Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.03.28.15:52:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2020.11.16.), 230. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:46


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság a 2020. november 12-én tartott ülésén megtárgyalta a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény módosításáról szóló T/13257. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 33 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül egyhangúlag elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! A polgári perrendtartás kétéves hatályosulásának tapasztalatai, az Alkotmánybíróság határozatai, valamint a jogalkalmazó szervek visszajelzései indokolttá teszik a törvény egyes rendelkezéseinek felülvizsgálatát, pontosítását, valamint a perjogi szabályok egyszerűsítését és rugalmasabbá tételét.

A Ház asztalán fekvő törvényjavaslat fő célkitűzése az, hogy megkönnyítse a jogkereső állampolgároknak és szervezeteknek a bírósághoz fordulás jogának a gyakorlását. A normaszövegből kiolvasható, hogy a hatásköri szabályozás egyfajta finomításával állunk szemben, amely kismértékben igyekszik növelni  a pertárgyértéktől függetlenül  a törvényszék hatáskörébe tartozó perek körét. Ily módon optimálisabban alakul majd a járásbírósági, illetve a törvényszéki hatáskörbe tartozó ügyek megoszlása.

Szót kell ejtenünk a perindítás egyszerűsítését célzó módosítások szándékairól is. A javaslat értelmében a keresetlevél tartalmi elemeinek száma csökken, továbbá egyszerűsödnek az egyes elemekre vonatkozó előírások is. A keresetlevélben az alperes azonosító adatai közül elegendő a nevét és a lakóhelyét vagy a székhelyét megjelölni; egyéb azonosító adat hiánya nem eredményezi a keresetlevél visszautasítását. A keresetlevél formai kritériumai is jelentősen csökkennek majd, ugyanis nem kell feltüntetni az egyes szervezeti egységek címeit, valamint az egyes szerkezeti egységeken belüli tartalmi elemek előadása nincs sorrendhez, vagy más formaisághoz kötve.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném kiemelni a személyi állapotot érintő perekre vonatkozó módosításokat, melyek a kiskorú gyermekek érdekének fokozott védelmét célozzák. Ennek egyik eszköze, hogy a bírók erősebb felvezetési jogosítványokat kaptak a kiskorúakat érintő perekben, aminek köszönhetően fenntartható lesz a kiskorú gyermek érdekeit szolgáló pernem. Tekintettel arra, hogy a bíróságnak lehetősége van hivatalbóli bizonyításra a státuszperekben, ezért indokolt a magánszakértői bizonyítás kizárása ilyen esetekben. Így elkerülhetővé válik, hogy a perrel érintett kiskorú gyermeket akár három szakértő is vizsgálja, ami nyilvánvalóan megterhelő egy gyermek számára.

Tisztelt Országgyűlés! Lehetne még nagyon sok további szabályról is beszélni a törvénytervezet kapcsán, gondolok itt például a perfelvételi szak szabályait rugalmasabbá tevő elképzelésekre, a felekre háruló adminisztrációs terhek csökkentésére vagy a másodfokú eljárás során a felek jogérvényesítését megkönnyítő módosításokra, de meggyőződésem, hogy a korábbiak során módunk volt részletesebben tájékozódni.

Az elhangzottakra tekintettel a benyújtott javaslat támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(18.00)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai