, mind pedig az itt megszerzett koncot a következő időszakra is.

Én egyet nem értek, hogy eddig hogyan merészkednek. Önök szerint tényleg senki nem látja, hogy mi zajlik? Hogy létrehoznak egy hatóságot, aminek a vezetőjét Orbán Viktor miniszterelnökként nevezi ki kilenc évre, majd amikor jönnek a választások, átteszik a köztársasági elnökhöz? Hát, miért nem a posta vezetőjéhez teszik át, vagy, nem tudom én, a koronaőrséghez? Akkor már tök mindegy, nem?! Ez olyan, tisztelt államtitkár úr, mint mikor Varga Judit azt mondja, hogy a titkosszolgálati anyagoknak az engedélyezését nem is ő csinálja, mert a minisztériumban átadta az államtitkárnak, vagy hát nem is tudja, az szmsz alapján lehet, hogy a portás engedélyezi. Ez körülbelül az a komolyság!

Tegnap is elmondtam, ma is azzal zárom, államtitkár úr: nincs mit beszélni erről a törvényről, ez az önök egyik legszégyenteljesebb javaslata, amit legalábbis a Belügyminisztérium  mert másoknak már elszállt az agya eddig is nemegyszer  behozott ide a Ház elé. Annyira túltolják, államtitkár úr, hogy az emberek zsebében a bicska teljesen ki fog nyílni!

Értsék már meg, ha ezen az úton mennek tovább, márpedig tudjuk, hogy az őszi ülésszakban körülbelül ilyenekkel fogják szórakoztatni az Országgyűlést meg az embereket, még tovább, még tovább, még lejjebb, még lejjebb ezen a színvonalon meg ezen a csúszdán, pont ezekkel a döntéseikkel fogják az embereket annyira maguk ellen haragítani, hogy be fog teljesülni az, amit már hétfőn hallottam Gulyás Gergelytől.

Gulyás Gergely álma az, hogy ha meg akarjuk változtatni ezeket a döntéseket, akkor kétharmaddal kell majd kormányt váltanunk. Ha önök tényleg bemutatják az embereknek, hogy az ő életüknek, az ő sorsuknak, az ő, hogy mondjam, nyomoruknak vagy bánatuknak a megsegítéséhez önöknek semmi közük nincsen, de azt, hogy a miniszterelnök biznisze meg a családi biznisze rendben legyen, kétharmaddal betonozzák be meg pakolgatják ide-oda, akkor ezzel szerintem komoly lépéseket tesznek, államtitkár úr, abba az irányba, hogy jövőre valóban kétharmados többséggel hajtsák el önöket oda, ahol egy picit tudnak pihenni és gondolkozni az élet értelmén. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai