Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.11.05:19:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2020.11.16.), 18. felszólalás
Felszólaló Gulyás Gergely (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem állítom, hogy öt frakcióvezető szerteágazó felszólalására  én most az ellenzéki frakciókról beszélek  5 percben fogok tudni reagálni, de talán a legfontosabb kérdéseket mégiscsak érdemes tisztázni. Tehát ha megnézzük az elhunytakra vonatkozó statisztikákat, akkor csak szeretném jelezni, hogy ha önök megnézik azt, hogy az egyes országok kit számítanak elhunytnak és kit nem, akkor vannak különböző statisztikák ugyan, de Magyarország az, amelyik mindenkit beszámít, függetlenül attól, hogy mi volt a halál oka, hogyha koronavírus-fertőzött volt. Számtalan ország, köztük környező országok is, nem így járnak el. (Szilágyi György: Ott is diktatúra van?) Tehát Magyarországon, ha ugyanolyan metodikával mérnénk a halottak számát, mint amilyen metodikával néhány környező ország és jó néhány európai uniós ország teszi (Közbeszólás az ellenzéki pártok padsoraiból: Japán!), akkor még kedvezőbbek lennének az adatok. Mi a korrektség jegyében a kezdet kezdetén úgy döntöttünk, hogy függetlenül attól, hogy mi a halál oka, hogy az amúgy is bekövetkezett volna, ha valakinek volt koronavírus-fertőzése is, akkor az beszámít a statisztikába.

De ennek ellenére, hogy a magyar statisztikai módszertan a legkedvezőtlenebb, ha megnézünk olyan országokat, amelyek gazdagabbak, az egészségügyi ellátásuk is gazdagabb, mondjuk, Svédországban az 1 millió főre vetített halálos áldozatok száma nem 317, mint Magyarországon, hanem 597; Franciaországban 664; Olaszországban 751; Spanyolországban 861; Belgiumban 1238. Mi lenne, ha ezekben az országokban teljesítenének önök ellenzéki képviselői feladatokat? Nem lennének ilyen kritikusak, mert önök magukhoz közelebb érzik a belga, a spanyol, az olasz, a francia vagy a svéd kormányt, mint a magyart. (Dr. Rétvári Bence: Úgy van!  Közbeszólás a kormánypártok padsoraiból: Szégyen!  Közbeszólások az ellenzéki pártok padsoraiból.) Könnyen lehet, hogy ez az egyetlen oka annak, hogy itt felállnak, valótlanságok sorát próbálják felróni a kormánynak (Szilágyi György: Ezekben az országokban is diktatúra van?), olyan idézeteket hoznak, amiket soha senki nem mondott.

A legjobb hamisítás az, amit az e tekintetben úgyis szakértőnek számító Demokratikus Koalíció követett el, ahol Arató frakcióvezető-helyettes úr feláll, és azt mondja, hogy Orbán Viktor azt mondta, hogy 50 százalék esély van arra, hogy ne omoljon össze az egészségügy. (Arató Gergely közbeszól.) Arató frakcióvezető úr vagy tudja, hogy nem mond igazat, és akkor ebben az esetben szándékosan hazudott, vagy pedig el kellett volna esetleg olvasni a miniszterelnök nyilatkozatát. A miniszterelnök azt mondta, hogy ha semmilyen beavatkozás nincs, semmilyen szigorítás nincs, akkor is 50 százalék, hogy a magyar egészségügy képes ellenállni annak a rendkívüli nyomásnak, amit a megbetegedések száma jelent. (Közbeszólás az ellenzéki pártok padsoraiból: Nem ezt mondta…) Ezt mondta pontosan, vissza kell olvasni! Ehhez képest önök ezt meghamisítják, erre kampányt építenek. Saját személyes példámat is mondhatnám, de talán az nem ér annyit, hogy itt ilyen hosszan reagáljak rá. (Arató Gergely közbeszól.)

Ami a felkészülést illeti, valóban, az ágyszám tekintetében Magyarország áll a legjobban; hogyha megnézzük, akkor a tesztekből, maszkokból, kesztyűkből is elegendő áll rendelkezésre, ez korábban nem volt így. Az orvosok, ápolók is emberfeletti munkát végeznek, de kellő számban rendelkezésre állnak. Meghoztuk azokat a szabályokat, amelyek az ötöd- és hatodéves orvostanhallgatók bevonását a védekezésbe lehetővé teszik.

És azt tudjuk mondani, hogy ma a magyar egészségügyi rendszer, amelynél a lényegesen gazdagabb országok gazdagabb egészségüggyel is rendelkeznek, kiválóan teljesít. Hiába kérdőjelezik önök ezt meg, és hiába becsülik le azoknak a munkáját, akik egyébként éjt nappallá téve azért dolgoznak, hogy a lehető legkevesebben haljanak meg, és a lehető legkevesebb tünettel éljék túl a fertőzést azok, akik ezt megkapták.

Ami a gazdasági kritikákat illeti, kétségkívül egy Központi Statisztikai Hivatal által nyilvánosságra hozott adatsor nem feltétlenül egyszerű, de hogyha a grafikont nézi Szabó Timea frakcióvezető asszony, akkor neki is sikerülni fog megérteni. Tehát a helyzet az, hogy ma is többen dolgoznak  a szeptemberi adatok a legfrissebbek, amelyek nekem rendelkezésre állnak, ezért gondolom, hogy frakcióvezető asszonynak sincs talán frissebb , a márciusi munkavállalási adatokhoz képest ma Magyarországon többen dolgoznak. Ma többen dolgoznak Magyarországon  KSH-adat, Eurostat-számítás szerint. Az egy más kérdés, hogy ettől még, miután van szezonalitás a statisztikában, 24 ezerrel kevesebben dolgoztak idén szeptemberben, mint tavaly szeptemberben. A két állítás együtt igaz. Ahogy az is igaz, hogy az Európai Unióban a munkanélküliség 7,4 százalék, Magyarországon pedig 4,7 százalék. Mindez azt bizonyítja csupán, hogy az egészségügyi védekezésben komoly nehézségek mellett az ország jól teljesít, komoly nehézségek mellett a lehető legtöbb életet tudjuk megóvni és megvédeni. A gazdaság területén is talpon vagyunk, és azt tudjuk mondani, hogy a munkahelyek jó részét is sikerült megőrizni. Ehhez nem beruházásokat kell leállítani, hanem több beruházásra van szükség.

És azzal pedig kénytelenek vagyunk együtt élni, hogy Magyarországnak olyan ellenzéke van, amelyik nem támogatja a védekezést, hanem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) igyekszik megnehezíteni azt, és hamis (Az elnök újból csenget.) információkat közöl róla. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai